Արցախը կանգնած է գոյաբանական սպառնալիքների առջև. կոչ ենք անում գործուն քայլեր ձեռնարկել. Թովմասյան
Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը ողջույնի խոսք է հղել «Արցախի հոգևոր ու մշակութային ժառանգության պաշտպանության խնդիրներն ու վտանգները» խորագրով միջազգային գիտաժողովի մասնակիցներին։
«Ողջունում ենք բոլորիդ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում և կարևորում «Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պաշտպանության և պահպանության վտանգները» խորագրով միջազգային գիտաժողովի նախաձեռնումն ու կազմակերպումը:
Այսօր Արցախը կանգնած է ոչ միայն մշակութային ժառանգության ոչնչացման վտանգների, այլև գոյաբանական սպառնալիքների առջև։
Բացահայտ ճշմարտություն է, որ  Ադրբեջանն իր ձևավորումից ի վեր (1918 թ.) վարել է հակահայ պետական քաղաքականություն, որի հիմքում եղել և շարունակում է մնալ հայ ինքնության և մշակութային արժեքների ոչնչացումը։
Դեռևս 1920-ական թվականներից առկա են Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության միտումնավոր և չքողարկված կերպով անդառնալի վնաս հասցնելու, դրա հիմնահատակ ոչնչացման և յուրացման փաստագրված դեպքեր, որոնք նախադեպ են հանդիսացել 2020 թվականի աշնանային պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդող ամիսներին Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգություն հանդիսացող պատմական հուշարձանների, արվեստի ստեղծագործությունների և պաշտամունքի վայրերի, ինչպես նաև Հայրենական Մեծ պատերազմի ու Արցախյան 1-ին պատերազմի զոհվածների հուշահամալիրների նկատմամբ նոր ուժգնությամբ վայրագությունների:
Դատապարտելի են նաև Ադրբեջանի կողմից հայկական առաքելական եկեղեցիների ալբանականացման հեռահար նպատակով դրանք վերանորոգելու, հայալեզու արձանագրությունները վերացնելու մասին պետական ամենաբարձր մակարդակով արված հայտարարությունները:
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ արշավի նպատակը հայկական պատմական հիշողության և մշակութային ներուժի ոչնչացումը և հայկական մշակութային ու հոգևոր ժառանգության յուրացումն է։
Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան գերատեսչությունները բազմիցս ահազանգել են Ադրբեջանի կողմից հայկական հոգևոր և նյութական ժառանգության համակարգված և դիտավորյալ ոչնչացման դեպքերի, հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության յուրացման մասին:
Համոզված ենք, որ այս ահազանգերի արդյունքում միջազգային հանրությունը և միջազգային կառույցները բավարար չափով տեղեկացված են կատարվածի մասին: Դեռևս 2020թ․ արյունոտ աշնան ընթացքում Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության մշակութային ժառանգության թիրախավորումը միջազգային հանրության կողմից արժանացել է համապատասխան դատապարտող գնահատականների:
Այս համատեքստում մեծապես կարևորում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների՝ ՌԴ և Ֆրանսիայի,ԱՄՆ մտահոգություններն Արցախում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության հետագա ճակատագրի շուրջ, գործնական աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամությունը և միջազգային մասնագիտացված կառույցների ներգրավման կարևորության մասին հայտարարությունները: Կարևորում ենք հատկապես ՌԴ կողմից այս հարցի նկատմամբ ընդգծված վերաբերմունքն ու իրականացված գործնական քայլերը:
Մեծապես գնահատում ենք հումանիտար այս խնդրի լուծման շուրջ համընդհանուր պատասխանատվությունը կիսելու ամենաբարձր մակարդակով արված հայտարարությունները:
Վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ աջակցելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության հնարավորինս արագ իրականացումն Արցախում և հարակից շրջաններում:
Արցախի հարուստ մշակութային և հոգևոր ժառանգությունը համաշխարհային մշակութային և հոգևոր ժառանգության անբաժան մասն է կազմում: Հետևապես, Ադրբեջանի կողմից մշակութային և հոգևոր ժառանգության՝ հանցավոր միտումնավորությամբ ոչնչացումը մարտահրավեր է ողջ քաղաքակիրթ մարդկությանը:
Միջազգային հանրության՝ Արցախում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության դեմ անհանդուրժողականության դրսևորումների դատապարտման և միջազգային հանրության և կառույցների ուշադրության հրավիրման միջոցը դիտարկում ենք որպես Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախի օկուպացված տարածքներում վտանգված հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության հետագա ոչնչացման կանխման միակ մեխանիզմը:
Ակնկալում ենք միջազգային իրավունքի համապատասխան իրավական նորմերի շրջանակներում կանխման գործողություններ:
