Գլոբալ ֆորումի մասնակից գիտնականները հանդես են եկել Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերաբերյալ համատեղ դատապարտող հայտարարությամբ
«Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ Գլոբալ ֆորումի ցեղասպանագետները և մասնակից գիտնականները հանդես են եկել Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերաբերյալ համատեղ դատապարտող հայտարարությամբ:
«Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները ցեղասպանության վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանի հայերի համար։ Մենք կոչ ենք անում միջազգային կազմակերպություններին և կառավարություններին ապահովել մարդկանց և ապրանքների ազատ մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։
Այս մտահոգությունները բարձրացվում են Ցեղասպանության հանցագործության դեմ միջազգային գլոբալ ֆորումին մեր մասնակցության համատեքստում, որի ընթացքում մենք իմացանք Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ ագրեսիայի այս ակտերի մասին»,- նշվում է հայտարարության մեջ:

Ученые-участники Глобального форума «Против преступления Геноцида» выступили с совместным заявлением, осудив блокаду Лачинского коридора
Геноцидоведы и ученые-участники 4-го Глобального форума «Против преступления геноцида» выступили с совместным заявлением, осудим блокаду Лачинского коридора.
"Действия правительства Азербайджана представляют угрозу геноцида для армян региона. Мы призываем международные организации и правительства обеспечить свободный доступ людей и товаров в Нагорный Карабах.
Эти опасения поднимаются в контексте нашего участия в Глобальном международном форуме «Против преступления геноцида», в ходе которого мы узнали об этих актах агрессии против мирного населения Нагорного Карабаха", - отмечается в заявлении.