Starlink-ը Հայաստանին ինտերնետ կապ կապահովի Ադրբեջանի հետ հակամարտությունների ժամանակ. Forbes
Հոկտեմբերին Հայաստանում անցկացված Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT) փակման արարողությունը լի էր կանխավայելքներով։ Մասնակիցներն ակնկալում էին անմիջապես լսել SpaceX-ի և Tesla-ի գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկին: Դրա մասին ասված է Forbes-ի հոդվածում։
Բայց Մասկի դեմքի փոխարեն բեմ բարձրացավ ամերիկահայ ձեռներեց Ռազմիկ Հովագիմյանը և կարդաց Մասկի խոսքերը, որտեղ ասված էր.
Ցավում եմ, որ այս անգամ չեմ կարողանա գալ Երեւան, բայց հուսով եմ հաջորդ անգամ անձամբ կգամ։ Խանդավառված եմ նրանով, որ Starlink-ը բերելու եմ Հայաստան և աշխատելու եմ տեղական տեխնոլոգիական համայնքի հետ՝ որոշ ուշագրավ նախագծերի վրա՝ տիեզերքի հետազոտությունից մինչև բաց և թափանցիկ արհեստական բանականության մշակում»:
Այս խոսքերով Մասկը վերահաստատեց Հայաստանն ավելի լայն աշխարհին կապելու իր հանձնառությունը ոչ միայն ինտերնետ հասանելիության առումով, այլ նաև որպես տիեզերական և արհեստական ​​բանականություն ընդգրկող համարձակ տեսլականի մաս: Եվրոպայի և Ասիայի խաչմերուկում գտնվող երկրի համար սա քիչ խոստում չէր:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հայտարարեց, որ Starlink-ն այժմ թեստավորման փուլ է մտնում՝ լավատեսություն հայտնելով, որ այս փուլը կավարտվի մոտակա ամիսներին՝ ծառայությունն ամբողջությամբ գործարկելու հնարավորություն ընձեռնելու համար։ Այս արագացված ժամանակացույցը հուշում է, որ Starlink-ը կարող է հասանելի լինել հայ օգտատերերին ավելի շուտ, քան ի սկզբանե նախատեսվել էր 2025 թվականին։
Կառավարության կենտրոնացումը Starlink-ի վրա Հայաստանի ավելի լայն թվային փոխակերպման ծրագրի մի մասն է, որը երկիրը որպես տեխնոլոգիական տնտեսության դիրքորոշման հավակնոտ փորձ է:
Starlink-ի ժամանման ամենակարևոր ասպեկտներից մեկը նրա հնարավոր ազդեցությունն է գյուղական և ոչ բավարար չափով սպասարկվող տարածքների վրա: Հայաստանի լեռնային աշխարհագրությունը վաղուց խոչընդոտ է մշտական ​​ինտերնետ կապին միանալու համար: Այն տարածաշրջաններում, որտեղ գերարագ լայնաշերտ հասանելիությունը մնում է հեռավոր երազանք, Starlink արբանյակային ծառայությունը կարող է փոխակերպող ուժ դառնալ: Գերարագ, հուսալի ինտերնետի շնորհիվ գյուղական համայնքները կունենան աննախադեպ մուտք դեպի առցանց կրթություն, հեռաբժշկություն և թվային առևտուր:
Օրինակ, հեռավոր Սյունիքի մարզի գյուղացին այժմ կարող է առցանց ուսումնասիրել գյուղատնտեսական նորարարությունները: Մեկուսացված գյուղերի ուսանողները վերջապես կկարողանան մասնակցել գլոբալ թվային ուսուցման հարթակներին՝ հավասարեցնելով կրթության ոլորտում խաղի պայմանները: Տեղեկատվության այս ժողովրդավարացումը կարող է առաջընթացի նոր ալիք առաջացնել Հայաստանում՝ փոխելով նրա տնտեսությունն ու հասարակական կառուցվածքը։
Starlink-ը կապահովի Հայաստանը միացումը համացանցին՝ Ադրբեջանի հետ հակամարտությունների ժամանակ, որի հետ նա մշտական ​​տարածքային վեճերի և պարբերական ռազմական լարվածության մեջ է:
Հինգ տարի առաջ ադրբեջանցի գործարար Նասիբ Հասանովի NEQSOL հոլդինգը գնեց Caucasus Online ընկերությունը, որին պատկանում էր 1200 կմ երկարությամբ Կովկասյան մալուխային համակարգը, որն անցնում է Սև ծովի հատակով և տարածաշրջանը կապում Եվրոպայի հետ։ Սա անհանգստություն է առաջացրել Հայաստանի թվային ենթակառուցվածքի վրա Ադրբեջանի ազդեցության վերաբերյալ: Starlink-ը կարող է խաթարել այս դինամիկան:
