Ակնկալում ենք, որ Ռումինիան պաշտոնապես կընդունի Հայոց Ցեղասպանության անհերքելի փաստը. Լենա Նազարյանն ընդունել է Ռումինիայի արքայազնին
ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնում է.
«Այսօր Ազգային ժողովում հյուրընկալեցի Ռումինիայի Արքայազն Ռադուին: Երկարատև դադարից հետո Ռումինիայի հետ Հայաստանի քաղաքական, տնտեսական, մշակութային հարաբերոությունները սկսում են քիչ-քիչ ակտիվանալ. լավ նորություններից է այն, որ շաբաթը երեք անգամ կա Բուխարեստ-Երևան ուղիղ թռիչք: Հաջորդ լավ լուրն այն է, որ այս տարվա սեպտեմբերին Ռումինիայի խորհրդարանի երկու պալատներն էլ ընդունել են «Հոկտեմբերի 12-ը Ռումինիայում Հայոց լեզվի, այբուբենի և մշակույթի օր հռչակելու մասին» օրենք, ինչի կապակցությամբ հայտնել եմ մեր երախտագիտությունը: Բացի այդ, ունենք շատ ակտիվ գործող հայ-ռումինական բարեկամական խումբ, որի ղեկավարը մեր կողմից պատգամավոր Անուշ Բեղլոյանն է: 2018 թվականին էլ Ռումինիայի խորհրդարանը վավերացրել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրը, ինչի համար նույնպես հայտնեցի մեր երախտագիտությունը և հույսը, որ Ռումինիան լավ գործընկեր կլինի մեր՝ ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում:
Ամենակարևոր օրակարգերից մեկը մնում է աշխարհի խորհրդարանների կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հարցը, որը ուղիղ կապ ունի աշխարհի բոլոր երկրների կարևորագույն օրակարգի՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ: Հետևապես՝ ակնկալում ենք, որ Ռումինիան պաշտոնապես կընդունի Հայոց Ցեղասպանության անհերքելի փաստը: Վաղ, թե՝ ուշ»:

Мы ожидаем, что Румыния официально признает неопровержимый факт Геноцида армян. Лена Назарян приняла принца Румынии
После длительного перерыва политические, экономические, культурные отношения Армении с Румынией начинают постепенно активизироваться. Об этом по итогам встречи в Ереване с принцем Румынии Радуином заявила вице-спикер парламента Армении Лена Назарян.
Следующая хорошая новость, по ее словам, заключается в том, что в сентябре этого года обе палаты парламента Румынии приняли закон "О провозглашении 12 октября днем армянского языка, алфавита и культуры в Румынии". “В связи с этим я выразил нашу признательность. Я также выразил надежду на то, что Румыния будет содействовать отношениям Армения- ЕС”,- заявила Назарян.
Она также подчеркнула, что одним из важнейших вопросов армяно-румынской повестки остается вопрос признания Геноцида армян. “Мы ожидаем, что Румыния рано или поздно признает это преступление против человечности ”,- заклячила Назарян.