Ճանապարհով անցնելու իրավունքը նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ ամրագրված կարևորագույն սկզբունքներից է. ՄԱԿ-ում Բրազիլիայի ներկայացուցիչ
Բրազիլիան մտահոգված է Լաչինի միջանցքում տեղաշարժի ազատության սահմանափակման հանգամանքով։ Ճանապարհով անցնելու իրավունքը կարևորագույն սկզբունքներից է, որն ամրագրված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։ Այս մասին հայտարարել է Բրազիլիայի ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում, որում քննարկվում էր Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը։
«Ցանկացած խոչընդոտում, անկախ պատրվակից, վտանգում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների բարօրությունը և սպառնալիք է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաշտեցման գործընթացի համար։ Այս հակամարտությունն արդեն հազարավոր մարդկային կյանքեր է խլել։ Դժբախտաբար, վերջին մի քանի օրերի լարվածությունը կա, բայց բարեբախտաբար, այն չի հանգեցրել բռնի գործողությունների։ Մենք կողմերին կոչ ենք անում, որպեսզի կոշտ հռետորաբանությունը չմեկնաբանվի որպես մարտական գործողությունները վերսկսելու նշան»,   ասել է ՄԱԿ-ում Բրազիլիայի ներկայացուցիչը։
Դիվանագետը կարևոր է համարել հաղորդակցության ուղիները բաց պահելը և վստահության ամրապնդման  միջոցառումներ որդեգրելը, որպեսզի օբյեկտիվորեն պարզաբանվեն փաստերը, և գտնվեն պրագմատիկ լուծումներ։
«Մենք ի գիտություն ենք ընդունում ՌԴ միջնորդական ջանքերը, որոնք նպաստել են, որ վերականգնվի շրջանի գազամատակարարումը ։ Մենք կոչ ենք անում մյուս անդամներին հավասարապես կառուցողական վարքագիծ ցուցաբերել, որպեսզի ճգնաժամի սրացումը կանխարգելվի, և հնարավոր լինի խուսափել մարդասիրական իրավիճակի վատթարացման վտանգներից», - ասել է Բրազիլիայի ներկայացուցիչը։
Նա հավելել է, որ 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ նախնական ճանապարհային քարտեզ կա խաղաղության կառուցման համար։
«Շատ կարևոր է, որպեսզի կողմերը ձեռնպահ մնան այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են այդ համաձայնագրի դրույթների խախտում առաջացնել, որպեսզի ապահովվեն պատշաճ պայմաններ, որոնց առկայության դեպքում հնարավոր կլինի բարեհաջող իրականացնել սահմանազատման և սահմանագծման եռակողմ հանձնաժողովի աշխատանքը», - եզրափակել է ՄԱԿ-ում Բրազիլիայի ներկայացուցիչը։

Право на передвижение — один из важнейших принципов, изложенных в декларации от 9 ноября: представитель Бразилии в ООН
Бразилия обеспокоена ограничением свободы передвижения в Лачинском коридоре. Право на передвижения  — один из важнейших принципов, изложенных в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года. Об этом заявил представитель Бразилии на заседании Совбеза ООН, на котором обсуждалась ситуация в Лачинском коридоре.
«Любое воспрепятствование, независимо от предлога, ставит под угрозу благополучие жителей Нагорного Карабаха и является угрозой процессу примирения между Арменией и Азербайджаном. Этот конфликт уже унес тысячи человеческих жизней. К сожалению, напряжение последних дней есть, но, к счастью, оно не привело к насильственным действиям. Призываем стороны не интерпретировать резкую риторику как признак возобновления боевых действий», - заявил представитель Бразилии в ООН.
Дипломат посчитал важным держать открытыми каналы связи и принимать меры по укреплению доверия, чтобы объективно выяснять факты и находить прагматичные решения.
«Принимаем к сведению посреднические усилия Российской Федерации, способствовавшие восстановлению газоснабжения региона. Призываем других участников к столь же конструктивному поведению, чтобы не допустить эскалации кризиса и избежать рисков ухудшения гуманитарной ситуации», — заявил представитель Бразилии.
Он добавил, что в заявлении от 9 ноября 2020 года есть предварительная дорожная карта по построению мира.
"Очень важно, чтобы стороны воздерживались от таких действий, которые могут повлечь за собой нарушение положений указанного соглашения, в целях обеспечения надлежащих условий, при наличии которых можно будет успешно осуществлять работу трехстороннего демаркационной и делимитационной комиссии», — заключил представитель Бразилии в ООН.