Հուսով ենք՝ Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևին կհետևեն գործնական քայլեր. Եվրախորհրդարանի հետ Արցախի ԱԺ բարեկամական խումբ
Երախտագիտություն ենք հայտնում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հետ Եվրախորհրդարանի բարեկամական խմբի անդամներին և Եվրոպայի ներկայացուցչական բարձրագույն մարմնի բոլոր այն պատգամավորներին, որոնք, անկախ ամեն ինչից, հասցեական գնահատական են տվել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով ստեղծված ծանր կացությանը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Եվրախորհրդարանի հետ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բարեկամական խումբը։
«Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման հումանիտար հետևանքները» խորագիրը կրող բանաձևով Եվրոպայի մեր գործընկերները Ադրբեջանի իշխանություններից պահանջում են պատանդության մեջ հայտնված Լեռնային Ղարաբաղի 120 000 ազգաբնակչության նկատմամբ ֆիզիկական և հոգեբանական ճնշումները և ընդհանրապես հայ ժողովրդի հանդեպ ոտնձգությունները դադարեցնել, վերադառնալ կառուցողական դաշտ ու իրենց իսկ ստանձնած պարտականությունների շրջանակում ապաշրջափակել Լեռնային Ղարաբաղը՝ դրանով իսկ կանխելով հետագա առճակատումը:
Հուսով ենք՝ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետը կանխելու նպատակով Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևին կհետևեն գործնական քայլեր»,-ասված է հայտարարությունում։

Арцахские парламентарии выразили благодарность Европарламенту за жесткую резолюцию, осуждающую геноцидальные действия Баку в отношении Арцаха
Группа дружбы Национального собрания Республики Арцах с Европарламентом выразила благодарность коллегам из ЕП. «Выражаем признательность членам группы дружбы Европарламента с Национальным Собранием Республики Арцах и всем тем депутатам высшего представительного органа Европы, которые, несмотря ни на что, дали адресную оценку тяжелой ситуации, сложившейся в Арцахе в результате агрессивных действий Азербайджана.
В резолюции под названием «Гуманитарные последствия блокады Нагорного Карабаха» наши европейские коллеги требуют от властей Азербайджана прекратить физическое и психологическое давление на оказавшееся в заложниках 120 000 жителей Нагорного Карабаха и посягательства на армянский народ в целом, вернуться в конструктивное поле и в рамках взятых на себя обязательств разблокировать Нагорный Карабах, тем самым предотвращая дальнейшую конфронтацию.
Надеемся, что принятой Европарламентом резолюции последуют практические шаги»,- говорится в заявлении арцахских парламентариев.