Բաքվում հայ ռազմագերիների դատական գործերը հակասում են միջազգային իրավունքին․ քննարկում Եվրոպական խորհրդարանում
Եվրոպական խորհրդարանում տեղի է ունեցել համաժողով՝ նվիրված Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին։
Համաժողովն անցկացվեց Եվրոպական խորհրդարանի ԵԺԿ խմբակցության պատգամավոր, Հայաստանի հարցերով զեկուցող Անդրեյ Կովաչեւի հովանու ներքո։ Համաժողովին ներկա էին նաեւ Հայաստանի ԱԺ պատգամավորներ, Բելգիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանը։
IMG_1281.jpg (2.67 MB)
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից հայ ռազմագերիների վերաբերյալ համապատասխան բանաձևի ընդունումից 3 տարի անց ստեղծված իրավիճակը  քննարկելու նպատակով կազմակերպված համաժողովի գլխավոր բանախոսներն էին միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, «Արեւելյան Եվրոպա-Հարավային Կովկաս, Միջազգային համագործակցություն մարդու իրավունքների համար» (IPHR) կազմակերպության ծրագրերի տնօրեն Սիմոն Պապուաշվիլին, միջազգային իրավունքի մասնագետ, «Իրավական ուղի» հասարակական կազմակերպության համահիմնադիր Սիրանուշ Սահակյանը, Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի հիմնախնդիրների եւ միգրացիայի բաժնի ղեկավար Արիֆ Յունուսը եւ Լիբերտաս 2020 նախագծի ներկայացուցիչ, իրավունքի եւ հիմնախնդիրների կարգավորման Covcas կենտրոնի նախագահ Հիլդա Չոբոյանը։
Համաժողովի ընթացքում ունեցած ելույթում եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Անդրեյ Կովաչեւն ընդգծեց, որ Եվրոպական խորհրդարանը միշտ կոչ է արել հարցը լուծել դիվանագիտական ճանապարհով, իսկ ռազմագերիներն ու պահվող անձիք պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն՝ առանց նախապայմանների։ «Չնայած վերջին շրջանի դրական քայլերին՝ որոշ ռազմագերիների փոխանակմանը, անելիք դեռ շատ կա։ Այդ իսկ պատճառով հարցը պետք է օրակարգում պահել եւ ամեն ինչ անել խաղաղ ճանապարհով հարաբերությունների կարգավորման համար», - նշել է Կովաչեւը։
Բելգիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանի խոսքով՝ հարցն առկախ է եւ թունավորում է միջավայրը։ «Բաքվի ռեժիմի կողմից պահվող անձիք բանտարկյալ չեն, գերի են։ Ադրբեջանը ոտնահարում է իր իսկ ստորագրած հրադադարի եռակողմ հայտարարությունը, որում հստակ նշված է՝ բոլոր ռազմագերիները պետք է փոխադարձաբար վերադարձվեն»,- ասաց Բալայանը։
IMG_1280.jpg (4.69 MB)
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը կարեւորեց հարցն օրակարգում պահելը։ Կիրակոսյանի խոսքով՝ ռազմագերիներին հայրենիք վերադարձնելու միջազգային գործիքակազմը սահմանափակ է, եւ սրա ֆոնին Ադրբեջանն այսպես կոչված ահաբեկիչների նարատիվն է առաջ տանում՝ շինծու դատական գործեր առաջ քաշելով։
«Արեւելյան Եվրոպա-Հարավային Կովկաս, Միջազգային համագործակցություն մարդու իրավունքների համար» (IPHR) կազմակերպության ծրագրերի տնօրեն Սիմոն Պապուաշվիլին, խոսելով իրենց ձեռքի տակ եղած փաստերի մասին, նշեց, որ նախադեպը չունեցող դաժան չարչարանքների են ենթարկվում հայ ռազմագերիները։ Պապուաշվիլիի խոսքով՝ հայ ռազմագերիներն իրենց ընտրությամբ իրավապաշտպան ունենալու հնարավորություն չունեն։ «Ադրբեջանում որեւէ իրավապաշտպան չցանկացավ ստանձնել հայ ռազմագերիների պաշտպանությունը», - նշել է Պապուաշվիլին։
Միջազգային իրավունքի մասնագետ Սիրանուշ Սահակյանը եւս նշեց, որ Բաքվում պահվող հայ գերիներին կտտանքների ենթարկելն ու նրանց հոգեբանական տառապանքներն ակնհայտ իրականություն են։
Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի հիմնախնդիրների եւ միգրացիայի բաժնի ղեկավար Արիֆ Յունուսն իր հերթին շեշտադրեց՝ Բաքվում հայ ռազմագերիների վերաբերյալ բոլոր դատական գործերը հակասում են ոչ միայն միջազգային իրավունքին, այլ հենց Ադրբեջանի սահմանադրությանը։ «Ալիեւի համար կարեւոր է ցույց տալ, որ ինքը ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղը վերցրեց, այլեւ պատժում է բոլորին», - ասաց Յունուսը։
Բանախոսներից Հիլդա Չոբոյանն իր խոսքում նշեց, որ Ադրբեջանը ռազմագերիներին օգտագործում է քաղաքական նպատակների համար եւ պետք է դրա դեմն առնել։ Չոբոյանը կոչ արեց միանալ ռազմագերիների ազատության համար իր կազմակերպության սկսած արշավին։
Համաժողովի ավարտին Հայաստանի Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը շնորհակալություն հայտնեց Անդրեյ Կովաչեւին նախաձեռնության համար եւ նշեց, որ նմանատիպ քննարկումների ժամանակ հնչած գաղափարները վաղ թե ուշ գործնական քայլի են վերածվում։
Դեսպան Բալայանը եւս շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի հարցերով զեկուցողին ԵԽ այս նստաշրջանում Հայաստանին ցուցաբերած ակտիվ աջակցության համար։

Судебные дела армянских военнопленных в Баку противоречат международному праву: обсуждения в Европарламенте
В Европарламенте состоялась конференция, посвященная проблеме армянских военнопленных, содержащихся в Азербайджане.
