Հարավային Կորեան եւ ԱՄՆ-ն վերանայել են անվտանգության մասին երկկողմ համաձայնագիրը
Հարավային Կորեան եւ ԱՄՆ-ն բանակցությունների ընթացքում վերանայել են անվտանգության մասին համաձայնագիրը՝ ուղղված Հյուսիսային Կորեայի հարձակողական միջուկային զենքի եւ հրթիռային սպառնալիքի դիմակայմանը։
Համաձայնագիրը՝ Զսպման մասնագիտացված ռազմավարություն անվանմամբ (TDS), որը երկու երկրները կնքել էին 10 տարի առաջ, ուղղված է Հյուսիսային Կորեայի միջուկային զենքի եւ այլ սպառազինությունների դիմակայմանը։
Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարար Շին Վոն Սիկը եւ նրա ամերիկացի գործընկեր Լլոյդ Օսթինը բանակցությունների ընթացքում ստորագրել են թարմացված համաձայնագիրը Սեուլում։
Ավելի վաղ Հարավային Կորեայի ՊՆ-ն հայտարարել է, որ Շինը եւ Օսթինը քննարկելու են Հյուսիսային Կորեային դիմակայելու հարցերը ընդլայնված զսպման ռազմավարության միջոցով։
Երկու երկրները կատարելագործում են համագործակցությունը անվտանգության ոլորտում, ասել է Սիկը, ներառյալ Միջուկային հարցերի խորհրդատվական խմբի (NCG) ստեղծումը, տեղեկացրել է Yonhap News-ը։
Կիրակի օրը Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սոկ Յոլն ընթրիքի ժամանակ հայտնել է, որ դաշնակիցները պետք է պատրաստ լինեն Հյուսիսային Կորեայի ցանկացած սադրանքի, ներառյալ «հանկարծակի հարձակումը ՀԱՄԱՍ-ի ոճով»։
Օսթինը հաստատել է, որ ԱՄՆ պարտավորությունները Հարավային Կորեայի պաշտպանության մասով ընդգրկում են ամերիկյան ռազմական ողջ հնարավորությունները։

Южная Корея и США пересмотрели двустороннее соглашение о безопасности
Южная Корея и США в ходе переговоров пересмотрели двустороннее соглашение о безопасности, направленное на сдерживание наступающей ядерной и ракетной угрозы Северной Кореи.
Как сообщило министерство обороны Южной Кореи, соглашение, заключенное двумя странами 10 лет назад, Специализированная стратегия сдерживания (TDS) направлена на противодействие ядерному оружию и другим вооружениям Северной Кореи.
Министр обороны Южной Кореи Шин Вон Сик и его американский коллега Ллойд Остин подписали обновленное соглашение на переговорах по безопасности в Сеуле.
Ранее министерство обороны Южной Кореи заявило, что Шин и Остин обсудят совместное противодействие угрозам со стороны Северной Кореи, в том числе посредством реализации стратегии «расширенного сдерживания».
По словам Шин Вон Сика, две страны совершенствуют сотрудничество в области безопасности, включая создание Консультативной группы по ядерным вопросам (NCG) и поддержку реализации стратегии расширенного сдерживания, сообщает Yonhap News.
Он  назвал расширенные военные учения с Соединенными Штатами в последние месяцы показателем улучшения стратегического сотрудничества.
В воскресенье президент Южной Кореи Юн Сок Ёль заявил на ужине, что союзники должны быть готовы к любым провокациям со стороны Северной Кореи, включая «внезапное нападение в стиле ХАМАСа».
Остин подтвердил, что обязательства США по защите Южной Кореи включают весь спектр американских военных возможностей.