Ֆրանսիայի՝ Հայաստանին տրված մարդասիրական օգնության ծավալը հասել է 12,5 միլիոն եվրոյի. Կոլոնա
Մարդկային այս ողբերգության պայմաններում Ֆրանսիան անմիջապես ընդլայնեց իր մարդասիրական օգնությունը։ Այս մասին երեկ՝ հոկտեմբերի 3-ի երեկոյան, Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարեց Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Կատրին Կոլոնան։
«Դուք, պարոն նախարար, կհիշեք, որ ես այս մասին արդեն խոսել եմ այս ամառ՝ օգոստոսին։ Իսկ վերջերս ԱԺ-ում ասացի, որ մեր աջակցությունը եռապատկվելու է, որպեսզի հարկադիր տեղահանվածներին հնարավոր լինի արժանապատիվ պայմաններում ընդունել։
Իսկ մեր օգնության ծավալն արդեն հասել է 12,5 միլիոն եվրոյի, որը փոխանցվելու է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, միջազգային կազմակերպությունների, Հայկական Կարմիր խաչի միջոցով կամ ուղղակիորեն կուղարկվի Հայաստանի առողջապահության նախարարություն»,- նշեց նախարարը։

Колонна: Объем гуманитарной помощи Франции Армении достиг 12,5 млн. евро
Перед лицом этой человеческой трагедии Франция немедленно расширила объемы своей гуманитарной помощи. Об этом вчера вечером, на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении заявила глава МИД Франции Катрин Колонна.
«Вы, господин министр, вспомните, что я уже этим летом, в августе, говорила об этом. И недавно в Национальном собрании я сказала, что наша поддержка расширится в три раза, чтобы насильственно перемещенных можно было принимать в достойных условиях.
И объемы нашей помощи достигли уже 12,5 млн. евро, которые будут переданы через Международный Комитет Красного Креста, международные организации, Армянский Красный Крест или будут непосредственно направлены Министерству здравоохранения Армении», - отметила министр.