120.000 երեխաներ, տարեցներ, կանայք ու տղամարդիկ Արցախում հայտնվել են գոյութենական թակարդում. ՀՀ և Արցախի ՄԻՊ-երը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ
ՀՀ և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
Արդեն երկու օր շարունակ Արցախը Հայաստանի ու աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը մնում է փակ։ Կանխամտածված կերպով դադարեցվել է մարդկանց ու ապրանքների տեղաշարժը, 120.000 երեխաներ, տարեցներ, կանայք ու տղամարդիկ Արցախում հայտնվել են գոյութենական թակարդում։
Տեղաշարժի արգելափակման պատճառով 1100 անձ այդ թվում ավելի քան 270 երեխա չեն կարողանում տուն վերադառնալ։ Անհետաձգելի բժշկական օգնության կարիք ունեցող հիվանդներին հնարավոր չէ տեղափոխել Հայաստան՝ մասնագիտական օգնության համար։ Դադարել է պարենի ու բժշկական պարագաների մատակարարումը։
Վտանգված է 120 հազար մարդու կյանքի, առողջության պահպանման, կենսապահովման, ազատ տեղաշարժի, կրթության և այլ կենսական ու անքակտելի իրավունքները։
Երեկ ժամը 18:00-ից ադրբեջանական կողմն անջատել է նաև Արցախի գազամատակարարումը ձմեռվա սաստիկ այս ցրտի պայմաններում՝ կիրառելով հումանիտար աղետ գեներացնելու դեռևս այս տարվա մարտին փորձարկված գործիքը։ Մարդիկ զրկված են ջեռուցումից, տաք ջրից, բուժհաստատությունները չեն կարողանում ապահովել առաջնային բժշական օգնություն, Արցախի ուսումնական հաստատություններում դադարեցվել է դասապրոցեսը։
Կենսական ճանապարհը փակած ադրբեջանցի «բնապահպանների» հավաքների ազատությունը «երաշխավորելու» համար, ադրբեջանական կողմից ավոտբուսներով քաղաքացիական հագուստով «ակտիվիստների» թարմ ուժեր են տեղափոխվում հավաքի վայր։ Ավելին, անհերքելի ապացույցներ կան առ այն, որ ճանապարհը փակած անձանց մեջ են նաև ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներ։ Հավաքի մասնակիցների մեջ մեծամասնություն են կազմում բացառապես պետական ֆիանսավորմամբ գործող «ոչ կառավարական կազմակերպությունների» ներկայացուցիչներ։
Զուգահեռաբար հայատյացության պրոպագանդան անշեղորեն կատարում է իր խնդիրները՝ վառ պահելով ադրբեջանական հանրության ատելության մակարդակը։
Ադրբեջանական մամուլով ու սոցիալական հարթակներով օրեցօր պետական քարոզչամեքենան սաստկացնում է ռուսական խաղաղապահ միավորման դեմ ադրբեջանական հանրության զայրույթի ու ատելության հրահրման խոսույթը։
Նախորդիվ քաղաքացիական բնակչության թիրախավորման ու ահաբեկման դեպքերից հետո, դեկտեմբերի սկզբից մեկնարկած բոլոր այս փաստերի համադրված վերլուծությունն անկախ դիտորդի մոտ ամբողջացնում է ադրբեջանական պետական քաղաքականության նպատակները, այն է՝ հումանիտար ճգնաժամի միջոցով հայաթափել Արցախն ու բնաջնջել հայ բնակչությանը։
Նման պայմաններում նոր ցեղասպանությունը կանխարգելելու նպատակով հակամարտության հանգուցալուծմանը ներգրավված կառավարություններին ու միջազգային դերակատարներին կոչ ենք անում գործադրելու հնարավոր դիվանագիտական բոլոր միջոցները՝ դադարեցնելու Արցախի շրջափակումն ու վերականգնելու գազամատակարարումը, դադարեցնելու վերահաս հումանիտար աղետը և երաշխավորելու Արցախում ապրող մարդկանց իրավունքները։

Cовместное заявление омбудсменов Армении и Арцаха по ситуации в Нагорном Карабахе
Защитники прав человека РА и Арцаха выступили с совместным заявлением по ситуации в Нагорном Карабахе. «Вот уже второй день, как единственная дорога, связывающая Арцах с Арменией и миром, остается закрытой.
Преднамеренно прекращено движение людей и товаров, 120 тысяч детей, стариков, женщин и мужчин оказались в экзистенциальной ловушке. Из-за блокировки передвижения 1100 человек, в том числе более 270 детей, не могут вернуться домой. Пациентов, нуждающихся в неотложной медицинской помощи, невозможно перевезти в Армению для оказания профессиональной помощи.
Прекращены поставки продовольствия и медикаментов. Под угрозой находятся жизненно важные и неотъемлемые права 120 тысяч человек. Вчера с 18: 00 азербайджанская сторона также отключила газоснабжение Арцаха в условиях сильного зимнего холода, применив испытанный еще в марте этого года инструмент для создания гуманитарной катастрофы. Люди лишены отопления, горячей воды, медучреждения не могут обеспечить первичную медицинскую помощь, в учебных заведениях Арцаха прекращен учебный процесс.
Для того, чтобы «гарантировать» беспрепятственность «акций» перекрывших жизненно важную дорогу «экологов», с азербайджанской стороны перебрасываются свежие силы «активистов». Есть неопровержимые доказательства того, что среди заблокировавших дорогу лиц есть и сотрудники азербайджанских спецслужб. Большинство участников собрания представители «неправительственных организаций», действующих исключительно за счет госфинансирования. Параллельно государственная пропаганда армянофобии «держит градус» ненависти в азербайджанском обществе на высоком уровне.
День ото дня через азербайджанскую прессу и социальные площадки государственная пропагандистская машина разжигает ненависть также против российского миротворческого контингента. Анализ всех этих фактов говорит о том, что целью азербайджанской государственной политики является выселение армян из Арцаха и истребление армянского населения посредством гуманитарного кризиса.
В подобных условиях с целью предотвращения нового геноцида мы призываем правительства и международных игроков, вовлеченных в разрешение конфликта, применить все возможные дипломатические меры, чтобы остановить блокаду Арцаха и восстановить газоснабжение. Остановить надвигающуюся гуманитарную катастрофу и гарантировать права людей, живущих в Арцахе».