Պետք է ռեալիստ լինել, Արցախի հարցի լուծում մոտակա տասնամյակներում հնարավոր չէ, վերջնական լուծում նույնպես, նույնիսկ Կոսովոյի հարցը վերջնական լուծում չի ստացել. Հարությունյան
Պետք է ռեալիստ լինել, առաջիկա տասնամյակներում մենք արցախի լուծման հնարավորությունը չենք տեսնում: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Դրա համար բանակի հզորացման ճանապարհով պետք է ստիպել հակառակորդին հաշվի նստել ստեղծված ստատու-քվոյի հետ, մինչև աշխարհաքաղաքական իրավիճակը կստեղծի հարցի գոնե մասնակի լուծման հնարավորություն: Ամբողջական լուծման մասին խոսելը այնքան էլ հավանական չէ, նույնիսկ Կոսովոյի հարցը ամբողջական չի լուծվել, մասնակի լուծում սակայն աշխարհաքաղաքական իրավիճակի փոփոխման հետ կապված հնարավոր է»,- նշել է ԱՀ նախագահը:
Խոսելով Հայաստանի կողմից Արցախի ճանաչման հարցի մասին` նա նշեց, որ ոչ մի ուժ դրան չի ընդդիմանում:
«Երկու հանրապետությունների Արտաքին գործերի նախարարությունները այդ ուղղությամբ ակտիվ քննարկումներ են իրականացնում: Ուղղակի պետք է լավ հաշվարկվի թե այդ քայլը ինչ դրական և արհեստական հետևանքներ կունենա: Միևնույն ժամանակ ակտիվ քննարկումների փուլում է գտնվում Արցախի և Հայաստանի միջև ռազմավարական դաշինքի կնքման գաղափարը»,- պարզաբանեց նախագահը:
Նա նաև նշեց, որ վերլուծաբանների հետ հաճախ քննարկվում է, արդյոք ճիշտ էր ի սկզբանե Արցախի անկախացման, թե ՀՀ-ի հետ միավորման ճանապարհը:
«Պետք է ասեմ, որ այն ժամանակվա համար կայացվել է ամենաճիշտ որոշումը: Այս փուլում անկախություն, բայց հետագայում` միասնական հայրենիքի վերամիավորման ճանապարհը»,- եզրափակեց նախագահը:

Нужно быть реалистом и осознать, что в ближайшие десятилетия возможности решения карабахской проблемы нет: президент Арцаха
Нужно быть реалистом и осознать, что в ближайшие десятилетия возможности решения карабахской проблемы нет. Такое мнение сегодня на пресс-конференции выразил президент Арцаха Араик Арутюнян.
«Для этого путем усиления армии нужно заставить противника считаться со сложившимся статусом-кво, пока геополитическая ситуация не создаст возможность хотя бы частичного решения вопроса. Говорить о полном его решении не приходится, даже косовский вопрос не нашел полного решения, но частичное решение по изменению геополитической ситуации возможно", - отметил президент Арцаха.
Говоря о вопросе признания Арцаха Арменией, он отметил, что ни одна сила не противится этому. «Министерства иностранных дел двух республик проводят активные обсуждения в этом направлении. Просто мы должны понять, какие положительные и негативные последствия будет иметь данное решение. В то же время в стадии активных обсуждений находится идея заключения стратегического союза между Арцахом и Арменией»,- пояснил президент.
Он также отметил, что с аналитиками часто обсуждается вопрос, верен ли был изначально выбранный путь независимости Арцаха или надо было сразу объединиться с Арменией: «Должен сказать, что для того времени было принято самое верное решение. На этом этапе независимость, но в дальнейшем - путь воссоединения единой Родины», - заключил президент.