Մենք կանգնած ենք շատ լուրջ փոփոխությունների առջև. Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի անկախությունը գալիս է առաջին հերթին ոչ միայն միջազգային կազմակերպություններից, այլ մեր ցանկությունից: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 24-ին, Երեւանում անցկացվող «Արցախի միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով համաժողովին Արցախից տեսակապով հայտարարեց Արցախի նախկին Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը:
«Ես վերջին վեց ամիսն Արցախում եմ եւ կարող եմ վստահեցնել, որ արցախցիների մեծամասնությունն այդպես է մտածում, իրենք չեն տեսնում իրենց ոչ մի ուրիշ տարբերակում, բացի անկախ լինելուց: Նույն ժամանակ մենք ունենք խնդիր, որ մարդիկ կորցրել են հավատն իրենց նկատմամբ, հավատ՝ դեպի արդարություն, դեպի ղեկավարություն եւ ապագան: Եթե չունես հավատ, շատ դժվար է պայքարելը»,- ընդգծեց Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ Արցախը կանգնած է շատ լուրջ փոփոխությունների առջեւ.
«Ինչպես 1998 թվականին Արցախում երբ սկսեց շարժումը, մենք ոչ թե միայն քննարկում էինք Արցախի անկախության հարցը, այլ քննարկում էինք մեր արժեքները, մեր սկբունքները, ինչին ենք պատրաստ, ինչին՝ ոչ: Այդպես է ստացվել, որ մենք ունենք անկախ Հայաստան, Սփյուռք, ունենք Արցախում ապրող 120 հազար հայ, որոնք ուզում են միանալ Հայաստանին, բայց միաժամանակ ունենք խնդիր, որ այս իրավիճակում առաջին քայլը, որը պետք է անենք, դա Արցախի անկախությունը եւ ինքնորոշման ճանապարհը վերջացնելն է:
Վստահ եմ, որ այս դժվարությունները կարող ենք հաղթահարել միայն մեկ դեպքում, եթե այդ գործն անենք ամեն օր եւ դա լինի մեր համար ամենակարեւոր գործը: Այն մարդիկ, որոնք վստահ են, որ սա հայկական ամենակարեւոր հարցերից մեկն է: Տեսնում եմ այն հիվանդությունները, որոնք ունենք մեր մեջ, եւ առաջին թշնամին մենք ենք, մենք, որ չենք հասկանում, որ ամենօրյա կյանքով ապրելով, չի ստացվելու փոխել այն, ինչը պետք է փոխենք»:

Рубен Варданян: Арцах стоит перед очень серьезными изменениями
Мы сможем преодолеть трудности только в одном случае, если будем работать ежедневно. Об этом заявил по видеосвязи в ходе состоявшейся в Ереване конференции «Императив международного признания Арцаха» 24 февраля теперь уже бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян.
«Последние полгода я нахожусь в Арцахе и могу заверить вас в том, что так думает большинство арцахцев, они не видят иного варианта, кроме как быть независимыми. В то же время у нас существует проблема - люди потеряли веру в себя, веру в справедливость, руководство и будущее. А если нет веры, то бороться очень сложно», - заявил Варданян.
По его словам, Арцах стоит перед очень серьезными изменениями. «Как и в начале движения в Арцахе в 1998 году, когда мы обсуждали не только вопрос независимости Арцаха, но и наши ценности, наши принципы, на что мы готовы, а на что - нет. Так получилось, что у нас есть независимая Армения, диаспора, в Арцахе проживает 120 000 армян, которые хотят присоединиться к РА, но в то же время у нас есть проблема, первый шаг, который мы должны предпринять в этой ситуации - это окончание пути независимости и самоопределения Арцаха. Уверен, что мы сможем преодолеть упомянутые трудности только в одном случае, если будем выполнять данную работу ежедневно, и это будет самым важным для нас делом. Это один из важнейших армянских вопросов. Я вижу болезни, которые внутри нас, и первый наш враг - мы. Мы, которые не понимаем, что, живя повседневной жизнью, не изменим то, что нам нужно изменить», - заявил Варданян.