Արցախի ժողովուրդը կանգնած է գոյաբանական և ապրելու իրավունքի իրացման խնդրի առջև. Արցախի ԱԺ նախագահ
ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը ուղերձ է հղել Ամանորի և Սուրբ ծննդյան տոների առթիվ։ Ուղերձում մասնավորապես ասված է․
«Սիրելի´ հայրենակիցներ Տարեմուտի նախաշեմին յուրաքանչյուրս ամփոփում է անցնող տարվա ձեռքբերումները, վերարժևորում ունեցածն ու նախանշում անելիքները: Անցնող տարին բարդ ու մարտահրավերներով լի էր ոչ միայն Արցախի, այլև ողջ հայության համար:
2022 թվականին տեսանելի և շոշափելի աշխատանք է կատարվել ինչ-որ չափով թեթևացնելու 2020 թ աշնանային արյունոտ պատերազմի զրկանքներն իրենց ուսերին կրած մեր համերկրացիների հոգսը:
ԱՀ խորհրդարանն անցած տարվա ընթացքում նույնպես հավատարիմ է մնացել իր ստանձնած առաքելությանը: Բոլոր օրենսդրական նախաձեռնությունները, հայտարարությունները և Ազգային ժողովի խմբակցությունների գործունեությունը միտված էին միմիայն Արցախի Հանրապետության և ժողովրդի շահերին Ճակատագրորեն մեզ վիճակված հայրենիքում պայքարել և դիմակայել ենք բազում փորձությունների։Այսօր էլ շարունակում ենք դիմագրավել աշխարհաքաղաքական լրջագույն մարտահրավերներին: Արցախի ժողովուրդը կանգնած է գոյաբանական և ապրելու իրավունքի իրացման խնդրի առջև:
Արցախի շրջափակման հետևանքով մեր ժողովուրդը գտնվում է հումանիտար աղետի շեմին: Թանկագի´ն հայրենակիցներ Լիահույս եմ՝ Աստծո օրհնությամբ ու հավատով լցված կհաղթահարենք այս ճգնաժամը ևս: Կարևորում եմ նոր իրավիճակի ու առկա մարտահրավերները հաղթահարելու մեր հայրենակիցների ջանքերի մեկտեղումը, համայն հայության կարողությունները ազգային պետական շահերին ուղղելու անհրաժեշտությունը: 2023թ․ ակնկալիքներն ավելին են. մեզ սպասում են բազում խնդիրներ, որոնց լուծման համար անհրաժեշտ է ուժերի մեկտեղում՝ ի սպաս և ի նպաստ բոլորիս:
Դժվարություններով և փորձություններով անցած 2022 թվականից քաղած դասերը, արձանագրած փոքրաթիվ ձեռքբերումները թող գալիք տարին նոր ուժով ու ոգևորությամբ սկսելու հնարավորություն տան: Բարեկեցություն, բարօրություն, անխախտ խաղաղություն և անկոտրում ոգի եմ մաղթում բոլորիս»:

Народ Арцаха стоит перед проблемой реализации экзистенциального права и права на жизнь: Председатель Национального собрания
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян направил послание по случаю Нового года и Рождества.
"Дорогие соотечественники, в преддверии Нового года каждый из нас подводит итоги прошедшего года, переоценивает то, что имеет, и намечает, что необходимо сделать. Минувший год был трудным и полным испытаний не только для Арцаха, но и для всего армянства.
В 2022 году проделана видимая и ощутимая работа, чтобы несколько облегчить бремя наших соотечественников, взваливших на свои плечи тяготы кровопролитной войны осенью 2020 года.
Парламент  Республики Арцах также остался верен своей миссии в течение прошлого года. Все законодательные инициативы, заявления и деятельность фракций Национального собрания были направлены только на интересы Республики Арцах и народа. Перед народом Арцаха стоит проблема реализации экзистенциального права и права на жизнь․
В результате блокады Арцаха наш народ оказался на грани гуманитарной катастрофы. Дорогие соотечественники, я полон надежды, что наполненные Божьим благословением и верой, мы преодолеем и этот кризис. Подчеркиваю необходимость объединения усилий наших соотечественников для преодоления новой ситуации и существующих вызовов, направить возможности всех армян на национально-государственные интересы. Ожиданий в 2023 году больше- нас ждет много проблем, для решения которых нам необходимо объединить усилия на благо всех нас.
Пусть уроки, извлеченные из 2022 года, прошедшего с трудностями и испытаниями, и зафиксированные маленькие достижения дадут возможность начать наступающий год с новыми силами и воодушевлением. Желаю всем нам процветания, благополучия, нерушимого мира и несломленного духа".