Արցախից ևս 7 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստան
ԱՀ տեղեկատվական շտաբից տեղեկացնում են, որ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոնե ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 7 անձ այսօր՝ փետրվարի 11-ին, «Կարմիր խաչիե միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Իսկ 1 բուժառու, ով պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել է ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողի հետ վերադարձել է Արցախ։
ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ «Արևիկ» բուժմիավորումում 5 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոնե ՓԲԸ-ում 12 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։ Մինչ այսօր «Կարմիր խաչիե միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 90 հիվանդ։

При сопровождении МККК сегодня из Арцаха в Армению доставлены 7 пациентов
В связи с блокированием  единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 7 человек из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах с тяжелыми онкологическими и сердечно-сосудистыми  заболеваниями,  а также патологиями, требующими экстренного оперативного вмешательства, 11 февраля при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста были перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения.  Об этом сообщает Информационный центр Арцаха.
Отмечается, что 1 пациент, ранее в рамках государственного заказа направленный для лечения  в Армению, вернулся с сопровождающим в Арцах.
В медицинских учреждениях, находящихся в ведении министерства здравоохранения Республики Арцах, плановые операции по-прежнему не проводятся.
5 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик».
В ЗАО «Республиканский медицинский Центр» 12 пациентов находятся в реанимационном отделении, 4 из них - в критическом состоянии.
На сегодняшний  день при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцах в Армению было доставлено в общей сложности 90 больных.