Բաքուն նպատակ ունի խարխլել Արցախի տնտեսության հիմքերը, բնակչությանը զրկել եկամտի աղբյուրից. ԱՀ դատախազություն
Ադրբեջանը հետապնդում է Արցախի Հանրապետության տնտեսության հիմքերը խարխլելու, բնակչությանը եկամտի աղբյուրից, աշխատատեղերից զրկելու նպատակ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի դատախազությունը:
Դատախազության հայտարարության մեջ նշվում է. «Սույն թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի մի խումբ քաղաքացիներ, ներկայանալով որպես բնապահպաններ, կեղծ պատրվակով ապօրինաբար զավթել են Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը՝ այդ կերպ դադարեցնելով երթևեկությունը և խզելով արտաքին աշխարհի հետ Արցախի քաղաքացիների միակ կապը: Երկու օր շարունակ Ադրբեջանը դիտավորությամբ դադարեցրել էր նաև ՀՀ-ից Արցախ գազի մատակարարումը:
Հիշյալ դեպքերի կապակցությամբ ԱՀ գլխավոր դատախազության կողմից անհապաղ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ, որոնց շրջանակում ձեռնարկված քննչական, այդ թվում ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակում ձեռք բերված փաստական տվյալներով հիմնավորվել է, որ՝
- Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհը զավթած Ադրբեջանի քաղաքացիների գերակշռող մեծամասնությունը և ղեկավարող կազմը հատուկ ծառայությունների նախկին կամ ներկա աշխատակիցներ են.
- բարձրաձայնվող բնապահպանական խնդիրը ընդամենը օգտագործվում է որպես սեփական արարքները արդարացնելու և դրանց հիմնավոր տեսք հաղորդելու միջոց.
- Ադրբեջանը հետապնդում է Արցախի Հանրապետության տնտեսության հիմքերը խարխլելու, բնակչությանը եկամտի աղբյուրից, աշխատատեղերից զրկելու նպատակ.
- Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից իրականացվող գործողությունները հակասում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին, դրանով արձանագրված ստատուս-քվոյին.
- Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները, որպես այդ տարածքի բնիկ ժողովուրդ և իրավատեր, միջազգային իրավունքի ուժով ունեն այդ տարածքի հողի, շրջակա բնական միջավայրի, բնության և ընդերքի տնօրինման, տիրապետման և օգտագործման իրավունք, որը Ադրբեջանը փորձ է անում անտեսել ու չեզոքացնել»:

Баку стремится подорвать основы экономики Арцаха, лишить население источника дохода: Прокуратура АР
Азербайджан преследует цель подорвать основы экономики Республики Арцах, лишить население источника дохода и рабочих мест. Об этом говорится в заявлении прокуратуры Арцаха. «С 12 декабря текущего года группа граждан Азербайджана, представившись экологами, по вымышленным предлогам незаконно перекрыла дорогу, связывающую Арцах с Арменией, тем самым прекратив движение транспорта и прервав единственную связь граждан Арцаха с внешним миром.
На протяжении двух дней Азербайджан умышленно закрыл ту часть газопровода Армения-Арцах, которая проходит по подконтрольной ему территории. В связи с упомянутыми случаями Генеральная прокуратура Республики Арцах незамедлительно инициировала уголовное производство, в рамках которого фактическими данными, полученными в рамках следственных, в том числе оперативно-розыскных мероприятий, осуществленных Службой национальной безопасности Республики Арцах, было обосновано, что:
-Подавляющее большинство граждан Азербайджана, перекрывших дорогу Степанакерт-Горис, бывшие или нынешние сотрудники азербайджанских спецслужб.
- Поднимаемая экологическая проблема всего лишь используется как средство оправдания собственных действий и придания им обоснованного вида.
- Азербайджан преследует цель расшатать основы экономики Республики Арцах, лишить население источника дохода, рабочих мест.
- Действия, осуществляемые гражданами Азербайджана, противоречат принципам трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и статусу-кво, зафиксированному этим документом.
- Граждане Республики Арцах, как коренной народ и правообладатель этой территории, в силу международного права имеют право распоряжаться, владеть и пользоваться землей, окружающей природной средой, недрами этой территории, что Азербайджан пытается игнорировать и нейтрализовать»,- говорится в заявлении прокуратуры.