Քրդստանի ազգային կոնգրեսը պահանջում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Քրդստանի ազգային կոնգրեսի (ՔԱԿ) գործադիր խորհուրդը հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ։ Իր հայտարարության մեջ ՔԱԿ-ը կրկին դատապարտել է 1915 թվականի ցեղասպանությունը և պահանջել դրա ճանաչումը բոլոր համապատասխան մարմինների ու հաստատությունների կողմից, հայտնում է ANHA գործակալությունը։
Քրդստանի ազգային կոնգրեսը (ՔԱԿ) Հայոց ցեղասպանության տարելիցի առիթով հրապարակել է գրավոր հայտարարություն, որում ասվում է.
«1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունը և նրա դաշնակիցները սարսափելի ցեղասպանություն իրականացրին Միջագետքում և Անատոլիայում բնակվող քրիստոնյա բնակչության դեմ։ Այդ ցեղասպանության ընթացքում զոհվեցին նաև բազմաթիվ եզդի քրդեր։ Այս ցեղասպանությանը մասնակցել են «Միություն և առաջադիմություն» կոմիտեի ղեկավարները, «Թեշքիլաթ-ը Մահսուսա» ջոկատները, Համիդիե գնդերը և օսմանյան բանակի սպաները, որոնք մարդկության դեմ ծանր հանցագործություն են գործել։ Հայ և ասորի-սիրիացի-քաղդեացի ժողովուրդները բնաջնջվել են՝ նրանց պատմությունն ու մշակույթը ոչնչացնելու նպատակով։ Այս ցեղասպանությունը մարդկության դեմ անհերքելի հանցագործություն է։ Դրա ամենակոնկրետ և հավաստի ապացույցը ավելի քան մեկուկես միլիոն մարդու սպանությունն է։ Օսմանյան կայսրության ժողովրդագրական ցուցանիշները նույնպես հաստատում են այդ իրողությունը։
Ավելի քան կես միլիոն ասորի-սիրիացի-քաղդեացի ժողովուրդների ներկայացուցիչներ և ավելի քան մեկ միլիոն հայեր գազանաբար սպանվել են տարբեր վայրերում և տարբեր եղանակներով։ Հարյուր հազարավոր մարդիկ տեղահանվել են՝ «Տեղահանության մասին օրենքի» համաձայն։ Տասնյակ հազարավոր մարդիկ, հիմնականում աղջիկներ և երիտասարդ կանայք, բռնի կերպով իսլամացվել են և ենթարկվել անմարդկային հարկադիր ամուսնությունների։
Ոչնչացվել են հազարավոր բնակավայրեր, եկեղեցիներ, վանքեր, դպրոցներ, գրադարաններ և գործարաններ։ Անթիվ գույք և ակտիվներ թալանվել ու բռնագրավվել են։ Ասորի-սիրիացի-քաղդեացի և հայ ժողովուրդների կոտորածը, ինչպես նաև նրանց բնակավայրերի և մշակութային-պատմական արժեքների ոչնչացումը համարվել են թույլատրելի, իսկ էթնիկ և կրոնական զտումները իրականացվել են ջիհադի կոչերի միջոցով և հրամանագրերի հիման վրա։
Օսմանյան կայսրությունը դարեր շարունակ օկուպացրել էր Միջագետքի և Անատոլիայի հողերը, իսկ 1915 թվականին այնտեղ զանգվածային կոտորած կազմակերպեց։ Այս ցեղասպանության վերքերը մինչև օրս արյունահոսում են։ Ժողովուրդների ապրած այս վնասվածքը վերջին 110 տարիների ընթացքում շարունակում է մնալ ցավոտ ողբերգություն նոր սերունդների համար։ Այն փաստը, որ Թուրքիայի Հանրապետությունը՝ Օսմանյան կայսրության ժառանգորդը, նույնիսկ 110 տարի անց չի ճանաչել ցեղասպանությունը, նշանակում է, որ նա մեղսակից է այդ հանցագործությանը և շարունակում է այն այլ ձևերով։ Ցեղասպանության 111-րդ տարելիցին մենք կոչ ենք անում Թուրքիայի Հանրապետությանը ճանաչել ցեղասպանությունը և կատարել դրա հետ կապված պարտավորությունները։
Մենք՝ որպես ՔԱԿ, կրկին դատապարտում ենք 1915 թվականի ցեղասպանությունը և պահանջում, որ այն ճանաչվի բոլոր համապատասխան մարմինների ու հաստատությունների կողմից»։

Национальный конгресс Курдистана требует признать Геноцид армян
Исполнительный совет Национального конгресса Курдистана (НКК) выступил с заявлением по случаю годовщины Геноцида армян. В своём заявлении НКК вновь осудил Геноцид 1915 года и потребовал его признания всеми соответствующими органами и учреждениями, сообщает агентство ANHA.
Национальный конгресс Курдистана (НКК) опубликовал письменное заявление по случаю годовщины Геноцида армян.
«В 1915 году Османская империя и её союзники совершили ужасный геноцид против христианского населения, проживавшего в Месопотамии и Анатолии. В ходе этого геноцида также погибло множество курдов-езидов. В этом геноциде участие принимали руководители Комитета «Единение и прогресс», отряды «Тешкилат-и Махсуса», полки Хамидие и офицеры османской армии, совершившие тяжкое преступление против человечества. Армянский и ассирийско-сирийско-халдейский народы были истреблены с целью уничтожения их истории и культуры. Этот геноцид является неоспоримым преступлением против человечности. Самым конкретным и достоверным доказательством этого является убийство более полутора миллионов человек. Демографические показатели Османской империи также подтверждают эту реальность.
Более полумиллиона ассирийско-сирийско-халдейских народов и более миллиона армян были зверски убиты в разных местах и разными способами. Сотни тысяч были депортированы в соответствии с Законом о депортации. Десятки тысяч, в основном девочек и молодых женщин, были насильно обращены в ислам и подвергнуты бесчеловечным принудительным бракам.
Тысячи поселений, церквей, монастырей, школ, библиотек и фабрик были разрушены. Бесчисленное количество имущества и активов было разграблено и конфисковано. Резня ассирийско-сирийско-халдейских и армянских народов, а также разрушение их поселений и культурно-исторических ценностей были признаны допустимыми, а этнические и религиозные чистки проводились посредством призывов к джихаду и на основании указов.
Османская империя веками оккупировала земли Месопотамии и Анатолии, а в 1915 году устроила там массовую резню. Раны этого геноцида кровоточат до сих пор. Эта травма, пережитая народами, продолжает оставаться болезненной трагедией для новых поколений на протяжении последних 110 лет. Тот факт, что Турецкая Республика, наследница Османской империи, не признала геноцид даже спустя 110 лет, означает, что она причастна к этому преступлению и продолжает его другими способами. В 111-ю годовщину геноцида мы призываем Турецкую Республику признать геноцид и выполнить связанные с этим обязательства.
Мы, как НКК, вновь осуждаем геноцид 1915 года и требуем, чтобы он был признан всеми соответствующими органами и учреждениями».