Արևելյան Ադրկովկասի հայության ցեղասպանության մասին օրենք ընդունելը պիտի դառնա օրակարգային հարց. Թովմասյան
30 տարի առաջ Բաքվի ջարդերի ժամանակ արտաքսվել են նաեւ այլ ազգերի ներկայացուցիչներ, որպեսզի Բաքուն դառնա մաքուր ադրբեջանական քաղաք: Այս մասին այսօր Բաքվի ջարդերի 30-ամյա տարելիցին նվիրված՝ Հայաստանի եւ Արցախի ԱԺ-ների միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համատեղ հատուկ նիստի ժամանակ ասաց Արցախի ԱԺ Հայրենիք» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Թովմասյանը:
Նա նշեց. «Եթե մինչ այդ Բաքվում 300 հազար ռուս էր ապրում, ապա հիմա մնացել է 50-60 հազար, այն էլ ծերեր: Հայեր Բաքվում չկան: Ադրբեջանը վեր է ածվել մոնոէթնիկ երկրի, որտեղ բնակչության ավելի քան 90 տոկոսն ադրբեջանցիներ են»:
Թովմասյանը հավելեց. «Կարծում եմ, որ Արցախի եւ Հայաստանի Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության հանձնաժողովի նիստի օրակարգի հարց պետք է դարձնել 1905-1992 թվականներին Արեւելյան Ադրկովկասի հայության ցեղասպանության մասին օրենք ընդունելու հարցը»:

Принятие закона о Геноциде армян в Восточном Закавказье должно стать вопросом повестки: Товмасян
30 лет назад в Баку подверглись этническим чисткам не только армяне, но и представители других наций. Это было сделано с одной целью – превратить Баку в исключительно азербайджанонаселенный город.  Об этом сегодня на специальном совместном заседании межпарламентской комиссии НС Армении и Арцаха, посвященном 30-летию бакинских погромов, заявил депутат парламентской фракции «Родина» Национального Собрания Арцаха Артур Товмасян.
«В результате этих чисток Азербайджан превратился в моноэтническую страну, где более 90% населения теперь составляют азербайджанцы»,- отмеитил он.
В этом свете депутат подчеркнул необходимость сделать вопросом повестки заседания комиссии по сотрудничеству НС Арцаха и НС Армении вопрос принятия закона «О Геноциде армян в Восточном Закавказье в 1905-1992 годах».