Конференция прошла по инициативе Андрея Ковачева, депутата фракции ЕНП в Европейском парламенте и докладчика по вопросам Армении. На конференции также присутствовали депутаты Национального собрания Армении и посол РА в Бельгии Тигран Балаян.
Как передает корреспондент «Арменпресс» в Брюсселе, основными спикерами конференции, организованной для обсуждения ситуации, сложившейся через 3 года после принятия Европарламентом соответствующей резолюции об армянских военнопленных, были представитель РА по международному праву Егише Киракосян, директор программ «Восточная Европа-Южный Кавказ. Международное сотрудничество в области прав человека» (IPHR) Симон Папуашвили, специалист по международному праву, соучредитель общественной организации «Правовой путь» Сирануш Саакян, руководитель отдела миграции Института мира и демократии Ариф Юнус и представитель проекта «Либертас 2020», председатель Центра права и урегулирования «Covcas» Хильда Чобоян.
Депутат Европарламента Андрей Ковачев подчеркнул, что Европарламент всегда призывал к тому, чтобы этот вопрос решался дипломатическим путем, а военнопленные и удерживаемые лица должны быть немедленно освобождены без каких-либо предварительных условий. «Несмотря на недавние позитивные шаги, обмен некоторыми военнопленными, еще многое предстоит сделать. Именно поэтому этот вопрос необходимо оставить в повестке дня и сделать все для мирного урегулирования отношений», - сказал Ковачев.
По словам посла Армении в Бельгии Тиграна Балаяна, этот вопрос остается нерешенным и отравляет атмосферу. «Лица, удерживаемые бакинским режимом, не являются заключенными, они пленники. Азербайджан нарушает подписанное им Трехстороннее заявление о прекращении огня, в котором четко указано, что все военнопленные должны быть возвращены на взаимной основе», - сказал Балаян.
Представитель РА по международным правовым вопросам Егише Киракосян подчеркнул необходимость сохранения этого вопроса в повестке дня. По словам Киракосяна, международный инструментарий по возвращению военнопленных на родину ограничен, и на этом фоне Азербайджан продвигает нарратив о так называемых террористах, выдвигая фиктивные судебные дела.
Симон Папуашвили, директор программ организации «Восточная Европа-Южный Кавказ. Международное сотрудничество в области прав человека», говоря об имеющихся у них фактах, отметил, что армянские военнопленные подвергаются беспрецедентным жестоким пыткам. Они лишены возможности выбора адвоката. «Ни один правозащитник в Азербайджане не захотел взять на себя защиту армянских военнопленных», - подчеркнул Папуашвили.
Сирануш Саакян, специалист по международному праву, также отметила, что пытки армянских пленных, содержащихся в Баку, и их моральные страдания являются очевидной реальностью.
Ариф Юнус, заведующий отделом миграции и проблем Института мира и демократии, в свою очередь подчеркнул, что все судебные дела в отношении армянских военнопленных в Баку противоречат не только международному праву, но и самой конституции Азербайджана. «Алиеву важно показать, что он не только захватил Нагорный Карабах, но и наказывает всех», - сказал Юнус.
Хильда Чобоян отметила, что Азербайджан использует военнопленных в политических целях и этому следует противостоять. Чобоян призвала присоединиться к кампании, начатой ​​ее организацией для освобождения военнопленных.
В завершение конференции председатель постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции НС Армении Арман Егоян поблагодарил Андрея Ковачева за инициативу и отметил, что идеи, высказываемые в ходе подобных обсуждений, рано или поздно перерастают в практические шаги.
Посол Балаян также поблагодарил докладчика по делам Армении за его активную поддержку Армении на этом заседании Совета Европы.