Ռազմական գործողությունների դադարեցման պայմանավորվածության կնքումից ի վեր արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի հինգ խախտում Շուշիի (երկու) և Մարտակերտի (երեք) շրջաններում. ՌԴ ՊՆ
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է խնդիրների կատարումը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում։ Պահպանվում է Բաքվի և Ստեփանակերտի հետ շարունակական փոխգործակցությունը՝ ուղղված արյունահեղության կանխմանը, անվտանգության ապահովմանը և խաղաղ բնակչության նկատմամբ մարդասիրական իրավունքի նորմերի պահպանմանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից:
՛՛Ռազմական գործողությունների դադարեցման պայմանավորվածության կնքումից ի վեր արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի հինգ խախտում Շուշիի (երկու) և Մարտակերտի (երեք) շրջաններում:
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը, համագործակցելով ադրբեջանական կողմի և Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ, տվյալ փաստերի վերաբերյալ քննություն է անցկացնում:
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման վայրում շարունակում է մնալ 1340 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում ՝ 607 երեխա, որոնք ներկայումս հնարավորություն չունեն վերադառնալ իրենց տները: Կազմակերպվել է նրանց տեղավորումը, սնունդը և բժշկական օգնության տրամադրումը՛՛,-ասված է ՌԴ ՊՆ տեղեկագրում:

С момента заключения договоренности о прекращении боевых действий зафиксировано пять нарушений режима прекращения огня в Шушинском (два) и Мардакертском районах (три): МО РФ
Российским миротворческим контингентом продолжается выполнение задач на территории Нагорного Карабаха. Поддерживается непрерывное взаимодействие с Баку и Степанакертом, направленное на недопущение кровопролития, обеспечение безопасности и соблюдение норм гуманитарного права в отношении мирного населения. Об этом сообщается в информационном бюллетене Министерства обороны Российской Федерации о деятельности российского миротворческого контингента в зоне нагорно-карабахского конфликта (на 21 сентября 2023 г.)
''С момента заключения договоренности о прекращении боевых действий зафиксировано пять нарушений режима прекращения огня в Шушинском (два) и Мардакертском районах (три).
Командованием российского миротворческого контингента во взаимодействии с азербайджанской стороной и представителями Карабаха проводится разбирательство по данным фактам.
В расположении российского миротворческого контингента продолжают оставаться 1340 мирных жителей, в том числе 607 детей, в настоящее время не имеющих возможности вернуться в свои дома. Организовано их размещение, питание и оказание медицинской помощи'',-отмечается в бюллетене.