Մեր ձեռքերն այնքան ամուր էին կապել մետաղալարով, որ այն մխրճվել է մաշկի մեջ, մեզ ծեծում էին զենքի խզակոթով, ծեծողների մեջ էին նաև թուրքական «Գորշ գայլեր» կազմավորման անդամներ. Գևորգ Սուջյանը ՝ ադրբեջանական գերության սարսափների մասին
2020 թվականի դեկտեմբերին Լաչինի միջանցքից ադրբեջանցիների կողմից առևանգված և գերեվարված Գևորգ Սուջյանը, ով ընկերոջ հետ փորձում էր մարդասիրական օգնություն հասցնել հետպատերազմյան Արցախ, հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի հետ զրույցում, ով նույնպես ժամանակին ադրբեջանական բանտում էր եղել Արցախ այցելելու համար, պատմում է ադրբեջանական գերության մեջ հայ պատանդների անմարդկային խոշտանգումների և նվաստացման մասին։ Նշենք, որ Գևորգը 4 գերիներից մեկն է, որոնց Ադրբեջանն ազատ է արձակել այս տարվա հունվարին:
Գևորգը պատմում է, որ ինքն ու իր ընկերը առևանգվել են Լաչինի միջանցքը հատելիս մի խումբ ադրբեջանցիների կողմից, որոնք, ոչինչ չբացատրելով, նրանց գլխին պարկեր են մտցրել, իսկ ձեռքերը սովորական մետաղալարով այնքան ամուր են կապել, որ այն մխրճվել է մաշկի մեջ: «Նրանք այնքան ամուր կապեցին մեր ձեռքերը, որ դրանք սկսեցին այտուցվել և կապտել, իսկ մաշկի մեջ խրված մետաղալարերի սպիները դեռ մնում են: Վերադառնալով Հայաստան ՝ այդ ամենը արձանագրվեց բժիշկների կողմից», - պատմում է Գևորգը։
Ճանապարհին Գևորգին և նրա ընկերոջը դաժան ծեծի են ենթարկել, այդ թվում ՝ զենքի խզակոթով։ «Զենքի խզակոթով ծեծի սպիները մինչ օրս մնացել են գլխիս»,- նշում է նա։ Այս ամենը, Գևորգի վկայությամբ, տևել է մի քանի օր։ «Մի խումբ անձինք պարբերաբար մտնում էին նկուղ, որտեղ մեզ պահում էին Շուշիում և դաժան ծեծի ենթարկում ՝ պահանջելով ասել ՝ «Փառք Թուրքիային», «Ղարաբաղը Ադրբեջան է»։ Հատկանշական է, որ այդ խմբում անգամ ադրբեջանցի երեխաներ կային, որոնց նույնպես բերում էին, որ մեզ ՝ հայերիս ծեծեն։ Բայց առավել ուշագրավն այն է, որ այդ ադրբեջանցիների մեջ եղել են նաև թուրքեր։ Նրանք ինքները դա խոստովանեցին՝ մեզ ցույց տալով թուրքական «Գորշ գայլեր» ահաբեկչական կազմակերպության նշանը։ Ես այն ժամանակ չգիտեի, թե դա ինչ կազմակերպություն է, ինձ ծեծող թուրքերն են ինձ պատմել այդ մասին», - շարունակեց Գևորգը՝ ընդգծելով, որ Շուշիում գտնվելու ողջ ընթացքում իրենց անգամ չեն կերակրել, միայն ծեծել են։
Նրա խոսքով ՝ իրեն Բաքու են տեղափոխել անգիտակից վիճակում ՝ ծեծից ու հյուծվածությունից. «Ձեռքս կոտրվել էր, լրիվ ուժասպառ էի, 1.5 ամիս գրեթե չէի կարողանում ուտել։ Ես կշռում էի 45 կիլոգրամ»։ Ծեծը շարունակվել է նաև Բաքվի բանտում։ «Նրանք անընդհատ մեզ նյարդայինացնում էին իրենց պահանջներով՝ ամեն անգամ խցի դուռը բացելիս, անգամ դռան պատուհանից նայելիս, օրը մի քանի անգամ պետք է ոտքի կանգնեինք ու ասեինք ՝ փառք Ալիևին, փառք Ադրբեջան, Ղարաբաղը Ադրբեջան է, եթե մենք դա չէինք անում, նրանք ծեծում էին մեզ», – պատմում էր Գևորգը։
Այդ ընթացքում Գևորգին և նրա ընկերոջը չեն այցելել ոչ Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեից, ոչ էլ որևէ իրավապաշտպան որևէ կազմակերպութունից: «Նրանք ինձ ասացին ՝ դու հիմա ոչ ոք ես, և ինձ հետ ամեն ինչ կարող են անել, և ոչ ոք ինձ չի օգնի։ Ու այդ ժամ ես իմ մեջ որոշեցի. իմ կյանքն ավարտված է, ինչ լիում է, թող լինի: Եթե ես այն ժամանակ կառչեի կյանքից, եթե կառչեի հույսից, կխելագարվեի, չէի ապրի», - շարունակեց Գևորգը։
Նախաքննության ընթացքում Գևորգին և նրա ընկերոջը փաստաբան չեն տրամադրել, ադրբեջաներենով ինչ-որ թղթեր են տվել ՝ ստիպելով ստորագրել առանց թարգմանելու: «Արդեն դատարանում իմացա, որ նրանք ինձ ստիպել են ստորագրել ինձ ներկայացված կեղծ մեղադրանքների տակ», - նշեց նա:
Սուջյանը պատմում է, որ չնայած ծեծին և խոշտանգումներին, ինքը ցուցմունք չի տվել Հայաստանի դեմ. «Ավելին, ես սպառնացել եմ ինքնասպան լինել, և նրանք գիտեին, որ ես իմ խոսքը կպահեմ: Ես նրանց ասել եմ, որ ձեր նախագահն իրեն մանր մարդու պես է պահում ՝ վրեժ լուծելով գերիներից։ Գերության վերջին ամիսներին ես հացադուլ հայտարարեցի, դադարեցի դուրս գալ զբոսանքի։ Ի դեպ, գերության ընթացքում մենք մի քանի անգամ հացադուլ ենք հայտարարել»։ Նրա խոսքով ՝ իրեն ողջ մնալ օգնել են ըմբիշի բնավորությունն ու մարզիկի հմտությունները։
Գերությունից վերադառնալուց հետո Գևորգը չի կոտրվել և մտադիր է իր իրավունքները պաշտպանել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում:

