Մեր երկրների առջև ծառացած ճակատագրական մարտահրավերների պայմաններում «Հայրենիքի պաշտպան» հասկացությունը ձեռք է բերում յուրահատուկ իմաստ. Կոպիրկին
Փետրվարի 21-ին Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատանը տեղի ունեցավ հանդիսավոր ընդունելություն Հայրենիքի պաշտպանի օրվա կապակցությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Կ.Ա. Բրուտյանը, ինչպես նաև պետական իշխանության մարմինների, Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի, հասարակական-քաղաքական և գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ, Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններ և հայրենակիցներ:
Իր ողջույնի խոսքում Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը նշեց ռազմական եղբայրության խոր ավանդույթները, որոնք միավորում են Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդներին և շնորհավորեց ռուս զինծառայողներին, ովքեր կարևոր ներդրում ունեն մեր երկրի անվտանգության ապահովման գործում.
՛՛Մեր երկրների առջև ծառացած ճակատագրական մարտահրավերների պայմաններում ՛՛Հայրենիքի պաշտպան՛՛ հասկացությունն ինքնին մեզ համար ձեռք է բերում յուրահատուկ, շատ արդիական իմաստ: Այդ օրը մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում զոհված հերոսների հիշատակին, նրանց, ովքեր իրենց կյանքը տվեցին հայրենիքը պաշտպանելիս:

В условиях судьбоносных вызовов, с которыми столкнулись наши страны, само понятие «защитник Отечества» приобретает для нас особый, очень актуальный смысл: Копыркин
21 февраля с.г. в Посольстве Российской Федерации в Республике Армения состоялся торжественный прием по случаю Дня защитника Отечества.
В нем приняли участие Заместитель Министра обороны Армении К.А.Брутян, а также представители органов государственной власти, аккредитованного в республике дипломатического корпуса, общественно-политических и деловых кругов, ветераны Великой Отечественной войны и соотечественники.
В своем приветственном слове Чрезвычайный и Полномочный Посол России в Армении С. П. Копыркин отметил глубокие традиции воинского братства, объединяющие народы России и Армении и поздравил российских военнослужащих, которые вносят важный вклад в обеспечение безопасности нашей страны.
«В условиях судьбоносных вызовов, с которыми столкнулись наши страны, само понятие «защитник Отечества» приобретает для нас особый, очень актуальный смысл.