Կոչ ենք անում անհապաղ, գործուն և շարունակական քայլեր ձեռնարկել արդյունավետ մեխանիզմների մշակման հարցում՝ նպաստելու Ադրբեջանի կողմից այլ ժողովուրդների մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ ստանձնած միջազգային իրավական պարտավորությունների կատարմանը:
Հակամարտության կարգավորումը, տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղությունն անհնար է առանց Ադրբեջանի կողմից օկուպացված և փաստացի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանության, այդ թվում՝ բոլոր հնարավոր միջոցներով մշտադիտարկման կազմակերպման՝ կանխելու համար հայերի էթնիկ զտման նպատակով իրականացրած գործողությունները:
Ապրելով իր սրբացած հողում ՝ մեր ժողովուրդն աշխարհին ապացուցում է, որ Արցախը կա, ապրում է՝ պայքարելով իր երկրում ապրելու, ինչպես նաև  մշակութային ժառանգության պահպանման ու պաշտպանության  իրավունքների համար։
Կրկին ողջունելով գիտաժողովի մասնակիցներին՝ մաղթում եմ արդյունավետ ու բեղուն աշխատանք», - նշել է Արցախի ԱԺ նախագահը։

Арцах стоит перед экзистенциальной угрозой: председатель НС Арцаха
Сегодня под угрозой уничтожения оказались не только культурно-исторические памятники Арцаха, находящиеся под азербайджанской оккупацией, но и весь Арцах стоит перед экзистенциальной угрозой. Азербайджан с момента своего формирования (1918 г.) вел антиармянскую государственную политику, в основе которой было и продолжает оставаться уничтожение армянской идентичности и культурных ценностей.
Об этом говорится в приветственной речи председателя НС Арцаха Артура Товмасяна участникам международной конференции «Угрозы духовному и культурному наследию Арцаха и задачи его защиты». По словам Товмасяна, очевидно, что целью агрессивной кампании Азербайджана является присвоение армянского культурного и духовного наследия.
«Соответствующие ведомства Республики Арцах и Республики Армения неоднократно предупреждали о случаях систематического и преднамеренного уничтожения или присвоения Азербайджаном армянского духовного и материального наследия. Мы уверены, что международное сообщество и международные структуры в достаточной мере информированы о случившемся. Кровавой осени 2020 года таргетирование Азербайджаном культурного наследия Республики Арцах удостоилась соответствующих осуждающих оценок международного сообщества.
В этом контексте мы придаем большое значение заботам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России, Франции и США судьбой армянского культурного и духовного наследия в Арцахе, готовности оказать практическую поддержку и заявлениям о важности привлечения в это дело специализированных международных структур. Мы придаем важность особо бдительному отношению России к этому вопросу и осуществленным РФ практическим шагам. Мы высоко ценим заявления на самом высоком уровне о разделении общей ответственности за решение этой гуманитарной проблемы.
Подтверждаем нашу готовность содействовать миссии ЮНЕСКО по сбору фактов в Арцахе и прилегающих районах. Богатое культурное и духовное наследие Арцаха является неотъемлемой частью мирового культурного и духовного наследия. Следовательно, уничтожение Азербайджаном культурного и духовного наследия Арцаха является вызовом всему цивилизованному человечеству.
Осуждение и обостренное внимание международного сообщества к проявлениям вандализма в отношении армянского культурного и духовного наследия в Арцахе и рассматриваем как единственный механизм предотвращения дальнейшего уничтожения этого наследия на оккупированных Азербайджаном в результате военной агрессии территориях.
Ожидаем привентивных действий в рамках соответствующих правовых норм международного права. Призываем незамедлительно предпринять действенные шаги по разработке эффективных механизмов, способствующих выполнению Азербайджаном международных правовых обязательств по сохранению культурного наследия других народов.
Урегулирование конфликта, продолжительный и стабильный мир в регионе невозможны без сохранения армянского культурного и духовного наследия на оккупированных Азербайджаном территориях Арцаха, в том числе посредством организации мониторинга для предотвращения дальнейшего вандализма с целью этнической чистки армян со стороны Азербайджана. Живя на священной земле, наш народ доказывает миру, что Арцах есть, живет, борясь за эту жизнь на своей исконной Родине, за сохранение и защиту культурного наследия», - отметил председатель НС Арцаха.