Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի հարցով ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստին
Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը վարչապետն անդրադարձել է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստին՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ:
Երեկ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում տեղի ունեցավ հրատապ քննարկում Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ։ Եթե ամփոփելու լինենք քննարկումը կարող ենք արձանագրել հետևյալը։
Առաջին՝ միջազգային բարձրագույն ատյանում ընդգծվեց Լաչինի միջանցքի փակ լինելը։ Իհարկե, Հայաստանի հանրությանը կարող է տարօրինակ թվալ, որ սա արձանագրում եմ որպես Անվտանգության խորհրդում տեղի ունեցած քննարկման արդյունք, բայց չպետք է մոռանալ, որ Ադրբեջանն անընդհատ ու շարունակաբար պնդում է, թե Լաչինի միջանցքը փակ չէ։
Երկրորդ՝ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում տեղի ունեցած քննարկումը հաստատեց Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի առկայությունը և այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչության կյանքն ու անվտանգությունը դրված են կասկածի տակ։
Երրորդ՝ ընդգծվեց, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժն ապահովելու վերաբերյալ, Ադրբեջանի կողմից չի կատարվել։
Այժմ կարող ենք արձանագրել, որ միջազգային բարձրագույն ատյանում ճշմարտությունը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման և դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ բարձրաձայնված է։ Նաև միջազգային հանրության կողմից հավաքական կոչ է հնչել Ադրբեջանին վերացնել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը։
Իհարկե, այս կոչը այս պահի դրությամբ իրագործված չէ և 22 բեռնատար՝ շուրջ 400 տոննա հումանիտար բեռով, Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ սպասում է Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի հնարավորությանը։ Մինչդեռ հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում օր օրի սրվում է․ միևնույն ժամանակ, գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող ղարաբաղցիները հայտնվում են Ադրբեջանի զինված ուժերի կրակահերթերի տակ, որպեսզի բերքահավաք իրականացնելու հնարավորություն չունենան։
Ադրբեջանը մի կողմից արգելափակել է Հայաստանի կառավարության կողմից 100 տոննա ալյուրի մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, մյուս կողմից՝ թույլ չի տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իր ցանած հացահատիկը հավաքի ալյուր ունենալու համար։ Սա ևս մեկ փաստ է, որը հիմնավորում է միջազգային փորձագետների կողմից առաջ քաշվող թեզը, թե Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը սովահարության ենթարկելու միջոցով ցեղասպանության է ենթարկում և, հետևաբար Լաչինի միջանցքի բացումը ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված քայլ պետք է դիտարկել։ Կարծում եմ՝ միջազգային հանրությունը պետք է կենտրոնանա այս ընկալման վրա։
Միևնույն ժամանակ պետք է կրկնեմ նախկինում ասածս, որ ստեղծված իրավիճակի լավագույն լուծումն Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացումն է, Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության մեկնարկը միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում։
Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին շարունակում է վերահաստատել իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և պաշտոնական Բաքվին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ խաղաղությունը հաստատելու պատմական հնարավորությունը զրոյացնելուն ուղղված քայլերից»:

Никол Пашинян коснулся заседания Совета Безопасности ООН в связи с гуманитарным кризисом в Нагорном Карабахе
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр коснулся заседания Совета Безопасности ООН в связи с гуманитарным кризисом, сложившимся в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Лачинского коридора.
Вчера Совет Безопасности ООН провел экстренное обсуждение гуманитарного кризиса, сложившегося в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Лачинского коридора. Если попробовать подвести итоги обсуждения, можно констатировать следующее:
Во-первых, на уровне высшей международной инстанции был подчеркнут факт блокирования Лачинского коридора. Конечно, обществу Армении может показаться странным, что я констатирую это в качестве результата обсуждения в Совете Безопасности, но не нужно забывать, что Азербайджан постоянно и непрерывно утверждает, что Лачинский коридор не заблокирован.
Во-вторых, обсуждение в Совете Безопасности ООН подтвердило наличие гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе и тот факт, что жизнь и безопасность 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха находятся под угрозой.
В-третьих, было подчеркнуто, что решение Международного суда ООН по обеспечению бесперебойного движения людей, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор в обоих направлениях не выполнено Азербайджаном.
Теперь мы можем констатировать, что правда о незаконном блокировании Лачинского коридора и возникшем в результате этого гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе озвучена на уровне высшей международной инстанции. Также был сделан коллективный призыв международного сообщества к Азербайджану прекратить незаконное блокирование Лачинского коридора.
Конечно, на данный момент этот призыв не реализован, и 22 грузовика с примерно 400 тоннами гуманитарного груза на въезде в Лачинский коридор ждут возможности въехать в Нагорный Карабах. Между тем гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе ухудшается с каждым днем. Вместе с тем карабахцы, выполняющие сельскохозяйственные работы, попадают под обстрел вооруженных сил Азербайджана, чтобы они не могли собирать урожай.
С одной стороны, Азербайджан заблокировал ввоз правительством Армении 100 тонн муки в Нагорный Карабах, с другой стороны, не позволяет жителям Нагорного Карабаха собирать посеянное ими же зерно для получения муки. Это еще один факт, обосновывающий выдвинутый международными экспертами тезис о том, что Азербайджан подвергает армян Нагорного Карабаха геноциду путем голодной смерти, и, следовательно, открытие Лачинского коридора следует рассматривать как шаг, направленный на предотвращение геноцида. Я думаю, что международное сообщество должно сосредоточиться на этом восприятии.
В то же время должен повторить то, что я говорил раньше: лучшим выходом из сложившейся ситуации является снятие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, начало диалога Степанакерт-Баку в рамках международного механизма.
Республика Армения, со своей стороны, продолжает подтверждать свою приверженность мирной повестке дня и призывает официальный Баку воздерживаться от шагов, направленных на сведение на нет исторической возможности установления мира”.