Ամերիկացի զինվորները Հայաստանում կավարտեն հայ զինվորականների հետ համատեղ զորավարժությունները
Ամերիկացի զինվորները չորեքշաբթի կավարտեն հայ զինվորականների հետ համատեղ զորավարժությունները Հայաստանում, ինչպես ծրագրված էր՝ չազդելով Ադրբեջանի կողմից խոշոր ռազմական գործողության մեկնարկի վրա, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ամերիկացի զինվորական պաշտոնյային։
Նրա խոսքով, 10-օրյա Eagle Partner 2023 զորավարժություններում 85 ամերիկյան և 175 հայկական զինծառայողների մասնակցությամբ փոփոխություններ չեն եղել, չնայած երեքշաբթի օրը Ադրբեջանը այսպես կոչված «հակաահաբեկչական» գործողություն է սկսել Արցախում։
«Մենք գիտեինք, որ նրանք (ադրբեջանցիները – խմբ.) գործողություններ էին իրականացնում, բայց չէինք համարում, որ մեր զինվորների համար վտանգ կա, և այդ պատճառով նրանք մնացին զորավարժությունների ընթացքում»,- ասաց նա։

Американские солдаты завершат совместные военные учения с армянскими военными в Армении
Американские солдаты завершат совместные военные учения с армянскими военными в Армении в среду, как и планировалось, и на них не повлияло начало крупной военной операции Азербайджаном, сообщает Reuters со ссылкой на военного представителя США.
По его словам,  в 10-дневных учениях Eagle Partner 2023 с участием 85 американских  и 175 армянских военных не произошло никаких изменений, несмотря на то, что во вторник Азербайджан начал так называемую «антитеррористическую» операцию в Арцахею
«Мы знали, что они (азербайджанцы – ред.) проводят операции, но не считали, что существует какой-либо риск для наших солдат, и поэтому они остались на время учений», — сказал он.