Արտաքին տնտեսական վայրիվերումները Հայաստանին չեն առնչվի. Վարդան Բոստանջյան
Տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանը համոզված է՝ Հայաստանում դրամավարկային քաղաքականությունը կայուն է, և մեր երկրի արժութային շուկան կդիմակայի արտաքին տնտեսական մարտահրավերներին:
Ինչպես տնտեսագետը նշեց InfoPort-ի թղթակցի հետ զրույցում, արտաքին տնտեսական ռիսկերի հետ Հայաստանը կարող է որոշակի առնչություն ունենալ, բայց դրանք ծանր հետևանքներ չեն առաջացնի տնտեսության վրա: «Հայաստանի Հանրապետությունում Կենտրոնական բանկի կողմից իրականացվող դրամավարկային քաղաքականությունը այս պահի դրությամբ կարողանում է դիմակայել ամենատարբեր մարտահրավերների: Կարծում եմ՝ արտաքին տնտեսական վայրիվերումները Հայաստանին ահավոր ձևով չեն առնչվի, որովհետև մենք ստրատեգիական խոշոր պարտնյոր չենք ու խոշոր ռեսուրսային երկիր չենք»:
Այդուհանդերձ, Բոստանջյանը կարծում է, որ պետք է հայկական ֆինանսական շուկայում ապահովել մաքսիմալ կայունությունը: Իսկ այդ հարցում տնտեսագետը կասկածներ չունի, քանզի, ըստ նրա, Հայաստանում դրամավարկային քաղաքականություն իրականացնողները բարձր պրոֆեսիոնալներ են. «Փորձը ցույց է տվել, որ նախկինում էլ նման իրավիճակներում նրանց հաջողվել է կայունություն ապահովել»: Դիտարկմանը, թե կան կանխատեսումներ, որ տրանսֆերտները կնվազեն, տնտեսագետը արձագանքեց. «Այո, այդ ռիկսը կա: Բոլոր ֆինանսական հոսքերի, այդ թվում՝ տրանսֆերտների վրա ստեղծված իրավիճակը բացասական ազդեցություն կունենա: Տրանսֆետները ակնհայտորեն կսահմանափակվեն»:
Նշենք, որ նավթի գինը միջազգային շուկայում նվազել է ավելի քան 30 տոկոսով: Պատճառն այն է, որ նավթ արտահանող երկրների կազմակերպությունն (OPEC) ու Ռուսաստանը չեն կարողացել համաձայնության գալ նավթի արդյունահանման ծավալների նվազեցման և գնանկումը կանխելու հարցի շուրջ: Դրանից հետո նավթի խոշորագույն արտադրող Սաուդյան Արաբիան հայտարարել է նավթի արդյունահանման ծավալների կտրուկ մեծացման մասին, որն էլ հանգեցրել է գնանկման: Բացի այդ, նվազել են նաև արտարժույթները՝ նորվեգական կրոնը 3 տոկոսով, ռուսական ռուբլին՝ 4:

Внешняя экономическая турбулентность обойдет Армению стороной. Экономист
Внешняя экономическая турбулентность обойдет Армению стороной . Подобную уверенность в беседе с корреспондентом InfoPort.am выразил экономист Вардан Бостанджян, касаясь обвала цен на нефть на международном рынке и резконо падения курса рубля.
По его словам, последние процессы на международном рынке могут оказать определенное воздействие на экономику Армении, но они не приведут к тяжелым последствиям. «Денежно-кредитная политика, осуществляемая Центральным банком Армении, на данный момент может противостоять самым разным вызовам. Думаю, внешнеэкономические перепады кардинально не отразятся на экономике страны, поскольку мы не являемся стратегическим играком на международном поле или крупной ресурсной страной»,- заявил эксперт.
Тем не менее, Бостанджян считает, что необходимо обеспечить максимальную стабильность на армянском финансовом рынке. А в этом вопросе у экономиста нет сомнений, поскольку, по его словам, денежно-кредитную политику в Армении осуществляют высокие профессионалы. «Опыт показал, что и раньше в подобных ситуациях им удавалось обеспечить стабильность»,- заверил эксперт. При этом Бостанджян согласился с прогнозами о том, что на фоне последних процессов сократится объем трансфертов, поступающих в республику.
Отметим, что цены на нефть на международном рынке упали более чем на 30%. Причина в том, что Организация стран-экспортеров нефти (ОПЕК) и Россия не смогли договориться о снижении объемов добычи нефти и предотвращении дефляции. После этого крупнейший экспортер нефти Саудовская Аравия объявила о резком увеличении объемов добычи нефти, что привело к падению цен. Это привело к снижению курса национальных валют некоторых стран – в цене упали норвежская крона - на 3% и российский рубль - на 4%.