«Սա կվերացնի Ադրբեջանի հնարավորությունը՝ հակամարտության ժամանակ անջատելու կամ դանդաղեցնելու Հայաստանի ինտերնետ հասանելիությունը», - ասում է Հայաստանում քաղաքական վերլուծաբան Էրիկ Հակոբյանը: «Հաշվի առնելով Հայաստանում ՏՏ ոլորտի կարևորությունը՝ նման հասանելիությունը մեզ համար շատ ավելի արդիական է»։
Starlink-ի երևան գալը, թեև տեխնոլոգիական թռիչք է, այս արմատացած աշխարհաքաղաքական դինամիկան չի լուծում: Փոխարենը, այն Հայաստանին առաջարկում է իր անկախությունն ամրապնդելու գործիք՝ ինչպես թվային, այնպես էլ տնտեսական առումով: Հակամարտության ժամանակ Starlink-ի տոկունությունը այն դարձնում է ռազմավարական ակտիվ, ինչպես ցույց է տրվել Ուկրաինայում, որտեղ ռուսական հարձակումների ժամանակ այն աջակցել է հաղորդակցության խիստ կարևոր ենթակառուցվածքին:
Ուկրաինայում Starlink-ի օգտագործումից քաղված դասերը, ներառյալ ծառայության հուսալի շարունակականության և անօրինական օգտագործումից պաշտպանվելու անհրաժեշտությունը, չվրիպեց հայ պաշտոնյաների ուշադրությունից: Կառավարությունը ձգտում է ապահովել Starlink- առավելությունների օգտագործումը՝ միաժամանակ զգոն մնալով դրա հնարավոր խոցելիության վերաբերյալ:
Մասկի ուղերձը սոսկ ամպագորգոռ հայտարարությունների մի հավաքածու չէր: Հայերի համար սա հաստատում էր այն բանի, որ իրենց երկիրը գրավել է աշխարհի ամենաազդեցիկ նորարարներից մեկի ուշադրությունը։ Starlink-ի հաջողությունը Հայաստանում կարող է նախադեպ դառնալ ավելի լայն տարածաշրջանի համար՝ պոտենցիալ կերպով Կովկասում փոխելով թվային լանդշաֆտները և աշխարհաքաղաքական դինամիկան:
Մինչ Հայաստանն Starlink-ի հետ առաջ է շարժվում, հարկ է նշել, որ արբանյակային ինտերնետի համաշխարհային լանդշաֆտը գնալով ավելի մրցունակ է դառնում:
Վերջերս Եվրամիությունը 10,6 միլիարդ եվրոյի համաձայնագիր է ստորագրել՝ Iris² կոչվող ինքնիշխան արբանյակային համաստեղություն ստեղծելու համար: Այս հավակնոտ նախագիծը նպատակ ունի մրցակցել Starlink-ի հետ և բարձրացնել ԵՄ թվային ինքնիշխանությունը՝ կառավարություններին անվտանգ հաղորդակցություններ ապահովելով:
Մինչև 2030 թվականը Երկրի ցածր և միջին ուղեծրերում գրեթե 300 արբանյակներ արձակելու ծրագրերով Iris²-ը զգալի ներդրում է Եվրոպայի թվային ապագայում և կարող է առաջիկա տարիներին Հայաստանի պես երկրների համար այլընտրանքային տարբերակներ առաջարկել:
Կկարողանա՞ Հայաստանը լիովին օգտվել այս հնարավորությունից և հաղթահարել դրա հետ կապված դժվարությունները: Ճանապարհորդությունն արդեն սկսվել է, և վերջին կարգավորող հաստատումներով և փորձարկումների մեկնարկով, Հայաստանում Starlink-ի օպերրատիվ գործարկման ժամկետն արագանում է: «Շուտով ոչ միայն աստղեր կարող են հայտնվել Երևանի երկնքում, դրանք կարող են կապի նոր զարկերակներ դառնալ, որոնք կապում են երկիրը՝ ամենահեռավոր գյուղերից մինչև մայրաքաղաքի բանուկ փողոցները, թվային աշխարհի անսահման տարածությունների հետ»։

Forbes: Starlink обеспечит подключение Армении к интернету во время конфликтов с Азербайджаном
Церемония закрытия Всемирного конгресса по инновациям и технологиям (WCIT) в Армении в октябре этого года была полна предвкушения. Участники ожидали услышать непосредственно от генерального директора SpaceX и Tesla Илона Маска. Об этом говрится в статье Forbes.
