ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է տարածաշրջանից դուրս խաղաղապահ առաքելություններին ընդլայնելու մտադրության մասին
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) նպատակ ունի ընդլայնել մասնակցությունը խաղաղապահ նախաձեռնություններին իր պատասխանատվության շրջանակից դուրս։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
«Կազմակերպությունն ավանդաբար հատուկ ուշադրություն է դարձնում խաղաղապահությանը։ Հիշեցնեմ, որ ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերը հաջողությամբ իրենց դրսևորեցին 2022 թվականի հունվարին (Ղազախստանում իրավիճակի կայունացման ժամանակ,- նշում է ՏԱՍՍ-ը)։ Այնուամենայնիվ, ՀԱՊԿ-ը նպատակ ունի ընդլայնել մասնակցությունը խաղաղապահ նախաձեռնություններին կազմակերպության պատասխանատվության շրջանակից դուրս»,- ասել է նա։
Տասմագամբետովը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ խաղաղապահ գործունեության ընդլայնումն անհնար է առանց միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների հետ սերտ համագործակցության, ինչպիսին ՄԱԿ-ն է։
«Այս պահին ակտիվորեն ձևավորվում են վարչական, իրավական և կազմակերպչական պայմաններ ՀԱՊԿ-ի հավաքական խաղաղապահ ներուժը ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործունեության մեջ ինտեգրելու համար»,- նշել է Տասմագամբետովը։ -Այսպիսով, Ղազախստանի Հանրապետությունը մասնակցում է ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործողություններին Արեւմտյան Սահարայում, Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունում, Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունում եւ Լիբանանում։ Եվ մենք նախատեսում ենք ընդլայնել փոխգործակցության ձևաչափերը»,- հավելել է նա:
Գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ այս ոլորտում ՄԱԿ-ի հետ հարաբերությունների ընդլայնման ուղղությամբ կարևոր քայլ է եղել «համակարգող պետության» ինստիտուտի ներդրումը, որը իրավասու է հանդես գալ ՀԱՊԿ անդամ երկրների անունից՝ համաշխարհային կազմակերպության քարտուղարության հետ շփումներում։
Տասմագամբետովը հիշեցրել է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Մոսկվայում ՀԱՊԿ երկրների ներկայացուցիչները հանդիպում են անցկացրել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 78-րդ նստաշրջանի օրակարգում, որտեղ քննարկվել են կազմակերպության ներուժը ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործունեության հետ կապելու հեռանկարները, այնուհետև կողմերը նշել են. խաղաղության պահպանման գլոբալ ջանքերում ՀԱՊԿ արդյունավետ մասնակցության կարևորությունը»։

Генсек ОДКБ заявил о намерении расширить участие в миротворческих миссиях вне региона
Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) нацелена на расширение участия в миротворческих инициативах за пределами зоны своей ответственности. Об этом заявил в интервью ТАСС генеральный секретарь организации Имангали Тасмагамбетов.
«Организацией миротворческому треку традиционно уделяется особое внимание. Напомню, что миротворческие силы ОДКБ успешно проявили себя в январе 2022 года (во время стабилизации обстановки в Казахстане - прим. ТАСС). Однако ОДКБ нацелена на расширение участия в миротворческих инициативах и за пределами зоны ответственности организации», - сказал он.
В частности, Тасмагамбетов подчеркнул, что расширение миротворческого трека невозможно без тесного взаимодействия с авторитетными международными организациями такими, как ООН.
«В настоящий момент активно формируются административно-правовые и организационные условия для встраивания коллективного миротворческого потенциала ОДКБ в деятельность ООН по поддержанию мира, - отметил Тасмагамбетов. - Так, Республика Казахстан участвует в миротворческих операциях ООН в Западной Сахаре, Центрально-Африканской Республике, в Демократической Республике Конго, Ливане. И мы планируем расширять форматы взаимодействия», - добавил он.
По словам генсека, важным шагом на пути к расширению связей с ООН в этой области стало введение института «координирующего государства», уполномоченного выступать от имени государств - членов ОДКБ в контактах с секретариатом всемирной организации.
Тасмагамбетов напомнил, что в сентябре 2023 года в Москве представители государств ОДКБ провели совещание по вопросам повестки дня 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, где обсуждались перспективы подключения потенциала организации к миротворческой деятельности ООН, тогда стороны отметили «важность эффективного участия ОДКБ в глобальных усилиях по поддержанию мира».