Բարձր ենք գնահատում ՌԴ ջանքերն՝ ուղղված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման, տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման գործին․ Արցախի նախագահը՝ Պուտինին
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ռուս ժողովրդին և ՌԴ իշխանություններին Ռուսաստանի ազգային տոնի առթիվ։ Շնորհավորական ուղերձում ասվում է․
«Մեծարգո՛ Վլադիմիր Վլադիմիրի
Թույլ տվեք Արցախի Հանրապետության ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորել Ձեզ և եղբայրական ռուս ժողովրդին՝ ազգային տոնի՝ Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ:
Մեր երկու ժողովուրդների բարեկամությունը, անկեղծ ու բարիդրացիական հարաբերությունները, պատմական, մշակութային, հոգևոր ամուր կապերն ունեն դարերի պատմություն, նրանք միասին անցել են երկար ճանապարհ, համատեղ դիմակայել ժամանակի փորձություններին, հաղթահարել դժվարություններն ու կերտել հաղթանակներ:
Այսօր էլ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը գտնվում է Արցախում և իրականացնում չափազանց կարևոր առաքելություն՝ պաշտպանության բանակի հետ միասին ապահովելով մեր բնակչության անվտանգությունն ու անդորրը:
Արցախում գիտենք և բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի Դաշնության և անձամբ Ձեր ջանքերն՝ ուղղված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման, մեր տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման գործին, ինչի համար խորապես շնորհակալ ենք Ձեզ ու երախտապարտ:
Մեկ անգամ ևս ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ, հարգարժան Վլադիմիր Վլադիմիրի, Ռուսաստանի բոլոր քաղաքացիներին, Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող մեր եղբայրներին՝ հիշարժան տոնի կապակցությամբ և մաղթում քաջառողջություն ու ամենայն բարիք, մեր բարեկամ երկրին՝ խաղաղություն ու բարգավաճում»:

Высоко ценим усилия Российской Федерации направленные на мирное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта, сохранение мира и стабильности в нашем регионе: Президент Арцаха Путину
Президент Арцаха Араик Арутюнян направил поздравительное послание российскому народу и руководству РФ по случаю национального праздника России. В послании, в частности, говорится:
«Многоуважаемый Владимир Владимирович!
От имени народа, властей Республики Арцах и от себя лично позвольте сердечно поздравить Вас и братский русский народ с национальным праздником - Днем России!
Дружба между нашими народами, искренние и добрососедские отношения, прочные исторические, культурные и духовные связи имеют многовековую историю.
Они прошли вместе большой путь, выдержали испытание временем, преодолели трудности и одержали победы.
И сегодня российские миротворческие войска находятся в Арцахе и выполняют совместно с Армией обороны крайне важную миссию, обеспечивая безопасность и покой нашего населения.
Мы в Арцахе знаем и высоко ценим усилия Российской Федерации и лично Ваши усилия, направленные на мирное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта, сохранение мира и стабильности в нашем регионе, за что мы глубоко благодарны и признательны Вам.
Уважаемый Владимир Владимирович, вновь искренне поздравляю Вас, всех граждан России, наших братьев, осуществляющих миротворческую миссию в Арцахе, с памятным праздником и желаю крепкого здоровья и всего наилучшего, а дружественной нам стране - мира и
процветания».
Под посланием президент Арутюнян разместил фотопостер, символизирующий дружбу и мир между Арцахом и Россией.