Հայաստանցիների ավելի քան 89 տոկոսը վստահում է հայոց բանակին
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների 89.4%-ը պետական և հասարակական կառույցներից ամենաշատը վստահում է հայկական բանակին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին են վկայում «Բրեվիս»-ի հետազոտության արդյունքները:
Հայաստանի Հանրապետությունը և աշխարհասփյուռ հայությունը հունվարի 28-ին նշում է ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 28-րդ տարեդարձը: ՀՀ զինված ուժերի կազմավորումը համընկնում է 1992-1994 թթ., երբ արդեն անկախ Հայաստանի Հանրապետությունը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ, գտնվելով չհայտարարված, բայց փաստացի պատերազմի մեջ Ադրբեջանի հետ, միաժամանակ ձեռնամուխ եղավ նաև ազգային բանակի ստեղծմանը: Հայկական բանակի ստեղծման հարցում, սակայն, վճռորոշ դեր խաղաց 1990-ի անկախության հռչակագիրը, որով ազդարարվեց Հայաստանի փաստացի անկախությունը և որով նոր իրավական և գործնական հեռանկարներ բացեց ազգային բանակի ստեղծման հարցում:

Более 89% жителей Армении доверяют Армянской армии
89,4% граждан Армении доверяют Армянской армии больше чем всем государственным и общественным структурам. Как передает Арменпресс, об этом свидетельствуют результаты исследования “Бревиса”.
Республика Армения и армянство всего мира 28 января отмечают 28-ю годовщину формирования Вооруженных сил РА.
Вооруженные силы РА сформировались в 1992 - 1994 гг. Республика Армения, уже независимая, и Нагорно-Карабахская Республика, находясь в необъявленной, но фактической войне с Азербайджаном, одновременно приступили к созданию Национальной армии. В вопросе создания армянской армии решающую роль сыграла Декларация о независимости 1990 года, которой и была провозглашена фактическая независимость Армении и открылись новые правовые и практические перспективы в вопросе создания Национальной армии.