Ռուս խաղաղապահների ուժերով իրականացվել է խաղաղ բնակչության տարհանում. խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման վայր է տեղափոխվել 3154 մարդ. ՌԴ ՊՆ
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է խնդիրների կատարումը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում: Պահպանվում է Բաքվի, Երևանի և Ստեփանակերտի հետ շարունակական փոխգործակցությունը, որն ուղղված է արյունահեղություն թույլ չտալուն, խաղաղ բնակչության նկատմամբ մարդասիրական իրավունքի նորմերի պահպանմանն ու անվտանգության ապահովմանը, ինչպես նաև ռուսական խաղաղապահ զորակազմի անվտանգության ապահովմանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից:
՛՛Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության միջնորդությամբ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հակամարտող կողմերի հետ՝ մարտական գործողություններն ամբողջությամբ դադարեցնելու վերաբերյալ:
Իրականացվում է իրավիճակի շուրջօրյա մոնիտորինգ։ 2023 թ. սեպտեմբերի 20-ի ժամը 13:00-ից հակամարտող կողմերի միջև հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքեր չեն արձանագրվել:
Ակտիվ մարտական գործողությունների մեկնարկից ի վեր ռուս խաղաղապահների ուժերով իրականացվել է խաղաղ բնակչության տարհանում Մարտակերտի, Մարտունու և Ասկերանի շրջաններից: Խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման վայր է տեղափոխվել 3154 մարդ, որից 1428-ը՝ երեխա:
Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր տարհանված բնակիչներն ապահովված են հանգստի վայրերով և տաք սննդով: Ռուսական հատուկ նշանակության բժշկական ջոկատի ռազմական բժիշկներն օգնություն են ցուցաբերել 16 խաղաղ բնակչի:
Ս.թ. սեպտեմբերի 20-ին Ջանյաթաղ բնակավայրի շրջանում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի դիտակետից վերադարձի ժամանակ ռուս զինծառայողներ տեղափոխող մեքենան հրաձգային զենքից ենթարկվել է գնդակոծության։
Գնդակոծության հետևանքով ավտոմեքենայում գտնվող ռուս զինծառայողները զոհվել են:
Դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու համար տեղում աշխատում են Ռուսաստանի և Ադրբեջանի քննչական մարմինների ներկայացուցիչները՛՛,-ասված է ՌԴ ՊՆ տեղեկագրում:

Силами российских миротворцев осуществлена эвакуация мирного населения: в расположение миротворческого контингента доставлено 3154 человека: МО РФ
Российским миротворческим контингентом продолжается выполнение задач на территории Нагорного Карабаха. Поддерживается непрерывное взаимодействие с Баку, Ереваном и Степанакертом, направленное на недопущение кровопролития, обеспечение безопасности и соблюдение норм гуманитарного права в отношении мирного населения, а также обеспечение безопасности российского миротворческого контингента. Об этом сообщается в информационном бюллетене Министерства обороны Российской Федерации о деятельности российского миротворческого контингента в зоне нагорно-карабахского конфликта (на 20 сентября 2023 г.).
''При посредничестве командования российского миротворческого контингента достигнута договоренность со сторонами конфликта о полном прекращении боевых действий.
Ведется круглосуточный мониторинг обстановки. С 13:00 20 сентября 2023 г. случаев нарушения режима прекращения огня между конфликтующими сторонами не зафиксировано.
С начала активных боевых действий силами российских миротворцев осуществлена эвакуация мирного населения из Мардакертского, Мартунинского и Аскеранского районов. В расположение миротворческого контингента доставлено 3154 человека, из них 1428 детей.
Все эвакуированные жители Нагорного Карабаха обеспечены местами для отдыха и горячим питанием. Военными медиками российского медицинского отряда специального назначения оказана помощь 16 мирным жителям.
20 сентября т.г. во время возвращения с наблюдательного поста российского миротворческого контингента в районе населенного пункта Джанятаг автомобиль с российскими военнослужащими подвергся обстрелу из стрелкового оружия.
В результате обстрела находившиеся в автомобиле российские военнослужащие погибли.
Для выяснения всех обстоятельств происшествия на месте работают российские и азербайджанские представители следственных органов'',-отмечается в бюллетене.