Ես իմ ծառայությունը ժողովրդին ավարտված չեմ համարում. Դավիթ Տոնոյանի ուղերձը
Պաշտպանության նախարարությունում և գործադիր իշխանությունում տասնամյակների ծառայությունից հետո այսօր դադարեցնում եմ իմ պաշտոնավարումը պետական համակարգում:
Անկեղծորեն կարծում եմ, որ այն բոլոր գաղափարները, որ կյանքի են կոչվել իմ պաշտոնավարման ժամանակահատվածում ծառայակից ընկերներիս ազնիվ ու նվիրված աշխատանքի արդյունքում, համեստ ներդրում ունեն մեր երկրի պաշտպանական համակարգի զարգացման ու կատարելագործման գործում: Բայց իմ գործունեության որևէ ամփոփում տեղին չէ այսօր, որովհետև ակամայից այդ ամփոփումը դարձավ Արցախյան երկրորդ պատերազմը: Բավարարվա՞ծ եմ պատերազմի ընթացքում և դրա նախապատրաստական փուլում իմ աշխատանքից: Կարծում եմ՝ որոշ հայեցակարգային ուղղություններ վերանայման կարիք ունեն, որ չհասցրի իրագործել, և այս առումով ես պատրաստ եմ կրելու իմ բաժին պատասխանատվությունը:
Բայց հավաստիացնում եմ, որ պաշտպանության նախարարության և զինված ուժերի ամբողջ անձնակազմն առաջնորդվել է հայրենիքի առաջ պատասխանատվության, հանուն հաղթանակի ոչինչ չխնայելու սկզբունքով՝ միշտ անելով առավել, քան պահանջում է ծառայողական ու աշխատանքային պարտքը: Ես առանձնահատուկ շնորհակալության ու մեծարանքի խոսքեր եմ ուզում ուղղել այդ մարդկանց: Մենք միասին անդուլ, հաճախ 24-ժամյա աշխատանքային օրեր ենք անցկացրել ու ոչ միայն այս պատերազմի ժամանակ: Եվ ինձ համար պատիվ եմ համարում, որ հնարավորություն ունեցա երկար տարիներ մի մասնիկը լինելու ֆանատիկ այս թիմի, որը դեռ երկար է ծառայելու հայրենիքին: Համոզմունքս նույնն է՝ Հայոց բանակը ուժեղ է և հզորանալու է ավելի:
Այս պահին պաշտոնավարումս դադարեցնելը կրկնակի դժվար է, քանզի սովորություն չունեմ հեշտ ու ընդունված ճանապարհը բռնելով խուսափելու բարդ իրադրության մեջ հայտնվելուց, եթե նժարին պետությանն ու ժողովրդին ծառայել-չծառայելն է դրված: Նույն սկզբունքով եմ առաջնորդվել նաև 2018 թվականի գարնանը: Բայց ստեղծված իրավիճակը կարիք ունի լիցքաթափման: Եվ ուզում եմ, որ իմ հեռանալն ընկալվի այդ տրամաբանության մեջ:
Խոնարհվում եմ մեր զոհված ընկերների հիշատակի ու նրանց հարազատների առաջ և կուզեի ներողություն խնդրել նաև այն մարդկանցից, ում տածած հույսերը չհաջողվեց ամբողջովին արդարացնել: Բայց ես իմ ծառայությունը ժողովրդին ավարտված չեմ համարում:

Я не считаю служение своему народу завершенным: Послание Давида Тонояна
"Уважаемые соотечественники, товарищи по оружию! После десятилетий службы в Министерстве обороны и в исполнительной власти сегодня прекращаю свое пребывание в государственной системе. Искренне считаю, что все те идеи, которые были воплощены в жизнь в результате честной и преданной работы моих сослуживцев в период моего пребывания в должности, вносят скромный вклад в развитие и совершенствование оборонной системы нашей страны. Но подводить итоги своей работы на посту министра сегодня неуместно, поскольку невольно обобщение этому стала вторая арцахская война. Удовлетворен ли я своей работой во время войны и на этапе ее подготовки? Думаю, некоторые концептуальные направления нуждаются в пересмотре, и я готов понести ответственность за то, что не успел реализовать это. Но заверяю вас - весь личный состав Министерства обороны и Вооруженных сил руководствовался принципом ответственности перед Родиной, не жалея ничего во имя победы, всегда делая больше, чем требует служебный и трудовой долг.
Я хочу адресовать этим людям слова особой благодарности. Мы вместе провели неустанные, часто 24-часовые рабочие дни, и не только во время этой войны. И для меня является честью возможность долгие годы быть частицей этой фанатичной команды, которая еще долго будет служить Родине. Я по-прежнему убежден - армянская армия сильна и станет еще сильнее. На данный момент мне вдвойне сложно прекратить свое пребывание в должности, поскольку у меня нет привычки избегать сложных ситуаций, если на чаше весов стоит служение государству и народу. По тому же принципу я руководствовался и весной 2018 года. Но сложившаяся ситуация нуждается в разрядке.
И хочу, чтобы мой уход был воспринят в этом ключе. Я преклоняюсь перед памятью наших погибших товарищей и их родственниками и хотел бы попросить прощения также у тех людей, чьи надежды не удалось полностью оправдать. Но я не считаю служение своему народу завершенным".