ԵԱՏՄ երկրների Հանրային պալատն ուղերձը է հեղել Արցախում Լաչինի միջանցքի արգելափակման արդյունքում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ
ԵԱՏՄ երկրների Հանրային պալատն ուղերձը է հղել Արցախում Լաչինի միջանցքի արգելափակման արդյունքում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ:
Ուղերձը ներկայացնում ենք ստորև.
«Մենք ՝ ԵԱՏՄ երկրների Հանրային պալատի մասնակիցներս և կողմնակիցներս Ռուսաստանից, Բելառուսից, Մոլդովայից, Հայաստանից, Ղազախստանից, Ուզբեկստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկստանից, մտահոգություն ենք հայտնում հումանիտար իրավիճակի կապակցությամբ, որը ստեղծվել է Լեռնային Ղարաբաղում հաղորդակցության միակ առանցքային ուղու արգելափակման արդյունքում, որը հայտնի է որպես Լաչինի միջանցք, որով տարածաշրջան են հասցվել կենսական նշանակության ապրանքներ, պարենամթերք և բժշկական օգնություն: Բացի այդ, Լեռնային Ղարաբաղում փակվել են գազի մատակարարումները, էլեկտրաէներգիայի հովհարային անջատումներ են տեղի ունենում:
Արդյունքում ծանրագույն վիճակում է հայտնվել 120 հազար մարդ, այդ թվում ՝ 30 հազար երեխա:
Այս ամենը սպառնալիք է ստեղծում մարդկանց առողջության և կյանքի համար և խախտում է Ժնևի կոնվենցիաները և 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի և 1977 թվականի հունիսի 8-ի լրացուցիչ արձանագրությունները, որոնք վերաբերում են քաղաքացիական բնակչության և միջազգային զինված հակամարտությունների զոհերի պաշտպանությանը: Ըստ որոնց ՝ այդ փաստաթղթերը:
արգելվում են բռնության գործողությունները կամ բռնության սպառնալիքները, որոնք հիմնական նպատակ ունեն ահաբեկել քաղաքացիական բնակչությանը (հոդված 51);
քաղաքացիական բնակչության շրջանում սովն արգելվում է օգտագործել որպես պատերազմ վարելու մեթոդ (հոդված 54):
արգելվում է հարձակման ենթարկել կամ ոչնչացնել, դուրս բերել կամ անօգտագործելի դարձնել քաղաքացիական բնակչության գոյատեւման համար անհրաժեշտ օբյեկտները: Անկախ դրդապատճառներից ՝ լինի դա քաղաքացիական անձանց սով առաջացնելու, նրանց մեկնել ստիպելու կամ որևէ այլ պատճառով (հոդված 54):
«Հակամարտության մեջ գտնվող կողմերը և յուրաքանչյուր բարձր պայմանավորվող կողմ թույլ են տալիս արագ և անխոչընդոտ տեղափոխել բոլոր մատակարարումները, սարքավորումները և անձնակազմը, որոնք տրամադրվում են սույն բաժնի համաձայն օգնություն ցուցաբերելու նպատակով, և աջակցում են դրան, նույնիսկ եթե այդպիսի օգնությունը նախատեսված է հակառակ կողմի քաղաքացիական բնակչության համար»(Հոդված 70):
Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն ՝ Լաչինի միջանցքը պետք է ազատ լինի բեռների, քաղաքացիների և տրանսպորտային միջոցների երկու ուղղություններով երթևեկելու համար։
Մենք ՝ ԵԱՏՄ երկրների Հանրային պալատի մասնակիցներս և կողմնակիցներս Ռուսաստանից, Բելառուսից, Մոլդովայից, Հայաստանից, Ղազախստանից, Ուզբեկստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկստանից, անկեղծորեն մտահոգված ենք ստեղծված ծանր իրավիճակով, որը մոտ է հումանիտար աղետին և դիմում ենք Եվրասիական տնտեսական միության երկրների ղեկավարներին, միջազգային հասարակական և հումանիտար կազմակերպություններին ՝ կոչ անելով մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին:
Կոչ ենք անում Ադրբեջանի ղեկավարությանը իրավիճակը հումանիտար աղետի չհասցնել և ապաշրջափակել «կյանքի ճանապարհը»»։

Обращение Общественной палаты стран ЕАЭС по вопросу гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, сложившейся в результате блокирования Лачинского коридора
Мы, участники и сторонники Общественной палаты стран ЕАЭС из России, Беларуси, Молдовы, Армении, Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана, Таджикистана, выражаем обеспокоенность гуманитарной ситуацией, сложившейся в Нагорном Карабахе в результате блокирования единственного ключевого пути сообщения, известного, как Лачинский коридор, по которому в регион доставлялись жизненно важные товары, продовольствие и медицинская помощь. Кроме того, в Нагорном Карабахе перекрыты поставки газа, проходят веерные отключения электроэнергии.
В результате, в тяжелейшей ситуации оказались 120 тысяч человек, включая 30 тысяч детей.
Всё это создаёт угрозу здоровью и жизни людей и является нарушением Женевских конвенций и Дополнительных протоколов от 12 августа 1949 г. и 8 июня 1977 г., касающихся защиты гражданского населения и жертв международных вооруженных конфликтов. Согласно которым этим документам:
• запрещаются акты насилия или угрозы насилием, имеющие основной целью терроризировать гражданское население (Статья 51);
• запрещается использовать голод среди гражданского населения в качестве метода ведения войны (Статья 54);
• запрещается подвергать нападению или уничтожать, вывозить или приводить в негодность объекты, необходимые для выживания гражданского населения..., независимо от мотивов, будь то с целью вызвать голод среди гражданских лиц, принудить их к выезду или по какой-либо иной причине (Статья 54).
В Протоколе отдельно оговариваются «Операции по оказанию помощи»: «Стороны, находящиеся в конфликте, и каждая Высокая Договаривающаяся Сторона разрешают быстрый и беспрепятственный провоз всех поставок, оборудования и персонала, предоставляемых с целью оказания помощи в соответствии с данным Разделом, и содействуют ему, даже если такая помощь предназначается для гражданского населения противной стороны» (Статья 70).
В соответствии с трехсторонним заявлением лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г. Лачинский коридор должен быть свободен для проезда в оба направления грузов, граждан и транспортных средств.
Мы, участники и сторонники Общественной палаты стран ЕАЭС из России, Беларуси, Молдовы, Армении, Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана, Таджикистана, искренне озабочены сложившейся тяжелой ситуацией, близкой к гуманитарной катастрофе и обращаемся к руководителям стран Евразийского экономического союза, международным общественным и гуманитарным организациям с призывом оказать гуманитарную помощь народу Нагорного Карабаха.
Призываем руководство Азербайджана не доводить ситуацию до гуманитарной катастрофы и разблокировать «Дорогу жизни».