Հռոմի պապն ընդունել է լեհ եպիսկոպոսի հրաժարականը, որը մեղադրվում է սեռական սկանդալում անփութության մեջ
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն ընդունել է լեհ եպիսկոպոսի հրաժարականը՝ որոշ հոգևորականների կողմից անչափահասների նկատմամբ սեռական բռնության դեպքերի քննության ընթացքում անփութություն դրսևորելու համար, շաբաթ օրը հայտարարել են երկրում նրա ներկայացուցիչները, հայտնում է AP-ն։
Լովիչի եպիսկոպոս Անջեյ Ձյուբան չի տեղեկացել իրավապահներին իր թեմի քահանայի գործի մասին, որը բռնություն է գործադրել 14-ամյա տղայի նկատմամբ, հայտնում են տեղական լրատվամիջոցները, որոնք նշում են, որ Ձյուբային մեղադրանք է առաջադրվել Լեհաստանում:
«Բարդություններ են հայտնաբերվել թեմի կառավարման հարցում, մասնավորապես անփութություն՝ անչափահասների նկատմամբ որոշ հոգևորականների կողմից իրականացված սեռական բռնության գործերի քննության դեպքում»,- ասվում է Լեհաստանում առաքելական նվիրակության հայտարարության մեջ: Սուրբ Աթոռը Ձյուբային խնդրել է հրաժարական տալ, նշվում է հաղորդման մեջ։
Վերջինիս հեռանալը տեղի է ունեցել լեհ արքեպիսկոպոսի հրաժարականից մեկ ամիս անց, որը 2021 թվականի վավերագրական ֆիլմում մեղադրվում էր երեխաների նկատմամբ բռնությունների վրա աչք փակելու մեջ:
Լեհաստանը` Եվրոպայի ամենակրոնասեր կաթոլիկ երկրներից մեկը, ականատես է եղել երեխաների հանդեպ դաժան վերաբերմունքի մի շարք սկանդալների. երկու տարի առաջ եկեղեցին հայտարարել էր, որ 2018 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը  368 հաղորդում է ստացել անչափահասների նկատմամբ բռնության մասին:

Папа Римский принял отставку польского епископа, обвиненного в халатности в связи с секс-скандалом
Папа Римский Франциск Первый принял отставку польского епископа за халатность при рассмотрении дел о сексуальном насилии, совершенном некоторыми священнослужителями в отношении несовершеннолетних, сообщили в субботу его представители в стране, передает АР.
Епископ в Ловиче Анджей Дзюба  не проинформировал правоохранительные органы о деле священника из его епархии, который надругался над 14-летним мальчиком, согласно сообщениям местных СМИ, в которых отмечается, что Дзюбе предъявлены обвинения в Польше.
«Были выявлены трудности в управлении епархией, в частности халатность при рассмотрении дел о сексуальном насилии, совершенном некоторыми священнослужителями в отношении несовершеннолетних», - говорится в заявлении Апостольской нунциатуры в Польше. Святой Престол попросил Дзюбу уйти в отставку, отмечается в сообщении.
Его уход произошел менее чем через месяц после ухода в отставку польского архиепископа, обвиненного в документальном фильме 2021 года в том, что он закрывал глаза на жестокое обращение с детьми.
Польша, одна из самых набожных католических стран Европы, стала свидетелем череды скандалов с жестоким обращением с детьми: два года назад церковь заявила, что в период с 1 июля 2018 года по 31 декабря 2020 года она получила 368 сообщений о жестоком обращении с несовершеннолетними.