Ռեկորդային թվով մասնակիցներ․ AI Conf Armenia 2026-ը կդառնա Հայաստանը արհեստական բանականության համաշխարհային կենտրոններից մեկը դարձնելու հայտ
Ապրիլի 18-ին Երևանում կկայանա AI Conf Armenia 2026-ը՝ արհեստական բանականությանը նվիրված հայկական խոշորագույն համաժողովը, որը չորրորդ անգամ կմեկտեղի ոլորտի առաջատար մասնագետներին, գիտնականներին, գործարարներին և բոլոր նրանց, ովքեր հետաքրքված են ԱԲ հայկական հեռանկարով։
Կազմակերպչական հանձնաժողովի այսօր կայացած ամփոփիչ հանդիպման ընթացքում տրվեց պաշտոնական հետհաշվարկը։ Տեխնոլոգիական համայնքում ընդունված ավանդույթի համաձայն՝ հանձնաժողովի ղեկավարները՝ Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ/UATE) տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը, Krisp ընկերության տնօրեն Արտավազդ Մինասյանը, «Երևանէն» գիտակրթական հիմնադրամի տնօրեն Հրանտ Խաչատրյանը և ԵՊՀ պրոռեկտոր Ռաֆայել Բարխուդարյանը ստորագրեցին AI Conf 2026-ի առաջին պաշտոնական պաստառը։
Այսօր հաստատված օրակարգի շուրջ AI Conf համաժողովը «Մայր ԲՈՒՀ»-ի հարկի տակ մեկտեղելու է ոլորտի առաջնորդներին՝ վերաիմաստավորելու արհեստական բանականության ասպարեզում վերջին տարում Հայաստանում տեղի ունեցած բեկումնային փոփոխությունները։
Միջոցառմանը հանդես կգա ավելի քան 20 առաջատար բանախոս պետական և մասնավոր
հատվածներից:
AI Conf-ին մասնակցելու նպատակով ԱՄՆ-ից Հայաստան է ժամանում NVIDIA ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանը, ով հանդես կգա «ԱԲ գործակալները և թոքենների տնտեսությունը» բանախոսությամբ։ NVIDIA-ն ԱԲ-ով զբաղվող աշխարհի ամենաառաջադեմ ընկերություններից է, ինչպես նաև շուկայական արժեքով աշխարհի ընկերություններից ամենաթանկը։
Հատուկ հյուրերի շարքում է Perceptron-ի հիմնադիր Արմեն Աղաջանյանը՝ «Արհեստական բանականության հայկական դոկտրին» բանախոսությամբ։
Հանդիսատեսի համար AI Conf-ի մուտքը, ինչպես և նախորդ տարիներին, ազատ է, և այս տարի ակնկալվում է ռեկորդային հոսք՝ շուրջ 2000 մասնակից։ Համաժողովի դահլիճն ամբողջությամբ տրամադրվելու է երիտասարդ գիտնականներին, ուսանողներին, տեխնոլոգիական ձեռներեցներին և բոլոր նրանց, ում հետաքրքիր է ԱԲ հայկական հեռանկարը։
Վերջին տարիներին Հայաստանը գերհամակարգիչների և GPU ենթակառուցվածքների առումով արձանագրել է աննախադեպ աճ։ Մեկնարկած ներդրումային ծրագրերի բարեհաջող ընթացքի դեպքում արդեն հաջորդ տարի Հայաստանը կդառնա հաշվողական համախառն հզորությամբ աշխարհի թոփ 10 երկրներից մեկը։ Եվ գալիք AI Conf Armenia-ն մեծապես միտված է սրընթաց այս աճը վերաիմաստավորելուն և երկրի զարգացմանը ծառայեցնելու ուղիներ որոնելուն։
AI Conf-ի գործընկերներն են՝ Firebird.ai-ը և PMI Science Armenia-ն։
Հովանավորներ՝ Krisp, Formula VC, Elevate AI։
Համաժողովի կազմակերպիչներն են Երևանի պետական համալսարանը, «Երևանէն» գիտակրթական հիմնադրամը (YerevanN), Krisp ընկերությունը և Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ/UATE)։

Ожидается рекордное участие: AI Conf Armenia 2026 как заявка Армении на статус глобального AI-хаба
18 апреля в Ереване состоится AI Conf Armenia 2026 — крупнейшая в Армении конференция, посвящённая искусственному интеллекту. В четвёртый раз она объединит ведущих экспертов, учёных, представителей бизнеса и всех, кто интересуется будущим ИИ в стране.
Официальный обратный отсчёт до конференции был запущен сегодня по итогам финального заседания организационного комитета. В соответствии с устоявшейся традицией технологического сообщества, руководители оргкомитета — ректор Ереванского государственного университета Ованнес Ованнисян; директор Союза предприятий передовых технологий (UATE) Саргис Карапетян; директор Krisp Артавазд Минасян; директор YerevaNN Грант Хачатрян; а также проректор ЕГУ Рафаэль Бархударян — подписали первый официальный постер AI Conf 2026.
Конференция пройдёт под крышей Ереванского государственного университета и соберёт лидеров индустрии для обсуждения прорывных изменений в сфере искусственного интеллекта в Армении за последний год. Выступят более 20 ведущих спикеров из государственного и частного секторов.
Среди ключевых докладчиков — Рев Лебаредиан, вице-президент NVIDIA (Omniverse и Simulation Technologies), который прибудет из США с докладом ''ИИ агенты и экономика токенов'' . NVIDIA — одна из самых передовых компаний в области искусственного интеллекта и на сегодняшний день самая дорогая публичная компания в мире.
В числе специальных гостей также Армен Агахаджанян, основатель Perceptron, с докладом ''Армянская доктрина искусственного интеллекта''.
Как и в предыдущие годы, участие в конференции бесплатное. Ожидается рекордная посещаемость — около 2000 человек. Главный зал будет отведён для молодых учёных, студентов, технологических предпринимателей и всех, кто интересуется будущим искусственного интеллекта в Армении.
В последние годы Армения демонстрирует беспрецедентный рост в сфере суперкомпьютеров и GPU-инфраструктуры. При успешной реализации текущих инвестиционных программ страна уже в следующем году может войти в десятку мировых лидеров по совокупной вычислительной мощности. Предстоящая AI Conf Armenia призвана осмыслить этот стремительный рост и обсудить, как он может наилучшим образом способствовать развитию страны.
Партнёры: Firebird.ai, PMI Science Armenia
Спонсоры: Krisp, Formula VC, Eleveight AI
Организаторы: Ереванский государственный университет, YerevaNN, Krisp, Союз предприятий передовых технологий.