Ռուբեն Վարդանյանը հանձնարարել է առաջին անհրաժեշտության մթերքներից բացի կազմել կարևոր ապրանքատեսակների ցանկը, որոնք առաջնային ապահովման կարիք ունեն
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակում բնակչության բնականոն կենսագործունեության ապահովմանը վերաբերող հարցեր:
ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ բացելով խորհրդակցությունը՝ պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է պետական բոլոր մարմինների կողմից ռազմական դրության աշխատանքային ռեժիմի կանոնների խստագույնս պահպանումն ու բարձր կարգապահության դրսևորումը: «Օրենքի առաջ բոլորս հավասար ենք, զբաղեցրած պաշտոնը չի կարող առավելություն տալ որևէ հարց լուծելու։ Միայն այս մոտեցմամբ է հնարավոր հաղթահարել մարտահրավերները, ինչպես նաև անարդարության զգացողությունը»,-ընդգծել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում ոլորտների պատասխանատուները պետնախարարին զեկուցել են սննդամթերքի, վառելիքի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության մյուս ապրանքների առկա պաշարների և այդ ապրանքախմբերի շուկաներում տիրող ընթացիկ իրավիճակի մասին:
Անդրադառնալով գնաճային հնարավոր դրսևորումներին՝ պետնախարարն անթույլատրելի է համարել տնտեսվարողների կողմից, նման բարդ իրավիճակն օգտագործելով, ապրանքների գների անհարկի բարձրացումները: Նա նաև պատասխանատուներին հանձնարարել է առաջին անհրաժեշտության մթերքներից բացի կազմել կարևոր այլ՝ օրինակ, նորածինների համար նախատեսված սննդի և նման այլ ապրանքատեսակների ցանկը, որոնք առաջնային ապահովման կարիք ունեն:
Ներկայացվել է նաև էներգամատակարարման հետ կապված իրավիճակը, քննարկվել է այնպիսի միջոցառումների իրականացումը, որոնք թույլ կտան նվազագույնի հասցնել էլեկտրաէներգիայի դեֆիցիտը: Միաժամանակ ընդգծվել է սպառված էլեկտրաէներգիայի դիմաց վճարումների պարտաճանաչ իրականացման կարևորությունը:
Զեկուցվել է նաև, որ հանրապետությունում բավարար ալյուրի պաշարներ կան, և հացի արտադրությունը բնականոն եղանակով իրականացվում է: Քննարկվել է նաև հացի խոշոր արտադրամասերին այլընտրանքային վառելիքով և էներգիայի սնուցման այլ միջոցներով ապահովելու հնարավորությունը:
Պետնախարարը ևս մեկ անգամ ընդգծել է հանրությանը պատշաճ տեղեկատվության տրամադրման կարևորությունը:
Հիշեցնենք, որ քաղաքացիների հետ հետադարձ կապի ապահովման համար շուրջօրյա ռեժիմով գործում է թեժ գիծ՝ Արցախից 119, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունից ու արտերկրից՝ +374-47-119-119 հեռախոսահամարներով:

Госминистр счёл недопустимым использование предпринимателями столь сложной ситуации для необоснованного повышения цен на товары
В ходе рабочего совещания, прошедшего под председательством Государственного министра Республики Арцах, начальника Оперативного штаба Рубена Варданяна, обсуждались вопросы обеспечения нормальной жизнедеятельности населения в ситуации, создавшейся вследствие блокады Арцаха со стороны Азербайджана.
Открывая совещание, Госминистр Рубен Варданян подчеркнул необходимость строжайшего соблюдения рабочего режима военного положения со стороны всех государственных органов и проявления ими высокой дисциплинированности.
«Перед законом мы все равны, занимаемая должность не может давать преимуществ в решении каких-либо вопросов. Только при таком подходе можно преодолеть вызовы, а также чувство несправедливости», - подчеркнул Рубен Варданян.
В ходе совещания ответственные за отдельные сферы доложили Госминистру об имеющихся запасах продовольствия, топлива, лекарств и других товаров первой необходимости, а также о текущей ситуации на рынках этих товарных групп. Говоря о возможных проявлениях роста цен, Госминистр счёл недопустимым использование предпринимателями столь сложной ситуации для необоснованного повышения цен на товары.
Он также поручил ответственным должностным лицам составить кроме списка продовольственных товаров первой необходимости другие списки, например питания для новорожденных и других подобных видов товара, которые необходимо обеспечить в приоритетном порядке.
Представлена также ситуация с энергообеспечением, обсуждалась реализация мер, которые позволят свести до минимума дефицит электроэнергии. В то же время подчёркнута важность осуществления надлежащей оплаты потребляемой электроэнергии. Доложено также, что в Республике имеются достаточные запасы муки и производство хлеба осуществляется в нормальном режиме.
Обсуждалась также возможность обеспечения крупных хлебопекарен альтернативным топливом и другими источникам энергии. Госминистр ещё раз подчеркнул важность надлежащего предоставления информации общественности, отметив, что необходимо противодействовать распространяемой азербайджанской стороной дезинформации. Напомним, что для обратной связи с гражданами в круглосуточном режиме функционирует горячая линия по номеру телефона 119.