Наши руки связали проволокой так туго, что она вонзилась в кожу, избивали прикладом оружия, среди избивавших были также турки-члены организации «Серые волки»: Геворг Суджян об ужасах азербайданского плена
Похищенный и плененный азербайджанцами в декабре 2020 года из Лачинского коридора Геворг Суджян, котрый вместе с другом пытался доставить гуманитарную помощь в послевоенный Арцах, в беседе с известным блогером Александром Лапшиным, который тоже в свое время отсидел в азербайджанской тюрьме за посещение Арцаха, рассказывает о нечеловеческих пытках и унижении, которому подвергались армянские заложники в азербайджанском плену. Отметим, что Геворг является одним из четырех пленных, которых Азербайджан освободил в январе текущего года.
Как рассказывает Геворг, он и его друг были похищены при пересечении Лачинского коридора группой азербайджанцев, которые, не объясняя ничего, надели им на головы мешки, а руки связали обычной проволкой настолько туго, что она вонзилась в кожу. «Они связали наши руки настолько туго, что руки стали опухать и синеть, а шрамы от вонзившейся в кожу проволоки остались до сих пор. Вернувшись в Армению, все это было запротоколировано врачами»,- рассказывал Геворг.
По дороге Геворга и его друга жестоко избивали, в том числе и прикладом оружия. «Шрамы от побоев прикладом оружия остались на моей голове до сих пор»,- отмечает он. Все это, по свидетельству Геворга, длилось несколько дней. «Группа лиц периодически заходила в сарай, где нас держали в Шуши и жестоко избивала, требуя говорить - «Слава, Турции», «Карабах – это Азербайджан». Примечательно, что в этой группе были даже азербайджанские дети, которых тоже приводили, чтобы избивать нас – армян. Но что более примечательно, среди этих азербайджанцев были также турки. Они это сами сказали, показав нам знак турецкой террористической организации «Серые волки». Я тогда не знал, что это за организация, сами избивавшие меня турки рассказали мне об этом»,- продолжал Геворг, подчеркнув, что за все время пребывания в Шуши их даже не кормили, только избивали.
По его словам, его доставили в Баку в бессознательном состоянии от побоев и истощения: «У меня была сломана рука, я был полностью истощен, я практически не мог есть 1.5 месяца. Я весил 45 килограмов». Побои продолжались и в бакинской тюрьме. «Они постоянно домогались до нас своими требованиями – каждый раз открывая дверь камеры, даже смотря в глазок двери, по нескольку раз в день мы должны были встать и сказать – «Слава, Алиеву», «Слава, Азербайджан», «Карабах – это Азербайджан», если мы этого не делали, они заходили и избивали нас»,- рассказывал Геворг.
За все время Геворга и его друга не посетили ни представители Международного Комитета Красного Креста, ни каких-либо правозащитных организаций. «Они мне сказали - ты сейчас никто и со мной могут сделать все, что угодно, и никто мне не поможет. И тогда я для себя решил: моя жизнь кончилась, будь, что будет. Если бы я тогда держался за жизнь, если бы я цеплялся за надежду, я бы сошел с ума, я бы не выжил»,- продолжал Геворг.
Во время следствия Геворгу и его другу не предоставили адвоката, дали какие-то бумаги на азербайджанском языке, заставив подписать, не переведя их. «Уже на суде я узнал, что они заставили меня подписаться под предъявленными мне ложными обвинениями»,- отметил он.
Суджян рассказывает, что, несмотря на побои и пытки, он не давал показания против Армени: «Более того, я пригрозил им покончить собой, и они знали, что я сдержу свое слово. Я им сказал, что ваш президент ведет себя как мелкая личность, мстя пленным. В последние месяцы плена, я объявил голодовку, перестал выходить на прогулку. Кстати за время пребывания плена мы несколько раз объявляли голодовку». По его словам, выжить ему помог характер борца и навыки спортсмена.
Вернувшись из плена, Геворг не сломался и намерен защитить свои права в Европейском суде по правам человека.