Արցախի ԱԳՆ-ն հանդես է եկել մեկնաբանությամբ՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի հանձնաժողովում Արցախի վերաբերյալ տեղի ունեցած լսումների կապակցությամբ
Արցախի ԱԳՆ-ն հանդես է եկել մեկնաբանությամբ՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի հանձնաժողովում Արցախի վերաբերյալ տեղի ունեցած լսումների կապակցությամբ:
՛՛Ողջունում ենք ԱՄՆ Կոնգրեսի Թոմ Լանթոսի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակվող ապօրինի արգելափակման վերաբերյալ արտակարգ լսումների անցկացումը: Բարձր ենք գնահատում Թոմ Լանթոսի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի համանախագահներ՝ Կոնգրեսականներ Սմիթի և ՄակԳովերնի ակտիվ ջանքերը՝ Արցախում ստեղծված մարդասիրական աղետը միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում պահելու ուղղությամբ։
Կարևորում ենք, որ լսումների ընթացքում բանախոսների կողմից Ադրբեջանի գործողություններին տրվել է հստակ իրավական և քաղաքական գնահատական՝ դրանք բնորոշելով որպես Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող ցեղասպանություն: Այս համատեքստում բանախոսները կոչ են արել ԱՄՆ իշխանություններին անհապաղ գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ Արցախում ցեղասպանությունը կանխելու ուղղությամբ:
Ակնկալում ենք, որ ԱՄՆ-ի և մյուս միջազգային դերակատարների կողմից արված բազմաթիվ դատապարտող հայտարարությունները կվերածվեն գործնական քայլերի՝ պարտադրելով Ադրբեջանին անհապաղ և անվերապահորեն դադարեցնել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումն ու վերականգնել միջանցքի գործունեության ռեժիմը՝ համապատասխան 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթների և Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր որոշումների:
Ցեղասպանության կանխարգելումը միջազգային հանրության բոլոր անդամների ինչպես անհատական, այնպես և հավաքական պարտավորությունն է, ինչը ենթադրում է հստակ եւ գործուն քայլերի ձեռնարկում։ Համոզված ենք, որ Արցախում ցեղասպանության կանխումն անհրաժեշտ է ոչ միայն Ադրբեջանի անպատժելիությունը վերացնելու, այլև մարդկության դեմ նման հանցագործությունների կրկնությունն աշխարհի այլ անկյուններում բացառելու համար՛՛,-ասված է մեկնաբանության մեջ:

Комментарий МИД Арцаха в связи со слушаниями, прошедшими в Комиссии Конгресса США относительно Арцаха
Комментарий МИД Арцаха в связи со слушаниями, прошедшими в Комиссии Конгресса США относительно Арцаха:
՛՛Приветствуем проведение чрезвычайных слушаний относительно продолжающейся незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора в Комиссии по правам человека имени Тома Лантоса Конгресса США. Высоко ценим активные усилия сопредседателей Комиссии по правам человека имени Тома Лантоса конгрессменов Смита и Макговерна, направленные на то, чтобы сосредоточить внимание международного сообщества на возникшей в Арцахе гуманитарной катастрофе.
Считаем важным, что в ходе слушаний выступавшие дали чёткую правовую и политическую оценку действиям Азербайджана, охарактеризовав их как геноцид, осуществляемый против народа Арцаха. В этом контексте выступавшие призвали власти США безотлагательно предпринять действенные шаги, направленные на предотвращение геноцида в Арцахе.
Ожидаем, что многочисленные осуждающие заявления США и других международных акторов
трансформируются в практические шаги, которые принудят Азербайджан незамедлительно и безоговорочно прекратить незаконную блокаду Лачинского коридора и восстановить режим его функционирования в соответствии с положениями Заявления от 9 ноября 2020г. и решениями Международного суда ООН, имеющими обязательную силу.
Предотвращение геноцида - это как индивидуальная, так и коллективная ответственность всех членов международного сообщества, что подразумевает принятие чётких и практических мер.
Убеждены, что предотвращение геноцида в Арцахе необходимо не только для устранения безнаказанности Азербайджана, но и для исключения повторения подобных преступлений против человечности в других уголках мира՛՛.