«Но вместо лица Маска на сцену вышел армяно-американский предприниматель Размиг Овагимян, который зачитал слова Маска, в котором было сказано: «Мне жаль, что в этот раз я не смогу приехать в Ереван, но, надеюсь, в следующий раз приеду лично. Воодушевлен тем, что привезу Starlink в Армению и буду работать с местным технологическим сообществом над некоторыми захватывающими проектами — от исследования космоса до разработки открытого и прозрачного ИИ». Этими словами Маск подтвердил свою приверженность подключению Армении к более широкому миру, не только с точки зрения доступа в Интернет, но и как часть смелого видения, охватывающего космос и искусственный интеллект. Для страны, расположенной на перекрестке Европы и Азии, это было немалым обещанием.
Министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян заявил, что Starlink в настоящее время входит в фазу тестирования, выразив оптимизм в отношении того, что этот этап будет завершен в ближайшие месяцы, что позволит сервису стать полностью работоспособным. Этот ускоренный график предполагает, что Starlink может быть доступен армянским пользователям раньше, чем изначально прогнозировалось в 2025 году.
Внимание правительства к Starlink является частью более широкой программы цифровой трансформации Армении, амбициозной попытки позиционировать страну как экономику, основанную на технологиях.
Одним из наиболее значимых аспектов появления Starlink является его потенциальное влияние на сельские и недостаточно обслуживаемые районы. Горная география Армении долгое время была препятствием для постоянного подключения к Интернету. В регионах, где высокоскоростной широкополосный доступ остается далекой мечтой, спутниковая служба Starlink может стать преобразующей силой. Благодаря высокоскоростному, надежному Интернету сельские общины получат беспрецедентный доступ к онлайн-образованию, телемедицине и цифровой коммерции.
Например, фермер в отдаленном регионе Сюник теперь может изучать сельскохозяйственные инновации онлайн. Учащиеся в изолированных деревнях наконец-то смогут участвовать в глобальных цифровых обучающих платформах, уравнивая условия игры в образовании. Эта демократизация информации может вызвать новую волну прогресса в Армении, изменив ее экономику и общественную структуру.
Starlink обеспечит подключение Армении к интернету во время конфликтов с Азербайджаном, с которым у нее есть постоянные территориальные споры и периодическая военная напряженность.
Пять лет назад холдинг NEQSOL азербайджанского бизнесмена Насиба Гасанова купил компанию Caucasus Online, которая владеет 1200-километровой Кавказской кабельной системой, проходящей по дну Черного моря и соединяющей регион с Европой. Это вызвало опасения по поводу влияния Азербайджана на цифровую инфраструктуру Армении. Starlink может нарушить эту динамику.
«Это лишит Азербайджан возможности отключать или замедлять доступ Армении к интернету во время конфликта», — сказал Эрик Акопян, политический аналитик в Армении. «Учитывая важность сектора ИТ в Армении, такой доступ очень актуален для нас».
Появление Starlink, хотя и является технологическим скачком, не решает эту укоренившуюся геополитическую динамику. Вместо этого оно предлагает Армении инструмент для укрепления своей независимости, как в цифровом, так и в экономическом плане. Устойчивость Starlink во время конфликтов делает его стратегическим активом, как было продемонстрировано на Украине, где он поддерживал критически важную коммуникационную инфраструктуру во время российских атак.
Уроки, извлеченные из использования Starlink на Украине, включая необходимость надежной непрерывности обслуживания и защиты от неправомерного использования, не ускользнули от внимания армянских чиновников. Правительство стремится обеспечить использование преимуществ Starlink для прогресса, сохраняя при этом бдительность в отношении его потенциальных уязвимостей.
Послание Маска было не просто набором громких заявлений. Для армян это стало подтверждением того, что их страна привлекла внимание одного из самых влиятельных новаторов мира. Успех Starlink в Армении может создать прецедент для более широкого региона, потенциально изменив цифровые ландшафты и геополитическую динамику на Кавказе.
В то время как Армения движется вперед со Starlink, стоит отметить, что глобальный ландшафт спутникового интернета становится все более конкурентным.
Европейский союз недавно подписал соглашение на сумму 10,6 млрд евро о создании суверенной спутниковой группировки под названием Iris2. Этот амбициозный проект направлен на то, чтобы составить конкуренцию Starlink и повысить цифровой суверенитет ЕС, предоставляя правительствам безопасную связь.
С планами по запуску почти 300 спутников на низких и средних околоземных орбитах к 2030 году Iris2 представляет собой значительную инвестицию в цифровое будущее Европы и потенциально может предложить альтернативные варианты для таких стран, как Армения, в ближайшие годы.
Сможет ли Армения в полной мере воспользоваться этой возможностью и преодолеть сложности, которые с ней связаны? Путешествие уже началось, и с недавними нормативными одобрениями и началом тестирования сроки оперативного запуска Starlink в Армении ускоряются. В небе над Ереваном вскоре могут появиться не только звезды, они могут стать новыми артериями связи, связывающими страну — от самых отдаленных деревень до оживленных улиц столицы — с безграничными просторами цифрового мира», – отмечается в статье.