Իրանին հատուկ, սովորական բողոքի ակցիաներ են. իրանագետ
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը հետևում է Իրանում տեղի ունեցող իրադարձություններին և եզրակացրել՝ Իրանին հատուկ, սովորական բողոքի ակցիաներ են:
«Իրանի պարագայում պետք է չափազանց զգույշ լինել՝ լրատվական հոսքերի վերլուծությունն իրականացնելիս, որովհետև Իրանը նախ յուրահատուկ երկիր է և հետո արևմտյան ու արաբալեզու լրատվամիջոցների հրապարակումները հաճախ չեն արտացոլում իրականությունը», - PrimeNews.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ոսկանյանը:
Նրա խոսքով, Իրանում այժմ կատարվողը սոցիալական հենքի վրա բողոքի ակցիաներ են, որոնք պայմանավորված են բենզինի գնի թանկացմամբ: Որպեսզի պատկերավոր լինի, իրանագետը նույնացրեց հայկական իրականության հետ և նկատեց, որ բենզինի գինը Իրանում 40 դրամից ավելացել է հասնելով՝ շուրջ 120 դրամի:
«Գործ ունենք սոցիալական բնույթի գործողությունների հետ, ընդ որում, դրանք տեղի են ունեցել Իրանի մի շարք քաղաքներում, բայց չեն կրել համընդգրկուն բնույթ, այլ ունեցել են տեղային բնույթ», - նշեց Ոսկանյանը:
Այդուհանդերձ, ըստ իրանագետի, ակնհայտ է, որ Իրանի ներսում սոցիալական ընդվզումները փորձ է կատարվում ներկայացնել որպես քաղաքական երևույթ ու ուղղորդել դրանք՝ ներկայացնելով քաղաքական պահանջներ:
«Այդքանով հանդերձ, Իրանում իրավիճակը ապոկալիպտիկ չէ և գործ ունենք Իրանի համար սովորական դարձած մի երևույթի հետ: Նման բնույթի գործողություններ այս երկրում հաճախ են լինում, ու իշխանությունները կարողանում են իրավիճակը կառավարելի պահել», -հավելեց Վարդան Ոսկանյանը:
Ինչ վերաբերում է բողոքի ակցիայի ժամանակ զոհերին, Ոսկանյանն ասաց, որ այդ մասին տեղեկությունները հիմնավորված չեն: «25 զոհի մասին տեղեկությունը տարածվում է Հորդանանում տեղակայված արաբալեզու լրատվամիջոցի կողմից և այս պարագայում պետք է շատ վստահելի աղբյուրներից ստանալ ինֆորմացիան», -նկատեց մասնագետը:
Հարցին, թե ինչքա՞ն զոհի մասին են գրում իր վստահելի աղբյուրները, Ոսկանյանը պատասխանեց, որ որևէ աղբյուր չի նշում զոհերի հստակ թվի մասին: «Որտեղ, որ քաղաքում են զոհվել, քանիսն են զոհվել, տեղեկություն չկա, ու միայն մոտավոր տեղեկություններ են, ինչը մեզ թույլ է տալիս կասկածով մոտենալ դրա հավաստիությանը», -նշեց նա:
Նա մեկ այլ հանգամանք էլ ընդգծեց. «Ադրբեջանական ԶԼՄ-ով փորձ է արվում շահարկել այսպես կոչված՝ «Հարավային Ադրբեջանում» կամ Թավրիզում իբրև անհանգստությունների հանգամանքը ու նաև մեր շարքային ընթերցողը կարող է կուլ տալ այդ քարոզչական խայծը: Իրականում դա բացահայտ ապատեղեկատվություն է: Մեր ԶԼՄ-ը պետք է ուշադիր լինեն ադրբեջանական որևէ աղբյուրի տարածած տեղեկատվությունը մեր դաշտ բերելու ու թարգմանաբար տարածելու առումով»:
Ինչ վերաբերում է ստեղծված իրավիճակում հայկական կողմի անելիքներին, ապա, ըստ իրանագետի, Հայաստանի շահերից է բխում, որ սահմանակից երկիրը լինի կայուն, զարգացող, և Իրանի ներսում ցանկացած անկայունություն որոշակիորեն պետք է անհնագստացնի կամ հետաքրքրի հայկական կողմին:

В Иране имеют место обычные акции протеста, власти сумеют удержать ситуацию под контролем: иранист
В Иране имеют место обычные акции протеста, которые периодически случаются в этой стране по тем или иным причинам. Такое мнение в беседе с корреспонлентом PrimeNews.am выразил иранист Вардан Восканян.
"В случае с Ираном необходимо быть крайне осторожным при анализе информационных потоков, поскольку ИРИ, во - первых, является своеобразной страной, во-вторых, публикации западных и арабоязычных СМИ часто не отражают действительности»,- сказал Восканян.
По его словам, акции протеста в Иране имеют сугубо социальный характер, причем они ностят локальный, а не всеобъемлющий характер. «Тем не менее, очевидно, что социальные протесты внутри Ирана третьи силы пытаются представить как политически ориентированные»,- заметил он.
Несмотря на это, иранист выразил  уверенность в том, что ситуация управляема: «Подобные акции в этой стране происходят часто, и власти могут держать ситуацию под контролем», - добавил Вардан Восканян.
Комеентируя информацию о 25 погибших в ходе акций протеста, иранист заметил, что она  распространяется находящимся в Иордании арабоязычным СМИ, и она нуждается в подтверждении.
«Где, в каком городе погибли, сколько погибли, информации нет, и только приблизительные сведения, что позволяет нам с подозрением относиться к достоверности этоц информации »,- отметил он.
Восканян также подчеркнул другое обстоятельство: «В азербайджанских СМИ делается попытка спекулировать волнениями в так называемом «Южном Азербайджане» или Тебризе. На самом деле это полнейшая дезинформация, которая может воодить в заблуждение рядового армянского  читателя. В этом контексте армянские СМИ должны быть корректными при подборе информации»,- посоветовал эксперт.
Что касается армянской стороны в сложившейся ситуации, то, по мнению ираниста, в интересах Армении, чтобы ситуация в соседней стране стабилизировалась. «Любая нестабильность внутри Ирана в определенной степени должна волновать Ереван»,- резюмировал эксперт.