Կրասնոդարում ձերբակալվել է ՌԴ ՊՆ-ից ավելի քան 7,2 մլն ռուբլի հափշտակելու մեջ կասկածվող գործարար Սուրեն Գրիգորյանը
Կրասնոդարում ոստիկանները ձերբակալել են գործարարին, որը կասկածվում է Կրասնոդարի բարձրագույն ռազմական ուսումնարանի կուրսանտական հանրակացարանի վերակառուցման ժամանակ Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարությունից ավելի քան 7,2 մլն ռուբլի հափշտակելու մեջ: Այս մասին սեպտեմբերի 11-ին հայտնել են իրավապահ մարմինները։
Խոսքը ՛՛ՏԿ-Պրոգրես՛՛ ընկերության գլխավոր տնօրենի ձերբակալության մասին է։ ՛՛Գործարար Սուրեն Գրիգորյանը ձերբակալվել է Կրասնոդարում՝ առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության քրեական գործի շրջանակներում (ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 159-րդ հոդվածի 4-րդ մաս)՛՛,-մեջբերում Է ուժայինների հաղորդագրությունը ՏԱՍՍ-ը։
Գրիգորյանը ձերբակալվել է մինչեւ դատարանի կողմից խափանման միջոց ընտրվելը:
Խուզարկություններ են կատարվում նրա բնակության և աշխատանքի վայրում։ Լուծվում է նաև կասկածյալի գույքի կալանքի հարցը։
Քննության տվյալներով՝ 2020 թվականի օգոստոսի 25-ին Պաշտպանության նախարարության և ՛՛ՏԿ-Պրոգրես՛՛-ի միջև կնքվել է պետական պայմանագիր՝ բարձրագույն ռազմական ուսումնարանի կուրսանտների համար հանրակացարանի վերակառուցումն ավարտելու համար: 2023 թվականին հանցավոր խմբի կազմում նախնական համաձայնությամբ կասկածյալը կատարված աշխատանքների վերաբերյալ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ է մտցրել դրանց ընդունման ակտերում։ Պաշտպանության նախարարության կողմից վճարված, բայց կապալառուի կողմից չկատարված աշխատանքների արժեքը կազմել է 7,209,386 ռուբլի:

В Краснодаре задержан предприниматель Сурен Григорян, подозреваемый в хищении более 7,2 млн рублей у Минобороны РФ
Полицейские задержали в Краснодаре предпринимателя, подозреваемого в хищении более 7,2 млн рублей у Минобороны России при реконструкции курсантского общежития Краснодарского высшего военного училища. Об этом 11 сентября сообщили в правоохранительных органах.
Речь идет о задержании генерального директора компании «ТК-Прогресс».
«Предприниматель Сурен Григорян задержан в Краснодаре в рамках уголовного дела о мошенничестве в особо крупном размере (ч. 4. ст. 159 УК РФ», — приводит сообщение силовиков ТАСС.
Фигурант задержан до избрания судом меры пресечения. Проходят обыски по месту его жительства и работы. Также решается вопрос об аресте имущества подозреваемого.
По данным следствия, 25 августа 2020 года между Минобороны и «ТК-Прогресс» был заключен госконтракт на завершение реконструкции общежития для курсантов высшего военного училища. В 2023 году подозреваемый в составе преступной группы по предварительному сговору внес заведомо ложные сведения о выполненных работах в акты об их приемке.