Անահիտ Ավանեսյանն ու Թիերի Ռիբոն քննարկել են Արցախից հիվանդներ տեղափոխելու, դեղորայք և մանկական սնունդ հասցնելու հնարավորությունը
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի հետ քննարկել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից առայսօր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում տեղաշարժի արգելափակման հետևանքով Արցախում առողջապահական ճգնաժամի վտանգները կանխելու հնարավորությունները:
Նախարարը նշել է, որ ԿԽՄԿ աջակցությամբ Արցախից մեկ պացիենտ է տեղափոխվել Երևան, սակայն այս պահին էլ պահպանվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող պացիենտների անհապաղ տեղափոխման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է ԿԽՄԿ-ի հետ համագործակցությամբ Արցախից հիվանդներ տեղափոխելու, դեղորայք և մանկական սնունդ հասցնելու հնարավորությունը:
Թիերի Ռիբոն նշել է, որ Ստեփանակերտում ԿԽՄԿ -ն ունի գրասենյակ, որի միջոցով շարունակում է իրականացնել մարդասիրական առաքելություն և պատրաստ է միջնորդել բուժօգնության և դեղապահովման կազմակերպման շուրջ:
Նախարար Ավանեսյանը ընդգծել է նաև Արցախում բնակչությանը հոգեբանական մասնագիտացված աջակցություն ցուցաբերելու կարևորությունը:

Анаит Аванесян и Тьерри Рибо обсудили возможность доставки лекарств и детского питания из Арцаха
Министр здравоохранения Анаит Аванесян сегодня обсудила с главой делегации Международного Комитета Красного Креста (МККК) Тьерри Рибо возможности предотвращения опасности кризиса в Арцахе из-за блокирования Азербайджаном передвижения в Лачинском коридоре с 12 декабря 2022 года.
Министр отметила, что при содействии МККК из Арцаха в Ереван был доставлен один пациент, однако на данный момент сохраняется необходимость немедленной доставки пациентов, находящихся в крайне тяжелом состоянии.
В ходе встречи была обсуждена возможность доставки лекарств и детского питания в Арцах при сотрудничестве с МККК.
Тьерри Рибо отметил, что МККК имеет офис в Степанакерте, через который продолжает осуществлять гуманитарную миссию и готов посредничать в организации доставки и оказания медпомощи.
Министр Аванесян также подчеркнула важность оказания специализированной психологической помощи населению Арцаха.