Լաչինի միջանցքով տեղաշարժը պետք է շուտափույթ կերպով վերականգնվի. ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատար
Լաչինի միջանցքի անվտանգության համար պատասխանատուները պետք է ձեռնարկեն անհրաժեշտ քայլերը՝ տեղաշարժը հրատապ կարգով վերականգնելու և հումանիտար իրավիճակի վատթարացումը կանխելու համար։ Այս մասին ասել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը՝ նշելով, որ ուշադիր հետևում է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին դեկտեմբերի 12-ին Լաչինի միջանցքով անցնող  ճանապարհի արգելափակումից ի վեր։
«Ես անհանգստացած եմ, որ մարդկանց տեղաշարժի երկարատև խափանումը, ինչի պատճառով որոշ մարդիկ չեն կարողանում հասնել իրենց տներ, ինչպես նաև հիմնական ապրանքների և ծառայությունների, ներառյալ սննդի մատակարարումների և շտապ բժշկական օգնության հասանելիության խափանումը սպառնում են Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կողմից մարդու իրավունքների իրացմանը», - ասել է Դունյա Միյատովիչը:
Նա կոչ է արել անհապաղ քայլեր ձեռնարկել ճանապարհով տեղաշարժը վերականգնելու համար։
«Միջանցքի հասարակական կարգի և անվտանգության ապահովման համար պատասխանատու անձինք պետք է ձեռնարկեն բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ այդ ճանապարհի երկայնքով տեղաշարժը հրատապ կարգով վերականգնելու և հումանիտար իրավիճակի վատթարացումը կանխելու համար։ Ընդ որում, բոլոր համապատասխան շահագրգիռ կողմերը պետք է խուսափեն լարվածության աճից», - ասել է ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարը։
«Ներկա իրավիճակը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս մարդասիրական օգնության և մարդու իրավունքների միջազգային առաքելությունների ազատ և անխոչընդոտ հասանելիության ապահովման կարևորությունը բոլոր տարածքներ և բոլոր ժողովուրդներին, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվողներին: Ինչպես ես նշել եմ իմ 2021 թվականի հուշագրում, համապատասխան իշխանությունները պետք է մշակեն մուտքի արդյունավետ և ճկուն եղանակներ, որոնք հնարավորություն կտան բոլոր համապատասխան դերակատարներին, ներառյալ իմ գրասենյակին, առաջնահերթության կարգով հասնել նրանց, ովքեր ունեն մարդասիրական օգնության և մարդու իրավունքների պաշտպանության կարիք», - նշված է հայտարարությունում:
Դունյա Միյատովիչը հավելել է, որ որպես մարդու իրավունքների հանձնակատար՝ կշարունակի ուշադիր հետևել Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակին։
«Ես պատրաստ եմ ներգրավվել բոլոր համապատասխան զրուցակիցների հետ՝ աջակցելու առկա մարտահրավերների հաղթահարմանը», - եզրափակել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը։

Комиссар по правам человека СЕ потребовала незамедлительно открыть Лачинский коридор и обеспечить доступ международных гуманитарных групп в Нагорный Карабах
Ответственные за безопасность Лачинского коридора должны предпринять необходимые шаги для срочного восстановления передвижения и предотвращения ухудшения гуманитарной ситуации. Об этом сказала комиссар Совета Европы по правам человека Дуня Миятович, отметив, что внимательно следит за ситуацией вокруг Нагорного Карабаха с тех пор, как 12 декабря была заблокирована дорога через Лачинский коридор.
«Я обеспокоена тем, что длительное нарушение передвижения людей, из-за чего некоторые люди не могут добраться до своих домов, а также нарушение доступа к основным товарам и услугам, включая поставки продовольствия и экстренную медицинскую помощь, угрожают реализации прав человека населением Нагорного Карабаха», - сказала Дуня Миятович.
Она призвала немедленно предпринять шаги для восстановления движения по дороге.
«Лица, ответственные за обеспечение общественного порядка и безопасности коридора, должны предпринять все необходимые шаги для скорейшего восстановления движения по этой дороге и предотвращения ухудшения гуманитарной ситуации. При этом все соответствующие заинтересованные стороны должны избегать роста напряженности», - сказал комиссар СЕ по правам человека.
Она подчеркнула, что нынешняя ситуация еще раз показывает важность обеспечения свободного и беспрепятственного доступа к гуманитарной помощи и международным миссиям по правам человека на всех территориях и всем народам, в том числе проживающим в Нагорном Карабахе.
«Как я отметила в своем меморандуме от 2021 года, соответствующие власти должны разработать эффективные и гибкие способы доступа, которые позволят всем субъектам, включая мой офис, в приоритетном порядке достичь тех, кто нуждается в гуманитарной помощи и защите прав человека»., - указано в заявлении.
Дуня Миятович добавила, что как комиссар по правам человека продолжит внимательно следить за ситуацией с правами человека в Нагорном Карабахе. «Я готова сотрудничать со всеми соответствующими субъектами для содействия преодолению существующих вызовов», - заключила комиссар СЕ по правам человека.