Թեոդոսիայի վրա ուկրաինական հարձակման հետևանքով վնասվել է հայկական Սուրբ Սարգիս եկեղեցին, որի բակում թաղված է Այվազովսկին
Թեոդոսիայում XIV դարում կառուցված Սուրբ Սարգիս հայկական եկեղեցին, որտեղ հանգչում է ռուս մեծ գեղանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու աճյունը, տուժել է քաղաքի նավահանգստի վրա Ուկրաինայի զինված ուժերի հրթիռային հարձակման հետեւանքով: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստի-ին հայտնել Է Ղրիմի ազգամիջյան առաքելության ներկայացուցիչ Զաուր Սմիրնովը:
Նրա տվյալներով՝ տաճարում պայթյունի ալիքից մի քանի վիտրաժներ են կոտրվել։ ՛՛Տաճարների հրեշավոր գնդակոծությունները, անկախ նրանց դավանաբանական պատկանելությունից, դարձել են Ուկրաինայի զինված ուժերի բնորոշ ձեռագիրը՛՛,-նշել է Սմիրնովը։
՛՛Ուղղափառ և մահմեդական սրբավայրերի գնդակոծությունները չեն դադարում Ռուսաստանի Դաշնության նոր սուբյեկտների տարածքներում, այժմ դա տեղի է ունեցել Ղրիմում։ Նման հանցագործություններին կհետևի անխուսափելի պատիժ՛՛,-ասել է հասարակական գործիչը։
Հիշեցնենք, որ անցած գիշեր Ուկրաինայի զինված ուժերը հրթիռային հարված են հասցրել Թեոդոսիայի նավահանգստին։ Հարձակման հետևանքով մեկ մարդ զոհվել է, չորսը՝ վիրավորվել։ Տուժածներից երկուսը բուժում են ստանում հիվանդանոցում ։ Նրանց վիճակը բժիշկները գնահատում են միջին ծանրության:
Նավահանգստի հարակից տներում վնասվել են ենթակառուցվածքները, կոտրվել են պատուհանները, խանութների ցուցափեղկերը։ Հետ մղելով հարձակումը՝ վնաս է ստացել ՛՛Նովոչերկասկ՛՛ ԲԴԿ-ն։
Սուրբ Սարգիս եկեղեցին, որը պատկանում է Հայ առաքելական եկեղեցուն, կառուցվել է 1330 թվականին, քաղաքի ամենահին տաճարն է և Ղրիմում ամենահներից մեկը: Նրա բակում հանգչում է գեղանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու աճյունը:

В результате нападения Украины на Феодосию была повреждена армянская церковь Святого Саркиса, во дворе которой покоится прах Айвазовского
Построенная в XIV веке армянская церковь Сурб Саркис в Феодосии, где покоится прах великого русского живописца Ивана Айвазовского, пострадала в результате ракетной атаки ВСУ на порт города. Об этом РИА Новости сообщил представитель Крымской межнациональной миссии Заур Смирнов.
По его данным, взрывной волной в храме выбило несколько витражей. Чудовищные по своему вероломству обстрелы храмов независимо от их конфессиональной принадлежности, стали характерным почерком ВСУ, отметил Смирнов.
"Обстрелы православных и мусульманских святынь не прекращаются на территориях новых субъектов Российской Федерации, теперь это произошло в Крыму. За подобные преступления последует неминуемое наказание", - сказал общественный деятель.
Напомним, минувшей ночью ВСУ нанесли ракетный удар по феодосийскому морскому порту. В результате атаки один человек погиб, четверо получили ранения. Двое пострадавших находятся на лечении в стационаре. Их состояние врачи оценивают, как средней степени тяжести.
В прилегающих к порту домах повреждена инфраструктура, выбиты окна, витрины магазинов. Отражая атаку, получил повреждения БДК "Новочеркасск".
Церковь Сурб Саркис, принадлежащая Армянской апостольской церкви, была построена в 1330 году и является старейшим храмом города и одним из старейших в Крыму. В ее дворе покоится прах живописца Ивана Айвазовского.