Ռոստովի ռազմական օդանավակայանի վրա հարձակման հետևանքով առնվազն վեց ինքնաթիռ է ոչնչացվել
Ապրիլի լույս 5-ի գիշերն ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերը հարձակումեն գործել Ռոստովի մարզի Մորոզովսկի ռազմական օդանավակայանի վրա, հայտնում են ուկրաինական Hromadske հրատարակության աղբյուրները։
Նրանց տվյալներով՝ հարձակման հետևանքով ոչնչացվել է առնվազն վեց ռուսական ինքնաթիռ, ևս ութը ստացել են «զգալի վնաս»։ Հրատարակության զրուցակիցները պնդում են նաեւ, որ հարձակման ժամանակ 20 ռուս զինծառայող է զոհվել կամ վիրավորվել։
Hromadske-ն գրում է, որ օդանավակայանի վրա հարձակումը կազմակերպել են Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը և ուկրաինացի զինվորականները։ Այս մասին հայտնում են նաև РБК-Ուկրաինայի աղբյուրները։ Հրատարակության համաձայն՝ օդանավակայանում տեղակայված են եղել Սու-24, Սու-24Մ, Սու-34 ռմբակոծիչներ, որոնք ռուսական զորքերն օգտագործում են Ուկրաինայի զինված ուժերի դիրքերի և առաջնագծի ուկրաինական քաղաքների վրա գրոհելու համար։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը և անկախ աղբյուրները դեռ չեն հաստատել օդանավակայանի վրա հարձակումը, ռուսական ինքնաթիռների ոչնչացումը կամ խոցումը։
Ապրիլի լույս 5-ի գիշերը Ռոստովի մարզի վրայով, ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ՌԴ ռազմական գերատեսչությունը, խոցվել է 44 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարք։ Ռոստովի մարզի նահանգապետ Վասիլի Գոլուբևի խոսքով՝ ՀՕՊ համակարգերը Մորոզովսկի շրջանում ավելի քան 40 թիրախ են խոցել։ Նահանգապետն իր ուղերձում չի նշել օդանավակայանի վրա հարձակումը։

В результате атаки дронов СБУ на военный аэродром в Ростовской области уничтожены не менее шести самолетов
Украинские беспилотники в ночь на 5 апреля атаковали военный аэродром Морозовск в Ростовской области, утверждают источники украинского издания Hromadske
По их данным, в результате атаки уничтожены не менее шести российских самолетов, еще восемь получили «существенные повреждения». Собеседники издания также утверждают, что при атаке 20 российских военнослужащих погибли или получили ранения.
Hromadske пишет, что атаку на аэродром организовала Служба безопасности Украины и украинские военные. Об этом же сообщают источники «РБК — Украина». По данным издания, на аэродроме базировались бомбардировщики Су-24, Су-24М, Су-34, которые войска РФ использует для ударов по позициям ВСУ и прифронтовым украинским городам.
Минобороны РФ и независимые источники атаку на аэродром, уничтожение или повреждение российских самолетов пока не подтверждали.
В ночь на 5 апреля над Ростовской областью, как заявляло ранее российское военное ведомство, было сбито 44 украинских беспилотника. По словам губернатора Ростовской области Василия Голубева, системы ПВО сбили более 40 целей в Морозовском районе. Атаку на аэродром губернатор в своем сообщении не упоминал.