Հումանիտար աղետ է հասունանում․ Euronews-ը հիշել է Արցախի մասին՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող գազատարի պայթյունի ֆոնին
Euronews-ն անդրադարձել է Արցախի շուրջ իրավիճակի սրմանը և հումանիտար աղետին, որի եզրին է հայտնվել Հանրապետությունը՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող ՀՀ-ից Արցախին գազ մատակարարող միակ գազատարի պայթյունի պատճառով։
"Արդեն երրորդ օրն է՝ չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակչությունը մնում է առանց ՀՀ-ից մատակարարվող գազի։ Գազատարի վնասված հատվածը 44-օրյա պատերազմից հետո գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Հումանիտար աղետ է հասունանում (կանգ են առել նույնիսկ բնական գազով աշխատող հացի գործարանները), բայց ադրբեջանական կողմը չի թույլատրում վերանորոգման աշխատանքներ իրականացնել։ Նրանց հետ բանակցություններ են վարում ռուս խաղաղապահները", - գրել Է Euronews-ը՝ հրապարակելով Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանի թվիթերյան գրառումը Արցախում տիրող իրավիճակի մասին։
Euronews-ը նաև մեջբերում է Արցախի իշխանությունների հայտարարություններն առ այն, որ այս ամենը տեղի է ունենում հաճախակի դարձած խաղաղ բնակավայրերի գնդակոծությունների և սադրանքների ֆոնին՝ հատկապես Ուկրաինայում պատերազմի սկսվելուց ի վեր։
"Հաղորդվում է, որ ադրբեջանցի զինծառայողները բարձրախոսով մահվան սպառնալիքով ձայնագրություն են միացնում՝ կոչ անելով հայ բնակչությանը անհապաղ լքել գյուղերը", - նշում է կայքը։

Дело идёт к гуманитарной катастрофе: Euronews вспомнил про Арцах на фоне взрыва газопровода на подконтрольной Азербайджану территории
Euronews обратился к обострению ситуации вокруг Арцаха и к гуманитарной катастрофе, на гране которой оказалась республика по причине взрыва газопровода, снабжающего Арцаха газом, на подконтрольной Азербайджану территории.
«Вот уже третьи сутки население непризнанной Нагорно-Карабахской республики остаётся без газа, который поступал из Армении. Повреждённый участок газопровода после 44-дневной войны находится под контролем Азербайджана. Дело идёт к гуманитарной катастрофе (остановились даже хлебозаводы, работающие на природном газе), но проводить ремонтные работы азербайджанская сторона не разрешает. Переговоры с ней ведут российские миротворцы»,- написал Euronews, обнародовав твитеровский статус Омбудсмена Армении Кристине Григорян о ситуации в Арцахе.
Euronews также цитирует власти Арцаха о том, всё это происходит на фоне участившихся, особенно с начала войны на Украине, обстрелов мирных населённых пунктов и провокаций.
«Сообщается, что азербайджанские военнослужащие через громкоговоритель включают записи с призывом к армянскому населению немедленно покинуть села под угрозой смерти»,- отмечает СМИ.