ԼՂ-ում զոհված խաղաղապահների ընտանիքները 1 մլն ռուբլի չափով օգնություն կստանան
Լեռնային Ղարաբաղում զոհված խաղաղապահների ընտանիքներին 1 մլն ռուբլու օգնություն կտրամադրվի Ռուսաստանի Խաղաղության հիմնադրամից (ՌԽՀ), իր Telegram ալիքում հայտնել է ՌԽՀ վարչության նախագահ, ՌԼԴԿ-ի առաջնորդ Լեոնիդ Սլուցկին, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Լեռնային Ղարաբաղում զոհված խաղաղապահների ընտանիքները 1 միլիոն ռուբլու օգնություն կստանան Ռուսաստանի Խաղաղության հիմնադրամից։ Սեպտեմբերի 20-ին մեր զինվորականները հարձակման ենթարկվեցին և զոհվեցին։ Մենք պարտավոր ենք աջակցել նրանց ընտանիքներին: Ողբերգությունից անցել է մեկ ամիս, բայց մենք թույլ չենք տա, որ այն մոռացվի։ Խաղաղության հիմնադրամը, իմ անձնական վերահսկողության ներքո, կշարունակի օգնել խաղաղապահների հարազատներին»,- գրել է Սլուցկին։
Ըստ ՌԼԴԿ-ի ղեկավարի, Ռուսաստանը պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի հերոսների ընտանիքները մենակ չմնան իրենց դժվարությունների հետ։
«Խաղաղության պահպանումն անվերապահ սխրանք է: Մեր քաջարի մարտիկները   իրենց պարտքն էին կատարում՝ պաշտպանելով խաղաղ բնակիչներին, փորձելով կանխել արյունահեղությունը: Նրանց սխրանքը չի մոռացվի: Հավերժ հիշատակ»,- եզրափակել է Սլուցկին:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը սեպտեմբերի 20-ին հայտնել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի Ջանյաթաղ գյուղի մոտակայքում ռուս խաղաղապահներով մեքենան հրաձգության է ենթարկվել, և զինծառայողները զոհվել են։ Գերատեսչությունը հավելել էր, որ տեղում աշխատում են ՌԴ և Ադրբեջանի քննչական մարմինների ներկայացուցիչները։ Ինչպես հաղորդել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ներողություն էր խնդրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինից և խորը ցավակցություն հայտնել Ղարաբաղում ռուսաստանցի զինվորականների ողբերգական մահվան կապակցությամբ, հայտարարել, որ ռուս խաղաղապահների զոհվելու կապակցությամբ մանրակրկիտ հետաքննություն է իրականացվելու, և մեղավորները կպատժվեն։

Семьи погибших в Нагорном Карабахе миротворцев получат помощь в размере 1 миллиона рублей
Семьи погибших в Нагорном Карабахе миротворцев получат помощь в размере 1 миллиона рублей от Российского фонда мира (РФМ), сообщил в своем Telegram-канале председатель правления РФМ, лидер партии ЛДПР Леонид Слуцкий, передает РИА Новости.
«Семьи погибших в Нагорном Карабахе миротворцев получат помощь в размере 1 миллиона рублей от Российского фонда мира. 20 сентября наши военнослужащие подверглись обстрелу и были убиты. Мы обязаны поддержать их семьи. Прошел месяц с момента трагедии, но мы не допустим, чтобы о ней забыли. Фонд мира под моим личным контролем будет продолжать помогать родным миротворцев», - написал Слуцкий.
По мнению главы ЛДПР, Россия должна сделать всё возможное, чтобы семьи героев не оставались наедине со своими трудностями.
"Сохранение мира - безоговорочный подвиг. Наши доблестные бойцы выполняли долг, защищая мирное население, пытаясь предотвратить кровопролитие. Их подвиг не будет забыт. Вечная память", - заключил Слуцкий.
Минобороны России сообщило 20 сентября, что автомобиль с российскими миротворцами подвергся обстрелу из стрелкового оружия в районе населенного пункта Джанятаг в Нагорном Карабахе, военные погибли. В ведомстве добавили, что на месте работают российские и азербайджанские представители следственных органов. Как сообщала пресс-служба Кремля, президент Азербайджана Ильхам Алиев принес президенту России Владимиру Путину извинения и выразил глубокие соболезнования по поводу трагической гибели в Карабахе военных РФ, он заявил, что будет проведено тщательное расследование гибели российских миротворцев, виновные понесут наказание.