Խաղաղապահների նկատմամբ Փաշինյանի վերաբերմունքը ՌԴ-ի համար ընդունելի չէ․ Զախարովա
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան արձագանքել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, որ ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը չի կատարում եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված պարտավորությունը։
«Ես կարող եմ հակառակն ասել՝ ռուս խաղաղապահներն իրենց առաքելությունը կատարում են։ Իրավիճակի կարգավորման ուղղությամ քայլեր ձեռնարկվում են, աշխատանքներ են տարվում։ Մինչև այս իրավիճակի սրացումներ ոչ մեկ անգամ են եղել, կողմերը միմյանց էին մեղադրում և հենց ռուս խաղաղապահներն են արել ամեն ինչ՝ իրավիճակի կարգավորման համար, և դա նրանց հաջողվել է։ Հետևաբար, մեր խաղաղապահների նկատմամբ նման վերաբերմունքը չի ընդունվում»,- ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Զախարովան։
Կառավարության դեկտեմբերի 22-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր, որ Լաչինի միջանցքը փակելով, Ադրբեջանը չի կատարում 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնաձ պարտավորությունները․ «Դե ֆակտո ստացվում է, որ եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված պարտավորությունը՝ այն է վերահսկողության տակ պահել Լաչինի միջանցքը, չի կատարում նաև ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը։ Իհարկե նման բան տեղի է ունենում Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունների հետևանքով, բայց սրանից իրավիճակը չի փոխվում, որովհետև ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի առանցքային իմաստը հենց դա է՝ թույլ չտալ, որ նման ապօրինություն տեղի ունենա»։

«Такое отношение к нашим миротворцам недопустимо». Захарова
Свою миссию в Нагорном Карабахе российские миротворцы выполняют, заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, комментируя заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Обострения, по ее словам, были до этого неоднократно, «стороны друг друга обвиняли, и именно российские миротворцы делали все для стабилизации ситуации и у них это получалось», отметила официальный представитель МИД России. «Поэтому не принимается подобное отношение к нашим миротворцам», — подчеркнула Захарова.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что российский миротворческий контингент де-факто не выполняет своих обязательств по контролю за Лачинским коридором, закрепленных трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года. Сотни азербайджанцев, называющих себя «экоактивистами», утром 12 декабря перекрыли Лачинский коридор, в результате Арцах оказался в тотальной блокаде.
И.о. главы МИД Арцаха Давид Бабаян позже заявил, что среди «экоактивистов» немало представителей турецких спецслужб, в том числе экстремистской организации «Серые волки». Также Азербайджан на несколько дней перекрыл подачу газа в Арцах, в связи с чем в республике был введен особый режим экономии топлива. Госминистр Арцаха Рубен Варданян 16 декабря сообщил о восстановлении газоснабжения республики, , а также о возможном скором открытии Лачинского коридора. Но коридор пока остается закрытым.