Երևանում կբացվի «Սերգեյ Ռախմանինով. ես ռուս կոմպոզիտոր եմ» ցուցահանդեսը
2023 թվականի մայիսի 2-ին, ժամը 18.00-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում կբացվի «Սերգեյ Ռախմանինով. ես ռուս կոմպոզիտոր եմ…» ցուցահանդեսը՝ նվիրված մեծ կոմպոզիտորի ծննդյան 150-ամյակին։
Ցուցադրությունը ստեղծվել է Ռուսաստանի երաժշտության ազգային թանգարանի մասնակցությամբ, որի հետ Տուն-թանգարանը դեռ 2013 թվականին ստորագրել է համագործակցության պայմանագիր և պատմում է Ռախմանինովի մասին՝ որպես կոմպոզիտորի, դաշնակահարի և դիրիժորի։
Ցուցահանդեսում ներկայացվելու են Ռախմանինովի արխիվից հազվագյուտ փաստաթղթեր և լուսանկարներ, նրա ընտանիքի ծագումնաբանական ծառը և ստեղծագործությունների ձեռագրերը: Ներկայացվելու է նաև մուլտիմեդիա բովանդակություն. QR կոդերի միջոցով այցելուները կկարողանան լսել Սերգեյ Ռախմանինովի ամենահայտնի ստեղծագործությունների արխիվային ձայնագրությունները՝ հեղինակի և նշանավոր երաժիշտների կատարմամբ։
«Մենք պատրաստել ենք ժամանակագրություն, որտեղ ցույց է տրվում, թե ինչ և որ թվականին է նա ստեղծել։ Ցուցահանդեսը պարզապես բացատրում է, թե ինչու է Ռախմանինովը ռուս կոմպոզիտոր, ինչը նա էր մատնանշում», - ասում է Ռուսաստանի երաժշտության ազգային թանգարանի տնօրեն Միխայիլ Բրիզգալովը։
Հոբելյանական ցուցահանդեսի բացման օրը Տուն-թանգարանի համերգասրահում տեղի կունենա Սերգեյ Ռախմանինովի ստեղծագործությունների համերգը՝ Խաչատրյանի անվան տրիոյի, Ռուբեն Կոզինի (դաշնամուր), Արծվիկ Դեմուրչյանի (սոպրանո), Տիգրան Հակոբյանի (տենոր), Ելենա Վարդազարյանի (դաշնամուր) մասնակցությամբ։
Որպես հանդիսավոր միջոցառումների շարունակություն, մայիսի 3-ին ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտում տեղի կունենա «Ռախմանինով. ռուս կոմպոզիտոր կամ աշխարհի քաղաքացի» կլոր սեղանը, որին կմասնակցի Երաժշտության թանգարանի գլխավոր տնօրեն Մ.Ա. Բրիզգալովը, Ինստիտուտի տնօրեն  Ա.Գ. Ասատրյանը, Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն  Ա.Ռ. Գրիգորյանը, առաջատար գիտաշխատողներ (կլոր սեղանը տեղի կունենա ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում: Հասցե՝ Երևան 0019, Մարշալ Բաղրամյան պողոտա 24, 2-րդ հարկ)։ Կլոր սեղանի ավարտին նախատեսվում է ստորագրել Համագործակցության հուշագիր Ռուսաստանի երաժշտության ազգային թանգարանի և Արվեստի ինստիտուտի միջև։
Ռախմանինովին նվիրված հանդիսությունները Երևանում անցկացվում են ՌԴ մշակույթի նախարարության, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի, ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի աջակցությամբ և հովանավորությամբ:

В Ереване откроется выставка «Сергей Рахманинов. выставка " Я русский композитор»
2-ого мая, 2023 года, в 18:00 в Доме-музее Арама Хачатуряна откроется выставка: «Сергей Рахманинов: Я – русский композитор…», посвященная 150-летию со дня рождения великого композитора. Экспозиция создана при участии Российского национального музея музыки, с которым Дом-музей Арама Хачатуряна подписал договор о сотрудничестве ещё в 2013 ом году и рассказывает о Рахманинове, как о композиторе, пианисте и дирижере.
На выставке представлены редкие документы и фотографии из архива #Рахманинова, генеалогическое древо его семьи, рукописи произведений. Представлен также мультимедийный контент: по QR-кодам зрители смогут услышать архивные записи известных произведений Сергея Рахманинова в исполнении самого автора и других музыкантов.
«Мы подготовили хронологию, демонстрирующую, что и в какой год он создал. Выставка как раз объясняет, почему Рахманинов — русский композитор, что он сам и подчеркивал». директор Российского национального Музея музыки Михаил Аркадьевич Брызгалов.
В день открытия юбилейной выставки в концертном зале Дома -музея состоится #концерт из произведений Сергея Рахманинова при участии Трио имени Хачатуряна, Рубена Козина (фортепиано), Арцвик Демурчян (сопрано), Тиграна Акопяна (тенор), Елены Вардазарян (фортепиано). В продолжении торжественных мероприятий 3–ого мая в Институте искусств при Национальной Академии наук Республики Армения состоится круглый стол «Рахманинов: Русский композитор или гражданин мира», в котором примут участие Генеральный директор Музея музыки М.А. Брызгалов, Директор Института А.Г. Асатрян, Директор Дома-музея Арама Хачатуряна А.Р. Григорян, ведущие научные сотрудники.  По окончании круглого стола запланировано подписание Соглашения о сотрудничестве между Музеем музыки и Институтом искусств.
Торжественные мероприятия в честь С. Рахманинова в Ереване проходят при поддержке Министерства культуры Российской Федерации, Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армении, Дома-музея Арама Хачатуряна, Института искусств при Национальной Академии наук Республики Армения.