Պահպանվում է փոխգործակցություն Հայաստանի և Ադրբեջանի ԶՈւ-երի գլխավոր շտաբների հետ. ՌԴ ՊՆ
Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների կողմից 24 դիտակետերում իրադրության շուրջօրյա մոնիթորինգ եւ հրադադարի ռեժիմի պահպանման վերահսկողություն է իրականացվում: Հրադադարի ռեժիմը պահպանվում է շփման գծի ողջ երկայնքով, հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմով ապահովվում է քաղաքացիների անվտանգ վերադարձը իրենց մշտական բնակության վայրեր, ցուցաբերվում է մարդասիրական օգնություն, վերականգնվում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները:
Մեկ օրում ռուս խաղաղապահների կողմից ապահովվել է Հայաստանի տարածքից 218 փախստականների անվտանգ վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ։ Ընդամենը 2020թ. նոյեմբերի 14-ից Լեռնային Ղարաբաղում նախկին բնակության վայր է վերադարձել 48 459 մարդ։
Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության Միջազգային հակաականային կենտրոնի մասնագետները Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման ընթացքում (2020 թ. նոյեմբերի 23-ից) չպայթած զինամթերքից մաքրվել են 479,2 հա տարածք, 182,8 կմ ճանապարհ, 710 տնաշինություն, այդ թվում 22 սոցիալապես նշանակալից օբյեկտ, հայտնաբերվել եւ վնասազերծվել է 23 087 պայթուցիկ առարկա:
Ստեփանակերտից 33 կմ հյուսիս-արևմուտք գտնվող Վանք բնակավայրում ռուսական արտագնա բժշկական բրիգադով ամբուլատոր-պոլիկլինիկական օգնություն է ցուցաբերվել 18 տեղացի բնակիչների, այդ թվում՝ երկու երեխայի: Ընդամենը ռուս զինվորական բժիշկները Լեռնային Ղարաբաղի 1 218 բնակիչների, այդ թվում 155 երեխաների օգնություն են ցուցաբերել։
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի եւ Լեռնային Ղարաբաղի արտակարգ իրավիճակների նախարարության ներկայացուցիչների հետ փոխգործակցությամբ շարունակում է մարտական գործողությունների ընթացքում զոհվածների մարմինների որոնումն ու փոխանցումը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասնակիցների, անհայտ կորած անձանց մասին տեղեկությունների հավաքագրման թեժ գծին, նրա աշխատանքի մեկնարկից ի վեր, ստացվել է 574 դիմում: Բոլոր դիմումները փոխանցվել են կողմերի հաշտեցման կենտրոնի որոնողական խմբերին։
Ռուս խաղաղապահների բոլոր գործողությունները կատարվում են կորոնավիրուսային վարակի տարածումը թույլ չտալու միջոցների պահպանմամբ։
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում հնարավոր միջադեպերի կանխման ջանքերը համակարգելու համար շարունակական փոխգործակցություն է պահպանվում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբների հետ:

Минобороны РФ: Поддерживается непрерывное взаимодействие с ГШ ВС Армении и Азербайджана
На двадцати трех наблюдательных постах российскими миротворцами ведется круглосуточный мониторинг обстановки и контроль за соблюдением режима прекращения огня. Режим прекращения огня соблюдается по всей линии соприкосновения, сообщает Минобороны РФ.
Российским миротворческим контингентом обеспечивается безопасное возвращение граждан в места их постоянного проживания, оказывается гуманитарная помощь, восстанавливаются объекты гражданской инфраструктуры.
За сутки российскими миротворцами обеспечено безопасное возвращение с территории Армении в Нагорный Карабах 218 беженцев. Всего с 14 ноября 2020 г. в места прежнего проживания в Нагорном Карабахе вернулись 48 459 человек.
Специалистами Международного противоминного центра Минобороны России в ходе разминирования в Нагорном Карабахе (с 23 ноября 2020 г.) от неразорвавшихся боеприпасов очищено 479,2 га территории, 182,8 км дорог, 710 домостроений, в том числе 22 социально значимых объекта, обнаружен и обезврежен 23 087 взрывоопасный предметов.
Российской выездной врачебной бригадой в населенном пункте ВАНК (33 км северо-западнее Степанакерта) оказана амбулаторно-поликлиническая помощь 18 местным жителям, в том числе двум детям. Всего российскими военными медиками оказана помощь 1 218 жителям Нагорного Карабаха, в том числе 155 детям.
Российским миротворческим контингентом во взаимодействии с представителями Международного Комитета Красного Креста и МЧС Нагорного Карабаха продолжается поиск и передача тел погибших в ходе боевых действий.
На «Горячую линию» по сбору сведений об участниках конфликта в Нагорном Карабахе, пропавших без вести, с начала ее работы, поступило 574 обращения. Все обращения переданы в поисковые группы Центра примирения сторон.
Все действия российских миротворцев выполняются с соблюдением мер по недопущению распространения коронавирусной инфекции.
Для координации усилий по предупреждению возможных инцидентов в зоне ответственности российского миротворческого контингента поддерживается непрерывное взаимодействие с Генеральными штабами вооруженных сил Азербайджана и Армении.