Կրեմլում մեկնաբանել են Փաշինյանի ՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին չմասնակցելը
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին չմասնակցելը, ասել է, որ եթե դա այդպես է, ապա կարելի է միայն ափսոսանք հայտնել, քանի որ նման հանդիպումները լավ առիթ են դիրքորոշումները հստակեցնելու համար։
Ավելի վաղ Փաշինյանը Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հեռախոսազրույցում տեղեկացրել էր, որ չի կարողանա մասնակցել նոյեմբերի 23-ին Մինսկում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին:
«Եթե դա իսկապես այդպես է, ապա կարելի է ափսոսանք հայտնել, մենք հասկանում ենք, որ յուրաքանչյուր կառավարության ղեկավար կամ պետության ղեկավար կարող է ունենալ իր միջոցառումները աշխատանքային գրաֆիկում, իր հանգամանքները։ Բայց կարելի է միայն ափսոսանք հայտնել, քանի որ նման հանդիպումները կարծիքներ փոխանակելու, դիրքորոշումներ հստակեցնելու շատ լավ առիթ են», - լրագրողներին ասել Է Պեսկովը ՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես են Կրեմլում ընկալում Փաշինյանի որոշումը և ինչպես են գնահատում Հայաստանի ՝ ՀԱՊԿ-ի կազմից դուրս գալու հավանականությունը։
Նա ընդգծել է, որ ՀԱՊԿ-ը «Միևնույն է պահպանում է իր արդիականությունը»: «Եվ այն հանդիպումները, որոնք կազմակերպվում և անցկացվում են ՀԱՊԿ շրջանակներում, վկայում են դրա մասին, առնվազն մասնակիցների կողմից համապատասխան ոլորտներում փոխգործակցության այս ձևաչափի պահանջվածությունը», - ասել Է Պեսկովը:

В Кремле прокомментировали отказ Пашиняна приехать на саммит ОДКБ
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя отказ премьер-министра Армении Никола Пашиняна приехать на саммит ОДКБ, сказал, что если это так, то можно только выразить сожаление, потому что такие встречи – хороший повод для сверки часов.
Ранее Пашинян проинформировал в телефоном разговоре с президентом Белоруссии Александром Лукашенко, что не сможет принять участие в саммите ОДКБ в Минске 23 ноября.
"Если это действительно так, то можно выразить сожаление, мы понимаем, что у каждого главы правительства или главы государства могут быть свои мероприятия в рабочем графике, свои обстоятельства. Но можно выразить лишь сожаление, потому что подобные встречи являются очень хорошим поводом для обмена мнениями, для сверки часов", - сказал Песков журналистам на вопрос, как в Кремле воспринимают решение Пашиняна и как оценивают вероятность выхода Армении из состава ОДКБ.
Он подчеркнул, что ОДКБ "все равно сохраняет свою актуальность". "И те встречи, которые организуются и проводятся в рамках ОДКБ свидетельствуют об этом, по крайней мере востребованность этого формата взаимодействия в соответствующих областях со стороны участников", - сказал Песков.