ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանի մարտակոչը
2016 թվականի մարտական գործողություններից շուրջ չորս տարի անց հակառակորդը կրկին դիմել է զենքի ուժին՝ կարծելով, թե այդ ճանապարհով կարողանալու է հօգուտ իրեն լուծել արցախյան հիմնահարցը: Սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան ադրբեջանական բանակը հրթիռահրետանային նախապատրաստությունից ու ԱԹՍ  հարվածներից հետո հարձակման է անցել շփման գծի ամբողջ երկարությամբ:  Այս պահին ՊԲ  ստորաբաժանումները, հակառակորդին մեծաթիվ կորուստներ պատճառելով, հաջողությամբ խափանում են նրա ծրագրերը: Այդ ծրագրերը մեզ հայտնի են վաղուց, դրանց էությունը կարելի է արտահայտել մի բառակապակցությամբ՝ հայաթափել Արցախն ու Հայաստանը:
Վստահ եղեք, այս անգամ ևս հակառակորդը  ձախողվելու է: Հաղթանակը հեշտ չի տրվելու: Իր բնույթին հավատարիմ՝ հակառակորդը թիրախավորելու է խաղաղ բնակավայրերն ու քաղաքացիական բնակչությանը,  նա տարբերություն չի դնելու զինվորի ու մանկահասակ երեխայի, հոգևորականի ու տարեց կնոջ, հասուն տղամարդու և անօգնական ծերունու միջև. նրա թիրախը բոլորս ենք: Հաղթանակը պահանջելու է ուժերի գերլարում և երկաթակուռ միասնություն: Հիմա մի կողմ պետք է դրվեն բոլոր տարակարծությունները, բոլոր տեսակետները, բոլոր  կարծիքները: Մեր նպատակը մեկն է՝ ջախջախել հակառակորդին բոլոր հնարավոր միջոցներով, խորտակիչ հարվածներ հասցնել նրա զինված ավազակախմբերին, ոչնչացնել նրա ռազմական ենթակառուցվածքը,  անհրաժեշտության դեպքում նաև ընդարձակել անվտանգության գոտին ու պարտադրել վերջնական խաղաղություն:
Այդ խնդիրը կատարելու համար պետք է մեկտեղվեն բոլորիս ջանքերը:
Մեր հաղթանակն այլընտրանք չունի. մենք պաշտպանում ենք մեր նախնիների շիրիմներն ու մեր երեխաների ապագան: Մենք պաշտպանում ենք մեր նախնիների հողի վրա  ապրելու իրավունքը:

Наша цель в случае необходимости расширить зону безопасности и принудить к окончательному миру: Джалал Арутюнян
Командующий Армией обороны НКР, генерал-майор Джалал Арутюнян обратился к соотечественникам․
"Соотечественники,
Спустя четыре года после боевых действий 2016 года противник вновь обратился к силе оружия, полагая, что таким путем сможет решить карабахский вопрос в свою пользу.
Утром 27 сентября азербайджанская армия после ракетно-артиллерийской подготовки и ударов БПЛА перешла в наступление по всей протяженности линии соприкосновения.
На данный момент подразделения Армии обороны, нанеся противнику многочисленные потери, успешно подрывают его планы. Эти планы нам известны давно, их суть можно выразить словосочетанием - изгнать армян из Арцаха и Армении. Но будьте уверены, противник и на этот раз потерпит поражение. Хотя победа будет нелегкой, она потребует сверхусилий и твердого единения. Сейчас мы должны оставить в стороне все разногласия и объединиться.
Верный своему характеру противник будет целиться на мирные населенные пункты и гражданское население, он не будет ставить разницы между солдатом и малолетним ребенком, священником и пожилой женщиной, зрелым мужчиной и беспомощным стариком. Наша цель одна - сокрушить противника всеми возможными средствами, нанести удары по его вооруженным бандформированиям, уничтожить его военную инфраструктуру, в случае необходимости расширить зону безопасности и принудить к окончательному миру.