Բացառված է, որ ադրբեջանցիները մոնիթորինգ իրականացնեն Արցախի տարածքում․ Արցախի խորհրդարանի իշխող ֆրակցիայի նախագահ
Արցախի Ազգային Ժողովի իշխող «Ազատ հայրենիք-ՔԴՄ» խմբակցության նախագահ Արթուր Հարությունյանը հերքում է ադրբեջանական ԶԼՄ-երի տարածած լուրերն առ այն, որ այսօրվանից Ադրբեջանի «բնապահպանները» ռուս խաղաղապահների համաձայնությամբ բնապահպանական մոնիթորինգ են սկսում Արցախում։
Ինչպես վստահեցրեց Հարությունյանը InfoPort.am-ի հետ զրույցում, նման պայմանավորվածություն գոյություն չունի։ «Վստահ կարող եմ ասել՝ չկա նման բան։ Արցախի տարածքում գործող հանքերը շահագործվում են երկրի օրենսդրությանը համապատասխան, և հետայսու ևս շարունակելու են շահագործվել։ Բացառված է, որ ադրբեջանցիները մոնիթորինգ իրականացնեն Արցախի տարածքում»,- հավաստեց Հարությունյանը։
Նշենք, որ օրերս ադրբեջանցի «բնապահպանները» փակել էին Լաչինի միջանցքը, պահանջելով, որ Արցախը դադարեցնի իր տարածքում գտնվող հանքերի շահագործումը (խոսքը, մասնավորապես Կաշենի հանքի մասին է, խմբ․)։ Ռուս խաղաղապահների հետ բանակցություններից երեք ժամ անց ճանապարհը ի վերջո բացվեց։ Դրանից հետո Արցախի Իվանյան քաղաքում՝ ռուս խաղաղապահների կենտրոնատեղիում տեղի ունեցան բանակցություններ, ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-երի, «Ադրբեջանի Էկոնոմիկայի, էկոլոգիայի ու բնական ռեսուրսների նախարարությունների և «ԱզերԳոլդ» ընկերության ներկայացուցիչների հետ», որոնց մասնակցում էր նաև Արցախի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը։
Իսկ ահա այսօր արդեն Ադրբեջանական ԶԼՄ-երը լուր տարածեցին առ այն, որ «այսօրվանից ռուս խաղաղապահների հետ պայմանավորվածության համաձայն Ադրբեջանի Էկոնոմիկայի, էկոլոգիայի ու բնական ռեսուրսների նախարարությունների և «ԱզերԳոլդ» ընկերության ներկայացուցիչները նախնական մոնիթորինգ են սկսում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման վայրում բնական ռեսուրսների անօրինական շահագործման փաստի առնչությամբ»։

Исключено, чтобы азербайджанцы проводили мониторинг на территории Арцаха։ председатель правящей фракции парламента Арцаха
Председатель правящей фракции «Свободная Родина-ХДС» парламента Арцаха Артур Арутюнян опровергает распространенную азербайджанскими СМИ информацию о том, что с сегодняшнего дня азербайджанские «экологи» с согласия российских миротворцев начинают экологический мониторинг в Арцахе. Как заверил Арутюнян в беседе с InfoPort.am, такой договоренности не существует. «Могу с уверенностью сказать, что это ложь.
Рудники, действующие на территории Арцаха, эксплуатируются в соответствии с законодательством страны и впредь будут эксплуатироваться. Исключено, чтобы азербайджанцы проводили мониторинг на территории Арцаха», - заверил Арутюнян.
Отметим, что на днях азербайджанские «экологи» перекрыли Лачинский коридор, потребовав, чтобы Арцах прекратил эксплуатацию находящихся на его территории рудников (речь, в частности, о Кашенском руднике, ред.). Через три часа после переговоров с российскими миротворцами дорога наконец открылась. После этого в арцахском городе Иванян, в штаб-квартире российских миротворцев, состоялись переговоры, согласно азербайджанским СМИ, «с представителями министерств экономики, экологии и природных ресурсов Азербайджана и компании «Азергольд»».
В них участвовал также секретарь Совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян. А вот уже сегодня азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что «с сегодняшнего дня, согласно договоренности с российскими миротворцами, представители министерств экономики, экологии и природных ресурсов Азербайджана и компании «Азерголд» начинают предварительный мониторинг факта незаконной эксплуатации природных ресурсов на месте дислокации российского миротворческого контингента».