ՀՀ և ՌԴ ԱԳՆ-ների միջև քաղաքական խորհրդակցություններ են կայացել
Հոկտեմբերի 24-ին Մոսկվայում կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Հայաստանյան պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը։ Հաշվի առնելով, որ խորհրդակցությունները բաղկացած էին երկու՝ երկկողմ և բազմակողմ հատվածներից, ռուսաստանյան պատվիրակությունը գլխավորում էին համապատասխանաբար ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալներ Անդրեյ Ռուդենկոն և Ալեքսանդր Պանկինը։
Խորհրդակցությունների օրակարգի համաձայն՝ կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերություններին, ինտեգրացիոն հարթակներում, մասնավորապես՝ ԱՊՀ, ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ-ում համագործակցությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանում իրավիճակին վերաբերող այլ հարցեր։
Ռուսաստանյան կողմը երախտագիտություն է հայտնել 2019 թվականին ԵԱՏՄ-ում ՀՀ արդյունավետ նախագահության, ինչպես նաև հոկտեմբերի 1-ին Երևանում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
Կողմերն արձանագրել են երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակը, միջազգային հարթակներում արդյունավետ փոխգործակցությունը, ինչպես նաև քննարկել են առաջիկա ծրագրերի ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերը։

Состоялись политические консультации между МИД Армении и России
24 октября в Москве состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Российской Федерации, сообщает пресс-служба МИД РА.
Армянскую делегацию возглавлял заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян. С учетом того, что консультации состояли из двухсторонних и многосторонних секторов, российскую делегацию возглавляли соответственно заместители главы МИД РФ Андрей Руденко и Александр Панкин.
Согласно повестке консультаций, стороны обсудили вопросы, касающиеся двусторонних отношений, сотрудничества на интеграционных площадках, в частности, в СНГ, ЕАЭС, ОДКБ, а также другие вопросы, касающиеся ситуации в регионе.
Российская сторона выразила признательность за эффективное председательство Армении в ЕАЭС в 2019 году, а также за организацию 1 октября в Ереване заседания Высшего Евразийского экономического совета на высоком уровне.
Стороны констатировали высокий уровень двусторонних отношений, эффективное взаимодействие на международных площадках, а также обсудили шаги в направлении реализации предстоящих программ.