Արցախցի տասնյակից ավելի դպրոցականներ շարունակում են մնալ Գորիսում՝ տուն վերադառնալու սպասումով
Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղին փակելու պատճառով արցախցի տասնյակից ավելի դպրոցականներ չեն կարողացել վերադառնալ Արցախ:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Աիդա Գյանջումյանը, ով ուղեկցում էր դպրոցականներին, տեղեկացրել է, որ այս օրերին հաստատվել են Գորիսի հյուրանոցներից մեկում:
«Հյուրանոցի տնօրինությունն անում է ամեն ինչ, որպեսզի երեխաներն իրենց ազատ ու անկաշկանդ զգան: Ինքս, որպես հոգեբան, երեխաների հետ պարբերաբար անց եմ կացնում զրույցներ, փորձում եմ այնպես անել, որպեսզի չընկճվեն: Նրանք կապ են պահում ծնողների հետ, նույնիսկ իրենք են հույս տալիս նրանց, որ ամեն բան լավ է լինելու»,-ասել է Ա. Գյանջումյանը: Նախարարի խորհրդականը նշել է,որ այս օրերին դպրոցականների առօրյան հագեցած է անցնում: Այցելել են Ակսել Բակունցի տուն-թանգարան, մասնակցել Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի Գորիսի մասնաճյուղի կողմից կազմակերպված խաղերին:
«Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեից  են երկու անգամ այցելել մեզ, երեխաների համար խաղեր կազմակերպել, նվերներ հանձնել: Շրջայց ենք կատարել Գորիս քաղաքում, այցելել տեսարժան վայրեր: Տեղի դպրոցականները մեր երեխաների համար համերգ են կազմակերպել: Հանդիպում ենք ունեցել նաև ԵՄ դիտորդների հետ, և բավականին հետաքրքիր ու կարևոր հարցադրումներ են կատարել երեխաները»,-հավելել է նա՝ նշելով, որ երեխաները հույսով սպասում են  րոպե առաջ տուն՝ Արցախ վերադառնալուն:

Более десятка школьников из Арцаха до сих пор остаются в Горисе в ожидании возвращения домой
Из-за закрытия Азербайджаном межгосударственной магистрали Степанакерт-Горис более десятка школьников из Арцаха не смогли вернуться в Арцах.
В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" советник министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Аида Гянджумян, сопровождавшая школьников, сообщила, что на днях они поселились в одном из отелей Гориса.
«Руководство отеля делает все, чтобы дети чувствовали себя свободными и необремененными. Я как психолог регулярно беседую с детьми, стараюсь, чтобы они не отчаивались. Они поддерживают связь с родителями, даже они сами дают им надежду, что все будет хорошо», - сказала А. Гянджумян. Советник министра отметила, что в эти дни повседневная жизнь школьников насыщена. Они посетили дом-музей Акселя Бакунца, приняли участие в играх, организованных Горисским филиалом Американского университета Армении.
"К нам дважды приезжали из Международного Комитета Красного Креста, организовывали игры для детей, вручали подарки. Мы совершили экскурсию по городу Горис, осмотрели достопримечательности. Местные школьники организовали концерт для наших детей. У нас также была встреча с наблюдателями ЕС, и дети задали достаточно интересные и важные вопросы", - добавила она, отметив, что дети с нетерпением ждут возвращения домой в Арцах.