Մոսկվան Ղարաբաղում խաղաղապահների մնալու պայմանները կքննարկի միայն Բաքվի հետ. Գալուզին
Մոսկվան Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների մնալու պայմանները կքննարկի միայն Բաքվի հետ՝ կապված տարածաշրջանում արմատական փոփոխությունների հետ: Այս մասին ՏԱՍՍ-ի հարցազրույցում հայտնել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
Նա նշել է. «Հաշվի առնելով Ղարաբաղում իրավիճակի արմատական փոփոխությունը՝ մեր խաղաղապահների մնալու պայմանները կքննարկվեն միայն ադրբեջանական կողմի հետ»:
Ըստ Գալուզինի՝ երկխոսությունն Ադրբեջանի հետ կրում է «կառուցողական» բնույթ։
«Ծագող բոլոր հարցերը լուծում ենք փոխընդունելի ձեւով։ Ինչ վերաբերում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի լիազորությունների երկարացմանը 2025թ. նոյեմբերից հետո, ապա դա կախված կլինի տարածաշրջանի իրավիճակից, նրա հետագա ներկայության պահանջվածությունից եւ Բաքվի հետ համապատասխան պայմանավորվածություններից»,- ասել է նա։

РФ будет обсуждать условия нахождения миротворцев в Карабахе только с Баку: Галузин
Москва будет обсуждать условия пребывания российских миротворцев в Нагорном Карабахе только с Баку в связи с радикальным изменением ситуации в регионе. Об этом заявил в интервью ТАСС замглавы МИД РФ Михаил Галузин.
"С учетом радикального изменения ситуации в Карабахе условия пребывания наших миротворцев обсуждаются только с азербайджанской стороной", - сказал он.
По словам Галузина, диалог с Азербайджаном носит конструктивный характер. "Все возникающие вопросы решаем взаимоприемлемым образом. Что касается продления полномочий российского миротворческого контингента после ноября 2025 года, то это будет зависеть от ситуации в регионе, востребованности их дальнейшего присутствия и соответствующих договоренностей с Баку", - добавил замминистра.